آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ , Tuesday 22 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 29103
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ تیر, ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > حوادث
 •   

  درخواست یک میلیاردی مادر مقتول از قاتل

  آوای شمال/  قرار است چند روز دیگر در گوشه‌ای از پایتخت، عروسی دختری ٢۴ ساله برگزار شود که وقتی ١٢ سال داشت، شاهد به قتل رسیدن مردی جوان به دست پدرش بود. ١٢ سال پیش محسن، پدر عروس، در جاده خاکی بهشت‌زهرا از ماشین پیاده شد و با پیچ گوشتی راننده‌ای قوی‌هیکل به نام علی […]

  آوای شمال/  قرار است چند روز دیگر در گوشه‌ای از پایتخت، عروسی دختری ٢۴ ساله برگزار شود که وقتی ١٢ سال داشت، شاهد به قتل رسیدن مردی جوان به دست پدرش بود.

  ١٢ سال پیش محسن، پدر عروس، در جاده خاکی بهشت‌زهرا از ماشین پیاده شد و با پیچ گوشتی راننده‌ای قوی‌هیکل به نام علی را به قتل رساند. آن روز زهرای ١٢ ساله نیز در خودروی پدرش نشسته بود و درگیری را در ذهن کودکانه‌اش ثبت می‌کرد.

  قاتل، تنها چند ساعت پس از درگیری راهی زندان شد و تا دیروز پشت میله‌ها مانده بود. از رنگ مو و ریش‌هایش می‌شد فهمید تنها چند روز است طناب ‌دار از گردنش فاصله گرفته و راهروهای دادگاه، معنای بازگشت دوباره به زندگی برایش گرفته‌اند.

  صبح دیروز قاتل ۶٠ ساله را از زندان رجایی شهر به دادگاه کیفری استان تهران آوردند تا در شعبه دهم او را از جنبه عمومی جرم محاکمه کنند. از سه نفر اولیای دم که پیش از این خواستار قصاص او بودند، دو نفر با دریافت دیه ٣٠٠ میلیون تومانی رضایت داده‌اند با این حال هنوز مادر ٩٠ ساله مقتول مانده است که می‌گوید اگر قاتل یک میلیاردتومان به او بدهد، رضایت خواهد داد.

  آبان‌ماه ١٢ سال پیش محسن، قاتل ۶٠ ساله، همسر و دختر ١٢ ساله‌اش را در خودروی پرایدش سوار کرد و به سمت جاده بهشت زهرا رفت. در مسیر، یک دستگاه کامیون راه اتومبیل‌ها را سد کرده بود. علی، راننده وانت پشت پراید محسن که از این موضوع بی‌اطلاع بود، با چراغ دادن‌های مدام قصد داشت از پراید سبقت بگیرد اما موفق نشد. علی تصور می‌کرد قاتل قصد بی‌اعتنایی به او را دارد؛ ذهنیتی که نقطه آغاز درگیری خونین آنها شد.

  ناگهان راننده وانت پایش را روی گاز گذاشت و از پشت به خودروی قاتل زد. دو خودرو در حاشیه خاکی جاده منحرف و درگیری آغاز شد. قاتل و مقتول از خودرو پیاده شدند. یکی از آنها پیچ گوشتی برداشت و دیگری زنجیر اما این تیزی پیچ گوشتی محسن بود که در جان علی فرو رفت. تنها چند دقیقه پس از گلاویز شدنشان، خون از پیراهن علی سرازیر شد. پیچ گوشتی در پهلویش فرو رفته و او را به‌شدت مجروح کرده بود.

  محسن که با جیغ و دادهای همسرش به خود آمده بود، مقتول را سوار پرایدش کرد و به بیمارستان برد. در تمام مدت، آخرین نفس‌های مقتول در چشمان دختر ١٢ ساله، نقش می‌بست. با انتقال علی به بیمارستان، ماموران یونیفرم‌پوش نیروی انتظامی به محل اعزام شدند. آنها محسن را دستگیر و به پلیس آگاهی منتقل کردند. تنها چند ساعت بعد با «مرگ مقتول به دلیل شدت خونریزی ناشی از اصابت جسم تیز»، برچسب قاتل بر پیشانی محسن حک شد و پرونده‌ای با موضوع «قتل عمد» برای رسیدگی به حادثه تشکیل شد.

  دو دختر و مادر مقتول، تنها اولیای دم پرونده بودند. آنها تقاضای قصاص متهم را داشتند و سال‌ها بر آن پافشاری کردند اما سرانجام دو دختر با دریافت ٣٠٠ میلیون تومان دیه رضایت دادند. اکنون تنها مادر ٩٠ ساله مقتول مانده اما او حاضر به رضایت نیست. می‌گوید قاتل باید یک میلیارد تومان دیه بدهد تا رضایتش جلب شود.

  رسیدگی به پرونده سال‌ها ادامه یافت تا سرانجام صبح دیروز در شعبه دهم دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی قربانزاده، حکم آزادی متهم با قرار وثیقه صادر شد. محسن ۶٠ ساله اکنون می‌تواند در عروسی دخترش شرکت کند. پسر لاغراندام و ٢۶ ساله‌اش که بعد از جلسه در راهروی دادگاه کیفری استان تهران به دیوار تکیه داده بود نیز پس از تعریف روایت حادثه، درباره آخرین شرایط پرونده گفت: «مادر مقتول بیمار است و به زور حرف می‌زند.

  یکی از پسرهایش که مخالف رضایت است از او وکالت تام گرفته و در جلسات دادگاه گفته است که اگر قاتل بتواند یک میلیارد تومان دیه بدهد از خون برادرش می‌گذرد. دو دختر مقتول رضایت داده‌اند. ما خانه‌مان را برای تامین پول فروختیم. وقتی پدرم زندان بود، پسرعمویش که با او شریک بود همه سرمایه‌اش را بالا کشید. الان پدرم بیرون می‌آید. امیدوارم بتوانیم رضایت بگیریم.»

  پسر متهم لحظه وقوع قتل در خانه بود. او می‌گفت خواهرش که درگیری خونین پدرش را دیده حالا رخت عروسی به تن کرده است. شاید این رخت، پایان ١٢ سال زندانی بودن پدرش باشد. او امیدوار است خانواده مقتول رضایت بدهند.

  برچسب ها :

  نظرات