آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ , Saturday 19 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 28707
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ تیر, ۱۳۹۴ - ۰۵:۲۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > فرهنگی
 •   

  سفره‌ای به گستردگی«رمضان» تا «عرفه»

  آوای شمال/ و سفر پررمز و راز حج کمال میهمانی مکانی و چه ارتباط زیبایی بین این دو وجود دارد. در این میهمانی، طلب آن میهمانی می‌کنیم و در شب و روز آن «اللهم ارزقنی حج بیتک الحرام» سر می‌دهیم. سفره آمرزش و مغفرت از ماه مبارک رمضان گسترده می‌شود و تا عرفه ادامه می‌یابد […]

  آوای شمال/ و سفر پررمز و راز حج کمال میهمانی مکانی و چه ارتباط زیبایی بین این دو وجود دارد. در این میهمانی، طلب آن میهمانی می‌کنیم و در شب و روز آن «اللهم ارزقنی حج بیتک الحرام» سر می‌دهیم.

  سفره آمرزش و مغفرت از ماه مبارک رمضان گسترده می‌شود و تا عرفه ادامه می‌یابد آن‌گونه که معصوم(ع) فرمود: هر که در این میهمانی بخشیده نشد، امید است در عرفه آمرزیده شود.

  میهمانی خداوندی چه زمانی و چه مکانی، تنعمی از سوی حضرت میزبان دارد و آدابی از سوی میهمان.

  جلالت و قدری دارد که اوج آن است و از 
«کل امر» نزولی دارد و این، یعنی نقطه پرگاری می‌خواهد
«ولی امر». به برکت حکومت صالحان و طنین سرخ شهیدان، ماه مبارک رمضان و بویژه شبهای پرقدر و منزلت قدر به چشم انداز دلنواز بندگی و سطور پر مغز دلدادگی تبدیل شده است و همگان در تمامی این خاک سرفراز در تدارک بهترینها برای این جشن عبودیت و فروغ معنویت هستند.

  شبهای قدر، در این منظومه آسمانی، به نمادی از نمایش بندگی و اقتدار معنوی ایران اسلامی تبدیل شده است. در هر کوی و برزن، نوای عاشقانه جوشن کبیر دلها را جلا می‌دهد، یاد مولی‌الموحدین سلام‌ا… علیه قلبها را صیقل می‌دهد، خلوت مناجات سحری اشکها را سرازیر می‌کند و پناهندگی به قرآن کریم، آرامشی عمیق به ارمغان می‌آورد. البته در این بین و پس از سپری شدن این شبهای روشن به عبودیت و معرفت، چند نکته خودنمایی می‌کند:

  – قرار هر ساله شبهای قدر نیازمند برنامه‌ریزی، طراحی و مهندسی همه‌جانبه نیازهای فردی و اجتماعی میهمانان و آثار بلند مدت آن در تصمیم‌گیری‌های پیش‌روست و همین تصمیمها آینده فرد و اجتماع را تغییر می‌دهد.

  – همگرایی نهادهای اثرگذار با یکدیگر، ایجاد منظومه‌ای به هم پیوسته از محتوای دینی در زندگی امروزی، تدبیر مکملهای معرفتی مانند تهیه محصولات و خدمات فرهنگی بویژه با نگاه راهبردی شبکه مخاطبان و سرانجام استفاده حساب شده از ظرفیت رسانه‌های دیداری – شنیداری، فضای مجازی و بستر نشر می‌تواند به عنوان اهرمی قدرتمند، در رهگذر اثرگذاری این همگرایی ارزشمند تلقی شود.

  – کارکردهای این نماد اقتدار دینی و نمایش بندگی، باید در جغرافیای اسلام و پهنه ‌گیتی منشأ خیر و برکت فراوان باشد. ایجاد وحدتی عمیق در مسلمانان، درک صحیح از مخاطرات و خطرات ایشان، بیان نقشه پیشرفت و پیروزی و در یک کلام نیل به آرمان امت واحده از ضرورتهای این اجتماع بزرگ معنوی است.

  – استفاده از منابع اصیل دینی با بهره‌مندی از معارف بلند قرآن و اهل بیت‌(ع) و استفاده از علمای دین‌شناس و زمان فهم، بیان دغدغه‌های زندگی نیکو و چگونگی رسیدن به آن و بیان آداب زیست موحدانه از اولویتهای محتوایی این کنگره بزرگ معنوی است.

  – کمک به ایجاد نگرشی صحیح به آینده جهان اسلام و نقش و جایگاه قدرتمند شیعیان در تحقق آن، ترسیم تحلیلی واقع‌بینانه و در عین حال امیدوارانه و رو به‌ جلو از شرایط حاکم بر کشورهای اسلامی و منطقه و تبیین نقش، قدرت و اثرگذاری بی‌بدیل نظام جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان باید از ویژگی‌های این همگرایی عظیم باشد.

  – ایجاد زمینه‌های مناسب برای تصمیم‌گیری‌های مهم در زندگی شخصی و سلوک اجتماعی، بازشناسی جایگاه اثرگذار در مناسبات جامعه و نقش‌آفرینی در آن، ارتقای دینمداری، اخلاق‌گرایی و توسعه کمی و کیفی زندگی دینی و آشنایی با زوایای گوناگون دکترین مهدویت از کارکردهای بی‌بدیل این تجمع بزرگ بندگی است.

  برچسب ها :

  نظرات