آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ , Monday 21 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 29617
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ تیر, ۱۳۹۴ - ۰۶:۴۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی > فرهنگی
 •   

  نگهداری از ۲۵ دختر فراری در ۳ ماه گذشته در ساری/بیشترین تماس‌های تلفنی درمورد مسائل جنسی و خیانت

  آوای شمال/ در آخرین روزهای ماه رمضان در هوایی گرم و آفتابی، به همراه تعدادی از خبرنگاران برای بازدید از چند مرکز نگهداری که در شهرستان ساری و بابل است، رهسپار شدیم. ابتدا به شهرستان بابل رفتیم تا پیش از اذان ظهر در ساری باشیم. کمبود فضای لازم برای نگهداری سالمندان مرکز نگهداری سالمندان “باب الحوائج […]

  آوای شمال/ در آخرین روزهای ماه رمضان در هوایی گرم و آفتابی، به همراه تعدادی از خبرنگاران برای بازدید از چند مرکز نگهداری که در شهرستان ساری و بابل است، رهسپار شدیم.

  ابتدا به شهرستان بابل رفتیم تا پیش از اذان ظهر در ساری باشیم.

  کمبود فضای لازم برای نگهداری سالمندان

  مرکز نگهداری سالمندان “باب الحوائج ” شهرستان بابل نخستین مکان برای بازدید است که ۵۰ سالمند در آن زندگی می کنند.

  مسئول مرکز با بیان اینکه ۱۲ سال که شروع به کار کرده ایم، گفت: این مرکز متعلق به اداره‌کل بهزیستی استان و به صورت استیجاری در اختیار ما قرار گرفته است.

  پیمان بیژنی با اشاره به خدمات شبانه روزی به سالمندان، افزود: ۵۰ نفر پرسنل به صورت شیفتی به این افراد خدمات می دهند.

  این پزشک بیان کرد: در حال حاضر مرکز نگهداری سالمندان “باب الحوائج” از لحاظ فضای لازم برای اسکان سالمندان دارای شرایط مناسب نیست.

  بیژنی با بیان اینکه از لحاظ رعایت مسایل بهداشتی و نگهداری دارای شرایط لازم هستیم، خاطرنشان کرد: متاسفانه مکان لازم برای هر سالمند به‌دلیل فضای کم، وجود ندارد.

  نیاز به ۶ میلیارد تومان اعتبار برای ساخت مرکز نگهداری سالمندان

  وی با اشاره به اینکه در حال ساخت مرکز نگهداری سالمندان با ظرفیت پذیرش ۳۰۰ سالمند هستیم، اظهار کرد: ساخت این مرکز ۶ میلیارد تومان اعتبار دربر دارد که تاکنون ۸۰۰ میلیون تومان با کمک خیرین هزینه شده است.

  بیژنی از ارایه خدمات توانبخشی، فیزیوتراپی، روان شناسی و پزشکی به سالمندان در تمام روزهای هفته خبر داد و گفت: ۸ پرستار در دو شیفت کاری به نگهداری از سالمندان می پردازند.

  وی با بیان اینکه بیشتر سالمندان، بدون فرزند هستند، ادامه داد: معمولا سالمندان در ۵ تیپ طبقه بندی می شوند که هزینه نگهداری هر فرد در ماه، از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان الی ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان متغیر است.

  بیژنی با اشاره به اینکه ماهیانه ۹۰ الی ۱۰۰ میلیون تومان صرف نگهداری همه سالمندان می شود، تصریح کرد: ۱۵ الی ۱۶ میلیون از سوی بهزیستی و مابقی از طریق مشارکت خانواده سالمندان و خیرین تامین می شود.

  بیش از یک میلیون تومان هزینه ماهیانه برای نگهداری هر معلول

  موسسه خیریه نگهداری معلولین ایثار شفیع‌زاده شهرستان بابل که در سال ۱۳۸۹ تاسیس شده، دومین مکان بازدید است.

  سیدمجید قریشی با بیان اینکه ۵۰ نفر معلول به صورت شبانه روزی در این مرکز نگهداری می شوند، گفت: به ۳۰۰ نفر معلول نیز در منزل خدمات ارائه می‌دهیم.

  وی با اشاره به اینکه دختران معلول بالای ۱۴ سال در این مرکز نگهداری می شوند، ادامه داد: بیشتر آنها تک والدین هستند یا خانواده ای ندارند که آنها را نگهداری کنند.

  قریشی با بیان اینکه برای هر معلول یک الی ۱٫۵ میلیون تومان در ماه هزینه می کنیم، افزود: یک سوم هزینه از سوی بهزیستی و بقیه با همکاری خانواده های دارای تمکن مالی و خیرین تامین می شود.

  مسئول موسسه خیریه نگهداری معلولین با اشاره به اینکه ۵۰ پرسنل در مرکز داریم، بیان کرد: ۳۰ نیروی ثابت، ۱۰ نفر پاره وقت و ۱۰ پزشک در این مرکز حضور دارند.

  چشم انتظاری معلولان برای میزبانی از مردم

  وی با ابراز نقش مردم در کمک به نگهداری معلولان در مرکز، گفت: از همه کسانی که تاکنون به اینجا نیامده اند، می خواهم تا برای دیدار از معلولان بیایند.

  قریشی با بیان احساسات طریف و شکننده معلولان، افزود: معلولان به واسطه طبع مهربان دارای روحیه حساس و تشنه محبت دیگران هستند و از دیدن مردم خوشحال می شوند.

  مسئول بخش ایزوله مرکز خیریه معلولان ایثار بابل نیز با بیان اینکه نگهداری و جابجایی برخی از معلولان برای خانواده ها سخت است، گفت: به همین دلیل آن ها را به این مرکز می سپارند.

  سمیه قنبری با اشاره به اینکه بیشتر معلولان مرکز ایزوله در روز دچار تشنج می شوند و قدرت انجام کارهای شخصی خود را ندارند، افزود: پرستاران مسئولیت انجام کارهای شخصی و بهداشتی آن ها رابر عهده دارند.

  نگهداری از ۲۵ دختر فراری در ۳ ماه گذشته

  مرکز مداخله در بحران ( اورژانس اجتماعی ساری) که از شهریور ماه ۷۸ در استان تاسیس شده است، نیز مکان بعدی بازدید است.

  مسئول مرکز اورژانس اجتماعی ساری بیان کرد: ۳۰ پرسنل، شامل: ۱۶ کارشناس، روان پزشک و پزشک به مراجعه کنندگان خدمات ارائه می دهند.

  سلیمه کریمی با اشاره به اینکه مددجوها اغلب از سوی مراکز دولتی و غیردولتی به مرکز معرفی می شوند، تصریح کرد: افراد پس از مصاحبه کوتاه در صورت دارابودن مشکلات روحی به جلسات مشاوره و پزشک مرکز معرفی می شوند.

  وی افزود: معمولا مددجویان مرکز اورژانس اجتماعی دارای مشکلات اختلال هویت جنسی، افراد در معرض آسیب یا آسیب دیده اجتماعی، دختران فراری، کودک آزاری یا کودکان خیابانی و زوج های در شرف طلاق هستند.

  کریمی افزود: مرکز اورژانس اجتماعی دارای بخش های مختلف، خدمات مشاوره، پیگیری کارهای حقوقی افراد آسیب دیده، مددکاری و … است.

  وی با بیان اینکه در ۳ ماه گذشته ۲۵ دختر فراری در مرکز نگهداری شدند که آنها را ساماندهی کردیم، اظهار کرد: در حال حاضر ۳ نفر در خوابگاه مرکز نگهداری می شوند.

  اهمیت آموزش از دوران نوجوانی در کاهش طلاق

  در ادامه مشاور مرکز اورژانس اجتماعی نیز با اشاره به افزایش میزان طلاق در استان، گفت: دو عامل خیانت و اعتیاد بیشترین تاثیررا در افزایش طلاق داشته است.

  فریده محمدی با بیان اهمیت آموزش درباره نحوه رفتار و تعامل با جنس مخالف از دوران راهنمایی در جامعه، اظهار کرد: بیشتر زوجین پیش از ازدواج، شناخت کافی نسبت به یکدیگر ندارند و همین عامل سبب بروز اختلاف و جدایی آن ها می شود.

  جدایی بیشتر زوج های مراجعه کننده به مرکز اورژانس

  این کارشناس با اشاره به تفاهم نامه اداره کل بهزیستی و دادگستری استان، افزود: براساس تفاهم نامه، هر زوجی که قصد جدایی داشته باشد باید ۴ جلسه مشاوره در مرکز اورژانس را بگذراند.

  وی بیان کرد: زوج هایی که برای جدایی به مرکز اورژانس مراجعه می کنند، اغلب افرادی هستند که به دلیل سخت گیری دادگستری برای طلاق، تصمیم می گیرند به صورت توافقی از هم جدا شوند.

  محمدی با بیان اینکه برای هر پرونده طلاق ۲۰ روز زمان رسیدگی در نظر گرفته می شود، افزود: اگر پس از جلسات مشاوره، زوجین سازش کنند جلسات ادامه می یابد و پرونده به دادگستری نمی رود ولی در غیر این صورت به دادگستری ارجاع داده می شود.

  این کارشناس اظهار کرد: چون پرونده ها به صورت توافقی هستند، سازش میان زوجین کم است.

  در ادامه به مرکز مشاوره تلفنی اداره کل بهزیستی استان می رویم که شماره ۱۲۳ برای بحران های اجتماعی و ۱۴۸۰ برای مشاوره تلفنی در نظر گرفته شده است.

  دریافت بیشترین تماس تلفنی درباره مسائل جنسی و خیانت

  باتوجه به اینکه عموم مردم با شماره تلفن ۱۲۳ هنوز آشنایی ندارند، تعداد تماس های دریافتی در روز ۲ الی ۳ مورد است و اگر کودک یا همسر آزاری از سوی شخصی به وجود بیاید، تیم سیار مرکز به محض اطلاع برای برقراری آرامش و رسیدگی به موضوع به محل مورد نظر اعزام می شود.

  یکی از مشاوران تلفنی ۱۴۸۰ نیز با بیان اینکه روزانه ۵۰ الی ۶۰ تماس داریم، گفت: مردم بیشتر برای مشاوره درباره مسایل جنسی و خیانت همسران با ما تماس می گیرند و راهنمایی می خواهند.

  رویا حاجی زاده با اشاره به تقسیم بندی مشاوران در زمینه های مختلف، افزود: مشاوران در حیطه وظایف خود پاسخگوی مردم هستند.

  تامین ۸۰ درصد هزینه نگهداری کودکان با مشارکت مردمی

  شیرخوارگاه شکوفه شهرستان ساری که تنها مرکز نگهداری کودکان زیر ۳ سال است، نیز آخرین مکان بازدید است.

  مدیر شیرخوارگاه با بیان اینکه از سال ۸۱ فعالیت خود را آغاز کردیم، گفت: ساختمان قدیمی شیرگاه در آمل بود که پس از ساخت مرکز در ساری، در سال ۹۲ به اینجا منتقل شدیم.

  معصومه فلاح خاطرنشان کرد: شیرخوارگاه ساری ۷۰۰ متر زیر بنا دارد که در ۲ طبقه ساخته شده است و در حال حاضر ۳۰ کودک را نگهداری می کنیم.

  وی با اشاره به ظرفیت نگهداری ۵۰ کودک در شیرخوارگاه شکوفه ساری، اظهار کرد: بیشتر کودکان بی سرپرست یا بد سرپرست هستند.

  مدیر شیرخوارگاه تصریح کرد: بیشتر کودکان بد سرپرست دارای والدین معتاد و خودشان نیز سلامتی کامل ندارند.

  فلاح با بیان اینکه نگهداری هر کودک در ماه ۶۰۰ الی ۷۰۰ هزار تومان هزینه دارد، افزود: ۸۰ درصد از مایحتاج کودکان را مردم تامین می کنند که بسیار سپاسگذاریم.

  برچسب ها :

  نظرات