آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 24 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 29423
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ تیر, ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اقتصادی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  پایان رکود ۱۸ ماهه بورس/ بازار سهام از ابهام خارج شد/ رشد نماگرهای بورسی

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری فارس ، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران با ۲۳۸ واحد افزایش به رقم ۶۹ هزار و ۴۳۳واحد رسید. شاخص قیمت وزنی نیز در این بازار با ۹۸ واحد رشد عدد ۲۸ هزار و ۵۳۰ واحد را برای خود ثبت کرد. شاخص سهام آزاد شناور […]

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری فارس ، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران با ۲۳۸ واحد افزایش به رقم ۶۹ هزار و ۴۳۳واحد رسید.

  شاخص قیمت وزنی نیز در این بازار با ۹۸ واحد رشد عدد ۲۸ هزار و ۵۳۰ واحد را برای خود ثبت کرد.

  شاخص سهام آزاد شناور اما با افزایش ۱۶۸ واحدی از ۷۹ هزار و ۸۰۷ واحد گذشت.

  براساس این گزارش شاخص اول بازار بورس نیز با رشد ۱۴۶ واحدی به رقم ۴۹ هزار و ۹۷۵ واحد دست یافت و در عین حال شاخص بازار دوم با ۶۵۶ واحد افزایش عدد ۱۴۴ هزار و ۱۹ واحد را تجربه کرد.

  همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) در پایان معاملات امروز با ۳واحد افت رقم ۸۱۹ واحد را برای خود ثبت کرد.

  گفتنی است ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۹۸ میلیارد و ۲۴۰ میلیون تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و ۸۱۲ میلیون سهم در ۹۹ هزار نوبت خرید و فروش بود.

  امروز ۳ نماد معاملاتی تاپیکو با ۸۵ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۶۰ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با ۴۵ واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را در محاسبه شاخص کل بورس برجای گذاشتند.

  همچنین نماد معاملاتی بانک ملت و صنایع پتروشیمی خلیج فارس هر یک به میزان ۴۹ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۳۰ واحد کاهش بالاترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

  براساس این گزارش امروز نماد معاملاتی شرکت‌های قند قزوین،‌ توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی،‌گسترش سرمایه‌گذاری ایرانیان، آینده سازان بهشت پارس، سرمایه‌گذاری تدبیرگران فارس خوزستان، فراورده‌های غذایی و قند چهارمحال، بیمه کارآفرین، ملی صنایع مس ایران، ‌بانک سینا، چینی ایران، آلومینیوم ایران،‌لنت ترمز ایران، ‌بیمه ملت، شیشه و گاز، فرآورده‌های نسوز پارس، آبسال، سرمایه‌گذرای پارس توشه، توسعه صنایع بهشهر،‌ بیسکوئیت گرجی، صنایع کاشی و سرامیک سینا، تولیدی کاشی تک سرام، قند اصفهان، بیمه دانا، پتروشیمی  جم، سرمایه‌گذاری ساختمان ایران، ‌نوسازی و ساختمان تهران، قند شیروان، قوچان و بجنورد از سوی ناظر بازار متوقف و در عین حال نماد معاملاتی شرکت‌های صنایع پتروشیمی کرمانشاه، ‌سرمایه‌گذاری سایپا، پارس سوئیچ، سالمین،‌ آهنگری تراکتورسازی ایران، ایران خودرو دیزل، رادیاتور ایران و قند قزوین طی معاملات امروز بازگشایی شدند.

  به گزارش فارس، امروز بازار رفتاری طبیعی از خود نشان داد این درحالی بود که به دلیل وجود ابهام‌های اساسی در ساعات نخست و میانی بازار سهام معامله‌گران با رفتاری محتاطانه و توام با بیم و امید در بازار گام برداشتند.

  در عین حال اقدام متولی بازار سهام در تغییر دسته‌های سفارش‌های پنهان و تاکید بر واقعی بودن ۳۰ درصدی این سفارش‌ها در سامانه معاملات کارگزاری‌ها مورد توجه سهامداران بود.

  با افزایش خوش‌بینی‌ها و اطمینان از توافق هسته‌ای در دقایق پایانی بازار سهام امروز آرام آرام رویه بازار تغییر و به اصطلاح خود را پیدا کرد. به طوری که با وجود نگرانی برخی معامله‌گران از تکرار تجربه عرضه‌های بی‌محابا پس از پایان مذاکرات در گذشته و از دست رفتن بازدهی‌های به دست آمده در روزهای اخیر؛ اما با این حال با افزایش امیدواری و اطمینان از حل مناقشه هسته‌ای کشور با غرب و امکان حذف تحریم‌ها دوباره جریان بازار از فروش هیجانی به خرید تبدیل شد.

  ارزش و حجم معاملات امروز بازار سهام نشان ‌می‌دهد پول‌های پارک شده علاقه وافری برای ورود به این بازار داشته و این در حالی است که پس از توافق هسته‌ای و ایجاد زمینه برای حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی می توان به ورود دامنه‌دار پول‌های تازه به این بازار با استعداد کشور بیش از پیش امیدوار بود. به این ترتیب می توان گفت دوره رکود ۱۸ ماهه بازار سهام پایان یافته و از این پس فصل جدیدی برای رشد نماگرهای بورسی ایجاد خواهد شد.

  بازار سهام ایران تنها بازاری است که می‌تواند با جذب نقدینگی ‌های سرگردان و به جریان درآوردن صحیح آنها در سرمایه‌گذاری‌های مولد نقش پررنگی در اقتصاد ایفا کرده و این در حالی است که تورم قیمت سهام در این بازار هیچگاه بر تورم جامعه اثرگذار نبوده و از چارچوب ورودی تالار شیشه‌ای فراتر نمی‌رود.

   

  برچسب ها :

  نظرات