آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ , Tuesday 22 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 29255
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ تیر, ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۰
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > حوادث
 •   

  تلفات حیات وحش هفتاد قله اراک به ۳۱۱ راس رسید

  آوای شمال/ حسینعلی ابراهیمی کارنامی روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: این بیماری از ۱۴ خردادماه امسال در منطقه هفتاد قله اراک آغاز شده و همچنان نیز تلفات می گیرد. وی بیان کرد: بیش از ۹۵ درصد از تلفات حیات وحش این منطقه مربوط به کل و بز و بقیه مربوط به قوچ و […]

  آوای شمال/ حسینعلی ابراهیمی کارنامی روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: این بیماری از ۱۴ خردادماه امسال در منطقه هفتاد قله اراک آغاز شده و همچنان نیز تلفات می گیرد.

  وی بیان کرد: بیش از ۹۵ درصد از تلفات حیات وحش این منطقه مربوط به کل و بز و بقیه مربوط به قوچ و میش است و با توجه به اینکه محیط زیست کل و بز در مناطق سخت عبور و ارتفاعات بالا است پیش بینی می شود آمار تلفات بیش از این تعداد باشد.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: از زمان شیوع این بیماری در منطقه هفتاد قله اراک تاکنون چهار پایش کلی به منظور بررسی وضعیت در منطقه صورت گرفته و پایش روزانه و دفن بهداشتی لاشه های کشف شده نیز توسط محیط بانان به صورت مستمر انجام می شود.

  ابراهیمی کارنامی اظهار کرد: تا هفته گذشته آبشخورهای منطقه هفتاد قله اراک به دلیل مشکل اعتبارات و هزینه های بالای مواد ضد عفونی قوی با آب و آهک ضد عفونی می شد اما از پنج روز گذشته به دلیل حساسیت موضوع و همکاری مسوولان، از مواد ضد عفونی قوی و ماندگارتر استفاده می شود.

  وی گفت: با وجود کمبود امکانات و مشکلات از همان روزهای اول هر چه در توان داشیم برای مبارزه با این بیماری در منطقه هفتاد قله اراک انجام داده ایم و نگذاشتیم کار روی زمین بماند و امیدواریم این بیماری هر چه سریعتر کنترل شود.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: اداره کل دامپزشکی استان مرکزی تاکنون همکاری بسیار خوبی برای کنترل این بیماری داشته و انتظار است این همکاری و حمایت سایر دستگاه ها تا رسیدن به نتیجه مطلوب افزایش یابد.

  وی افزود: منطقه هفتاد قله اراک در قرنطینه کامل به سر می برد و ورود هر گونه دام، افراد متفرقه و گردشگر به منطقه ممنوع است.

  منطقه حفاظت شده هفتاد قله به مساحت ۹۷ هزار و ۴۰۷ هکتار در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی اراک و بین شهرستانهای اراک، محلات و خمین واقع شده است.

  کل و بز، قوچ و میش، پلنگ، کفتار، شغال، گرگ،گورکن، خرگوش، تشی و روباه از پستانداران این منطقه محسوب می شوند و چند نوع افعی، مارآبی و لاک پشت نیز در این منطقه دیده شده است.

  کبک، تیهو، بلدرچین، باقرقره، کبوتر چاهی، کبوتر کوهی، عقاب طلایی، سارگپه، هما، کرکس، دال، شاهین، بحری، لیل، بوتیمار و حواصیل از پرندگان این منطقه هستند.

  استان مرکزی دارای ۳۶۳ گونه جانوری شامل ۲۲۲ گونه پرنده، ۶۵ گونه پستاندار، ۵۵ گونه خزنده، چهار گونه دوزیست، ۱۷ گونه ماهی و یکهزار و ۳۳۶ گونه گیاهی است که از این تعداد ۳۳ گونه از پرندگان، ۱۴ گونه از پستانداران و دو گونه از خزندگان این استان در معرض تهدید هستند.

  برچسب ها :

  نظرات