آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ , Monday 21 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 29444
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ تیر, ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی > فرهنگی
 •   

  یک قاری، ۱۸ مراسم، هدیه میلیونی و اشتباه چندساله اوقاف در مازندران

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار بلاغ، در چند سال اخیر اداره‌کل اوقاف مازندران در ماه مبارک رمضان در بیشتر شهرهای مازندران اقدام به برگزاری محفل انس با قرآن با حضور قاری مصری می‌کند؛ به‌طوری که قاری مورد نظر طی بازه زمانی مشخصی به مازندران سفر کرده و طی قراردادی که دارد باید در چندین شهر به […]

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار بلاغ، در چند سال اخیر اداره‌کل اوقاف مازندران در ماه مبارک رمضان در بیشتر شهرهای مازندران اقدام به برگزاری محفل انس با قرآن با حضور قاری مصری می‌کند؛ به‌طوری که قاری مورد نظر طی بازه زمانی مشخصی به مازندران سفر کرده و طی قراردادی که دارد باید در چندین شهر به تلاوت بپردازد.

  هدایای میلیونی به قاری نیز چاشنی کار برگزاری این محافل بوده و کیفیت پایین اجرای آن قاری نیز برای عموم مردم محرز است؛ گاهاً تلاوت‌های دورازانتظاری از سوی قاریان مهمان مصری اجرا می‌شود که از یک قاری در طراز استانی هم چنین اجرایی صورت نمی‌گیرد.

  در حالی که استان مازندران در عرصه قرآنی زبانزد کشور بوده و از قاریان خوبی برخوردار است، متولیان برگزاری این‌گونه برنامه های نمایشی می‌توانند با تدبیری مناسب از ظرفیت‌های استانی و ملی برای برپایی چنین محافلی استفاده کنند تا هم میدانی برای قاریان جوان فراهم شود و هم پول‌های مردم به جیب قاریان مصری نرود.

  حمزه زاهدی قاری سرشناس و بین‌المللی استان مازندران در گفت‌و‌گو با خبرنگار بلاغ، اظهار کرد: در ماه رمضان قاریان مصری برای تلاوت در محافل و مجالس به کشورمان سفر می‌کنند، در سال‌های اول قاریان برجسته و نام‎داری می‌آمدند اما چند سالی است شاهد آن هستیم که قاریان درجه سه و چهار مصری به ایران می‌آیند.

  وی با بیان اینکه این قاریان کیفیت لازم قرائت مجلسی را ندارند، افزود: این قاریان در کشور مصر به قراء شعبی معروفند، یعنی «دارای تلاوت کلاسیک و فنی نیستند» که باعث بدعت و انحراف در مسیر تلاوت قاریان جوان و ممتاز کشورمان می‌شوند.

  قاری بین‌المللی ادامه داد: این دسته از قراء مصری برای گرفتن تشویق از مستمع، اصرار بر قرائت بلند آیات با نفس‌های طولانی دارند، ولی مقام معظم رهبری چند سالی است که بر رد قرائت نفس بلند تاکید دارند.

  زاهدی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری، خاطرنشان کرد: امسال در دیدار قاریان و اساتید ممتاز در ابتدای ماه مبارک رمضان، رهبری، مجدداً این نکته را گوش‌زد کردند که چه اصراری است حتما بخواهیم نفس‌های بلند و طولانی در تلاوت‎مان داشته باشیم؛ و در جای دیگری فرمودند: بسیاری از قرا درجه یک مصری مثل استاد عبدل فتاح شعشاعی بودند که نفس بلندی نداشتند و اصراری بر وصل آیات برای اینکه نفس‌شان جلب توجه کند، نداشتند، تلاوت آنها معنامحور و با توجه به مفاهیم و تفسیر آیات بود و به شدت از نمایشی خواندن دوری می‌کردند در واقع تلاوت آنها نسبت به قراء جدید مصری عمق بیشتری داشت.

  وی با بیان اینکه تعامل فرهنگی با کشورهای اسلامی خوب است اما نه به هر قیمتی، خاطرنشان کرد: قاریان ممتاز کشورمان الحمدالله از نظر کیفی و کمی در حد قابل قبولی هستند بارها شد که‌ خود قاریان مصری هم به این موضوع اذعان داشتند اما نمی‌دانم چه دست‌های پشت پرده‌ای، اصرار بر حضور این‌گونه قراء در محافل کشور دارد.

  قاری بین‌المللی ادامه داد: هزینه سنگینی صرف اسکان، ایاب و ذهاب، و حق‌الزحمه قراء مصری می‌شوند، به‌عنوان مثال سال قبل که بنده با یکی از قراء در جلسه‌ای برای تلاوت حضور داشتم، آن قاری گفت: «روزی ۸۰۰ دلار برای تلاوت از طرف اوقاف به من می‌پردازند.»

  زاهدی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری تاکید فراوان بر حمایت به کار و سرمایه ایرانی دارند، افزود: بهتر است که این هزینه‌ها در حمایت از جامعه قرآنی و صرف ارتقا تلاوت قاریان جوان و ممتاز کشورمان شود.

  وی با تاکید بر اینکه سطح کیفی قاریان ایرانی بالاتر از قراء مصری است، تصریح کرد: خدا را شاهد می‌گیرم که در بعضی از این محافل قراء ما به همراه قاریان مصری اجرا داشتن که در پایان بیشتر جمعیت اذعان به برتری تلاوت قاریان ایرانی داشته‌اند، این در حالی است آنها حتی برای قاریان ایرانی روادید صادر نمی‌کنند و قاریان ایرانی حق ورود به کشورشان را ندارند، امیدوارم متولیان امر به خودشان بیایند و در سال‌های آینده شاهد حضور چشم‌گیر قراء استانی و کشوری در محافل قرآنی باشند.

  یکی از فعالان قرآنی استان مازندران نیز در گفت‌وگو با بلاغ گفت: یکی از فوایدی که حضور قاریان مصری در ایران دارد این است که وقتی مردم قرائت آنها را در کنار قرائت قاریان ایرانی قرار می‌دهند به پیشرفت و موفقیت قاریان ایرانی پی می‌برند.

  وی با اشاره به تبلیغات ضدایرانی در کشورهای عربی، افزود: همچنین قاریان مصری وقتی به ایران سفر و فضای قرآنی کشور را نظاره می‌کنند می‌توانند به‌عنوان یک مبلغ برای انعکاس فعالیت‌های ایران در راستای ترویج فرهنگ قرآنی شوند.

  این فعال قرآنی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از محاسن حضور قاریان مصری در ایران این است که مردم خاطره خوبی از قاریان بزرگ مصری چون عبدالباسط، شحات انور و … دارند و حضور قاری مصری، شوری در میان مردم ایجاد می‌کند و بسیاری از اقشار مختلف جامعه را به محافل قرآنی می‌کشاند.

  معاون فرهنگی و اجتماعی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه مازندران نیز به حضور قاری مصری در استان و برپایی محافل قرآنی اشاره کرد و افزود: قاری بین‌المللی استاد «احمد شحات احمد لاشین» به دعوت از سازمان اوقاف و امور خیریه در استان حضور یافت و به برپایی محافل انس با قرآن‌کریم پرداخت.

  حجت‌الاسلام مسعود قربانی از برگزاری ۱۸ محفل انس با قرآن‌کریم با حضور قاری مصری در مازندران خبر داد و گفت: شهرهای گلوگاه، بهشهر، نکا، ساری، جویبار، قائم‌شهر، بابل، بندپی، آمل، محمودآباد، نور، نوشهر، چالوس، رامسر، عباس‌آباد و تنکابن میزبان قاری مصری بودند.

  برچسب ها :

  نظرات