آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 24 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 28686
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ تیر, ۱۳۹۴ - ۰۵:۱۰
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به پرسش مربوط به علت تهدید به ترک میز مذاکره، پاسخ نداد

  آوای شمال/ مارک تونر در ادامه نشست خبری خود ضمن اعلام استقبال از دیدار بین نخست وزیران هند و پاکستان، از خبرنگاران خواست پرسش های خود را مطرح کنند. خبرنگاری پرسید: شما اعلام کردید که گفتگوها تا دوشنبه تمدید شدند، اگر توافق در روز دوشنبه صورت نگیرد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ مارک تونر در پاسخ گفت: […]

  آوای شمال/ مارک تونر در ادامه نشست خبری خود ضمن اعلام استقبال از دیدار بین نخست وزیران هند و پاکستان، از خبرنگاران خواست پرسش های خود را مطرح کنند.

  خبرنگاری پرسید:
  شما اعلام کردید که گفتگوها تا دوشنبه تمدید شدند، اگر توافق در روز دوشنبه صورت نگیرد چه اتفاقی خواهد افتاد؟
  مارک تونر در پاسخ گفت:
  روشن است که ما به دنبال دستیابی به یک توافق خوب هستیم. ما بارها این مسئله را اعلام کرده ایم و گفتیم که ضرب الاجل ها محرک ما نیستند بلکه محرک ما رسیدن به بهترین توافق احتمالی است.
  خبرنگار گفت:
  پس شما می گویید که دو شنبه ضرب الاجل نیست و ممکن است به روز سه شنبه ، چهارشنبه و یا پنج شنبه کشیده شود.
  مارک تونر گفت: ما به گفتگو ادامه خواهیم داد ، طرفها در آنجا حضور دارند و مشغول کار روی برخی از موضوعات دشوار هستند، هنوز کارهایی است که باید صورت گیرد ، آنها هر روز کارمی کنند ، هم اکنون که من صحبت می کنیم آنها کار می کنند اما تاکید روی دستیابی به بهترین توافق احتمالی است. وزیر امور خارجه آمریکا دیروز گفته بود ما تمایل داریم که در وین بمانیم و مذاکره کنیم اما در عین حال تمایل داریم که مذاکرات را ترک کنیم.

  روزالین جردن خبرنگار الجزیره انگلیسی گفت:
  آیا آمریکا گفتگوها را ترک می کند؟ و آیا معنی اش این خواهد بود که سایر اعضای گروه پنج بعلاوه ی یک نیز گفتگوها را ترک خواهند کرد و به ایران اجازه خواهند داد که شروط برنامه اقدام مشترک را کنار بگذارد؟
  مارک تونر در پاسخ گفت: ما هنوز به این نقطه ای که شما می گوئید نرسیده ایم. من نمی خواهم درباره چیزی گمانه زنی کنم که ممکن است در آینده رخ دهد! همه ی طرف ها در آنجا هستند و تلاش می کنند به توافق دست یابند.
  خبرنگار الجزیره انگلیسی ادامه داد: چرا شما می گوئید که ما قصد نداریم برای همیشه مذاکره کنیم و آماده ایم که گفتگوها را ترک کنیم مگر اینکه آمریکا واقعا باور داشته باشد که ایرانی ها با حسن نیت مذاکره نمی کنند. چرا شما این تهدید را مطرح کرده اید؟

  سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ گفت:
  تاکیدی که اینجا وجود دارد این است که ما روی موضوعات دشوار کار می کنیم، ما به صراحت گفته ایم که موضوعات حل نشده ای باقی مانده است و باید روی آنها کار کنیم پس ما این کار را خواهیم کرد اما بارها در طول این روند گفته ایم که ما باید به بهترین توافق احتمالی دست یابیم که از بررسی موشکافانه(کنگره) عبور کند و مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته ای شود. ما به این کار ادامه خواهیم داد.

  روزالین جردن خبرنگار الجزیره انگلیسی به پرسش های خود ادامه داد و گفت:
  این تمدید ضرب الاجل از جنبه ی جلوگیری از اقداماتی که ایران قبل از اجرای برنامه اقدام مشترک انجام می داد و برای جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه، چقدر اهمیت دارد؟
  سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت:
  من منظور پرسش شما را خوب متوجه نشدم.
  خبرنگار الجزیره انگلیسی گفت:
  بنا بر اعلام آمریکا و دیگر کشورهای عضو گروه پنج بعلاوه ی یک ، ایران به علت گفتگوهای هسته ای کار بیشتری در برنامه هسته ای اش انجام نداده است. برخی تحلیلگران گفته اند که اگر این گفتگوها از هم بگسلد و ایران آزاد باشد که هر کاری که می خواهد بکند در این صورت ممکن است باعث شود که دیگرکشورهای منطقه تلاش کنند تسلیحات هسته ای خودشان را تولید کنند. این سناریو تا چه حد روی تعهد آمریکا به ادامه مذاکرات با ایران صرفنظر از ضرب الاجل ها تاثیر دارد؟
  مارک تونر در پاسخ به خبرنگار الجزیره انگلیسی گفت:
  تمرکز طرف ما و نیز شرکای ما در گروه پنج بعلاوه یک ، همچنان بر دستیابی به یک توافقنامه ی خوب است. تاکید گفتگوهای وین نیز همین است. در مورد تاثیر گسترده تر بلند پروازی های هسته ای ایران که شما پرسیدید ما در این باره بارها صحبت کردیم و این(جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی) هم یکی از دلایلی است که تلاش می کنیم با استفاده از یک توافقنامه ی خوب ، مانع از آن شویم.

  خبرنگار الجزیره انگلیسی گفت:
  آیا شما از هیئت حاضر در وین این حس را دارید که آنها خیلی نزدیک هستند که روی این موضوعات کار کنند؟ یا اینکه می گویند می خواهیم در روزهای شنبه و یک شنبه و دوشنبه مذاکره کنیم و سپس با رئیس جمهور موضوع را بررسی کنیم و ببینیم که گام بعدی چه خواهد بود؟
  مارک تونر گفت:
  من قصد ندارم گمانه زنی کنم جز اینکه بگویم ، اگر آنها سخت کار نمی کردند و انتظار نداشتند که بتوانند این موضوعات را حل کنند در آنجا نمی بودند.  

  برچسب ها :

  نظرات