آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 23 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 29622
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ تیر, ۱۳۹۴ - ۰۶:۴۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اقتصادی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  برجسته کردن مشکلات معیشتی کشور، بزرگترین تصمیم اشتباه دولت/دولت باید با مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح چرخ اقتصاد را به گردش در بیاورد

  آوای شمال/ در حالیکه چند روز از توافق هسته‌ای ایران و ۶ کشور جهان در مباحث فناوری‌های هسته‌ای می‌گذرد، مردم خود را برای تغییر وضعیت و بهبود شرایط زندگی آماده می‌کنند. رئیس دولت تدبیر در زمان انتخابات شعارهای گردش چرخ سانتریقیوژها و چرخ هسته‌ای را اعلام کرده و در مدت دو ساله خدمتگزاری فقط رفع تحریم‌ها […]

  آوای شمال/ در حالیکه چند روز از توافق هسته‌ای ایران و ۶ کشور جهان در مباحث فناوری‌های هسته‌ای می‌گذرد، مردم خود را برای تغییر وضعیت و بهبود شرایط زندگی آماده می‌کنند.

  رئیس دولت تدبیر در زمان انتخابات شعارهای گردش چرخ سانتریقیوژها و چرخ هسته‌ای را اعلام کرده و در مدت دو ساله خدمتگزاری فقط رفع تحریم‌ها گزینه حل مشکلات معیشتی مردم بود، امروز با رسیدن به آن نقطه دیگر باید بهانه‌ها را کنار گذاشته و در این مدت باقی‌مانده از عمر دولت یازدهم به فکر رونق اقتصاد مردم باشد.

  مردم فریدونکنار نیز همانند مردم سراسر کشور با شنیدن خبر توافق هسته‌ای، به این موضوع می‌اندیشند که امروز دولت با رسیدن به این توافق، باید شرایط اقتصادی کشور را بهبود بخشد و توان معیشت مردم را بالا برد.

  در این رابطه به سراغ تعدای از دانشجویان شهرستان فریدونکنار رفته‌ایم تا نظر آنها را در این‌باره بدانیم.

  برجسته کردن مشکلات معیشتی کشور، بزرگترین تصمیم اشتباه دولت

  سیدامیر سادات‌کرمی دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی اظهار کرد: یکی از بزرگترین تدابیر و تصمیمات اشتباه دولت در آستانه مذاکرات، برجسته کردن مشکلات معیشتی و منتسب کردن آنها به تحریم ها بود.

  وی افزود: این مسئله، شاید در جلب نظر افکار عمومی برای رسیدن به توافق ولو به قیمت دادن برخی امتیازها موفق بوده باشد ام به یقین اثرات دیگری راهم به دنبال دارد که در صورت عدم توجه دولت به این اثرات، نظام با ضررهای عدیده‌ای مواجه می‌شود.

  این دانشجو بیان کرد: یکی از این پیامدها دل بستن مردم به توافقات هسته‌ای با امید رفع مشکلات معیشتی و رونق اقتصادی است، انتظاری که اگر با انجام توافق هسته‌ای برآورده نشود، نقش بسزایی در افزایش نارضایتی و ناامیدی مردم دارد.

  سادات‌کرمی ادامه داد: چون دولت تمام مشکلات کشور حتی آب خوردن مردم را به مقوله تحریم‌ها گره زد و از سویی هم تمام توان دولت به عنوان قوه مجریه نظام جمهوری اسلامی برای رسیدن به یک توافق هسته‌ای با کشورهای تحریم‌کننده به کار گرفته شد و با توجه به اینکه کلید رفع تمام مشکلات اقتصادی، اجتماعی،علمی وحتی فرهنگی کشور نیز به این مسئله گره زده شد، عدم موفقیت دولت در وعده‌ها‌ی مطروحه، محتمل است که در افکار عمومی ناکارآمدی نظام جمهوری اسلامی در تامین نیازهای مردم تلقی گردیده و همین مسئله از اعتماد مردم به کارآمدی این نظام در این خصوص بکاهد.

  مسئول تحلیل بررسی بسیج دانشجویی مازندران خاطرنشان کرد: با این تفاسیر، حال که دولت اعتقادی به توانایی نظام در مرتفع کردن نیاز کشور درشرایط تحریم و همچنین التزام عملی به اقتصاد مقاومتی ندارد به خوبی روشن است که پس از انجام توافق، دیگر بهانه‌ای در این زمینه وجود نداشته و دولت موظف است تا تمام توان خود را در عملی ساختن وعده‌های خود و رفع مطالبات و نیازهای مردم به‌کار ببندد.

  مقاومت دولت بر روی دستاوردهای دولت پیشین بود

  کمیل عبدی دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی اظهار کرد: نباید در این توافق از زحمات دولت گذشته چشم‌پوشی کرد، چرا که مقاومت و چانه‌زنی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران بر روی دستاوردهای است که دولت پیشین به دست آورد.

  وی تصریح کرد: به نتیجه رسیدن این توافق مسئولیت دولت تدبیر را سنگین‌تر کرده است، دولت با این توافق باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که مشکلات کشور از جمله بیکاری و ازدواج جوانان را تسریع و تسهیل کند.

  این دانشجو خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه دولت در اظهار نظرهای مختلف از رفع تحریم برای بهبود وضعیت معیشت مردم سخن گفت، امروز تمامی نگاه‌ها و مطالبه‌ها به عملکرد دولت است تا نتیجه این دو سال صبر را ببینند.

  ذهنیت امروز مردم، روزگار وعده داده شده پس از توافق است

  سیدرحمان میرزازاده دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی نیز گفت: در این توافق باید به چند نکته توجه کرد که مهم‌ترین آن تناقض سخنان رئیس دولت و اوباما بوده است.

  وی افزود: در صورت لغو یکپارچه تحریم‌ها در روز اجرای توافق باید برنامه‌ریزی صحیحی صورت گیرد تا از ورود بی‌رویه کالای بی‌کیفیت جلوگیری شود، همچنین باید در فروش نفت و وابستگی به آن نیز توجه کنند.

  این کارشناس سیاسی خاطرنشان کرد: ذهنیت امروز مردم، روزگار وعده داده شده پس از توافق است، یعنی مردم در این مدت از خود مقاومت زیادی در برابر تحریم‌ها نشان داده‌اند حال امروز نوبت به دولت رسیده که زندگی مردم را رونق بخشد.

  میرزازاده افزود: امروز وظیفه همه مردم همدلی و هم‌زبانی با دولت است اما دولت نیز باید به این نکته توجه کند که در این شرایط سخت، باید با توجه منویات رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی برای رشد اقتصادی کشور ورود کند و تنها راه تعالی همین است.

  مسئولان مذاکره‌کننده باید خود را برای هرگونه انحراف احتمالی ۱+۵ آماده کنند

  سیدمحمد حسینی کاردان نرم‌افزار کامپیوتر نیز در این‎باره گفت: تا قبل از رسیدن به توافق پول‌های بلوکه شده در خارج از کشور سر به فلک کشیده بود اما بلافاصله پس از توافق نمی‌دانیم به چه شکل این مبلغ به ۵۰ تا ۵۷ میلیارد دلار رسیده است.

  وی خاطرنشان کرد: در حالیکه حتی آب خوردن مردم نیز به تحریم گره خورده بود دولت بالاخره توانست با غرب سازش کند و آنقدر خوشحال بود که دستور برپایی جشن در تمام کشور از سوی وزیر کشور صادر شد، همه این ها نشان‌دهنده اهمیت رفع تحریم برای دولت بوده است.

  این کاردان کامپیوتر گفت: در حالیکه دولت و اعضای کابینه‌اش بر روی این مذاکرات چنین توان و تمرکز گذاشته بودند، حال نوبت آن فرارسیده است که با تمام توان خود جشن فرار از زندگی سخت و شرایط بد اقتصادی مهیا شود.

  حسینی با اشاره به فرموده رهبری مبنی بر اینکه طرف مقابل طرف بد عهدی است، گفت: بر اساس فرموده رهبری چه تحریم‌ها لغو شود و چه باقی‌ بماند آمریکا همچنان دشمن شماره یک جمهوری اسلامی ایران است و مسئولان مذاکره‌کننده باید خود را برای هرگونه انحراف احتمالی ۱+۵ آماده کنند.

  وی تاکید کرد: مذاکره‌کنندگان انقلابی کشور تمام تلاش خود را در این نبرد دیپلماسی انجام دادند و باید به آنها خسته نباشید گفت.

  دولت باید با مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح چرخ اقتصاد را به گردش در بیاورد

  محمد قنبرنیا دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی نیز اظهار کرد: گره زدن مشکلات کشور به تحریم‌ها از ابتدا امری صحیح نبود، اما دولت‌مردان کشور از ابتدا بر روی منافع حاصل از رفع تحریم‌ها حساب ویژه‌ای باز کردند.
  وی افزود: نکته کلیدی اینجا است که این منابع به چه طریقی باید مدیریت شود، بدون شک مشکلات مدیریتی در کشور غنی از منابع و معادن عامل مهم مشکلات اقتصادی است.

  قنبرنیا خاطرنشان کرد: دولت حال باید ابتدا با یک مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح چرخ اقتصاد را به گردش در بیاورد، بدون شک نخستین نقطه که باید اثرات رفع تحریم‌ها در آن نمایان شود اقتصاد و وضع معیشتی مردم کشور است در غیر این صورت باید در اساس توافق هسته‌ای کشورمان با قدرت‌های غربی تردید کرد.

  برچسب ها :

  نظرات