آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 23 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 28668
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ تیر, ۱۳۹۴ - ۰۵:۰۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  پیام روز قدس برای ریاض

  آوای شمال/ روزنامه «جوان» در یادداشتی به قلم «احمد کاظم‌زاده» نوشت: روز جهانی قدس همچون سال‌های گذشته با شکوه خاص در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان برگزار شد و میلیون‌ها ایرانی روزه دار ندای حمایت از مظلومان جهان، به خصوص مردم فلسطین و یمن را سر‌دادند. قرار گرفتن یمن و فلسطین، به خصوص غزه در کنار […]

  آوای شمال/ روزنامه «جوان» در یادداشتی به قلم «احمد کاظم‌زاده» نوشت:

  روز جهانی قدس همچون سال‌های گذشته با شکوه خاص در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان برگزار شد و میلیون‌ها ایرانی روزه دار ندای حمایت از مظلومان جهان، به خصوص مردم فلسطین و یمن را سر‌دادند.
  قرار گرفتن یمن و فلسطین، به خصوص غزه در کنار هم از ویژگی‌های بارز روز جهانی قدس امسال بود که قرار گرفتن عربستان در کنار رژیم صهیونیستی را به طور خواه ناخواه در ذهن تداعی می‌کند. البته چنین تداعی معنایی تنها تصور ذهنی نیست بلکه متأسفانه در جهان خارج نیز واقعیت دارد و متأسفانه روز به روز روابط پنهانی مسئولان صهیونیستی آشکار و علنی می‌شود و درعین حال سطح دیدارها نیز ابعاد رسمی و غیر رسمی پیدا می‌کند. چنانکه در پی دیدار علنی مسئولان سابق سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی عربستان و رژیم صهیونیستی در نشست شورای روابط خارجی امریکا در واشنگتن، منابع خبری غربی از نظرسنجی مؤسسات اسرائیلی از افکار عمومی عربستان در خصوص بزرگ‌ترین دوست و دشمن عربستان یا نظر آنها درباره رابطه با اسرائیل پرده برداشتند و متعاقب آن سفر طلال بن عبد العزیز به فلسطین اشغالی به بهانه دیدار از مسجد الاقصی اعلام شد. بنابراین نتیجه‌ای که از این تحرکات و تعاملات معنادار و برنامه‌ریزی شده می‌توان گرفت این است که هر دولت اسلامی و عربی که به خصوص در وضعیت اسفناک کنونی حاکم بر فلسطین و به خصوص غزه به سمت عادی‌سازی رابطه با دشمن صهیونیستی گام بر می‌دارد بلافاصله محبوبیت خود را نزد ملت فلسطین و حامیان آن از دست می‌دهد و از این جهت هرچند ایجاد ذهنیتی درباره قرار گرفتن عربستان و رژیم صهیونیستی در کنار هم برای این رژیم فرصت طلایی محسوب می‌شود اما برای عربستان که سال‌ها ادعای رهبری جهان اسلام و حمایت از حقوق فلسطین را داشته بسیار تهدیدزاست و همچنانکه ملاحظه می‌شود به حیثیت و اعتبار آن لطمه زده است.
  باز از دیگر نکات قابل توجه در روز قدس امسال باور حامیان فلسطین و قدس شریف به ارتباطات آشکار و پنهانی است که میان رژیم صهیونیستی و تکفیری‌ها وجود دارد و البته در بسیاری از موارد می‌توان رد پای سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی این رژیم را در جنایات تکفیری‌ها در جای جای خاورمیانه، به خصوص در سوریه مشاهده کرد. آنچه در این میان نگران کننده است اینکه برخی علائم و شاخص‌ها از جمله تهدید اخیر داعش به حماس در غزه یا تهدید آن علیه مسیحیان ساکن قدس در کرانه باختری نشان می‌دهد که این رژیم در صدد است جنگ نیابتی خود را با محوریت تکفیری‌ها از سوریه به داخل فلسطین بکشاند و به واسطه آنها به جنگ حماس و فتح برود. این نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی در تلاش برای فتنه انگیزی جدید درفلسطین است و از این دید تمرکز خاص روز جهانی قدس امسال به افشای پیوند تکفیری و صهیونیستی کاملاً بجا بوده است. این افشاگری حاوی یک پیام مهم هم است و آن اینکه اگر واقعاً جامعه جهانی به خطر تکفیری‌ها و داعش پی برده مقابله با این خطر بدون مقابله توامان و همزمان با رژیم صهیونیستی امکان پذیر نیست.
  در مجموع هر چند هدف اصلی از روز جهانی قدس تأکید بر نقش و مسئولیت مسلمانان در برابر اشغال فلسطین و قدس شریف است اما از آنجا که با گذشت زمان خطر رژیم صهیونیستی از محدوده فلسطین فراتر رفته و از طرف دیگر اوضاع ضد انسانی حاکم بر یمن دست کمی از اوضاع فلسطین و حتی غزه ندارد و به همین ترتیب خطر داعش بر جهان اسلام نیز دست کمی از خطر این رژیم ندارد از این رو روز جهانی قدس امسال فرصتی فراهم کرد که در کنار مسئله فلسطین اوضاع دیگر مسلمانان مظلوم جهان، به خصوص مردم یمن یا لزوم مقابله با خطر تکفیری‌ها نیز در کنار این رژیم مورد بازخوانی و تأکید قرار گیرد. در واقع یکی از عواملی که موجب پویایی روز جهانی قدس شده برخورداری آن از چارچوب انعطاف‌پذیری است که زمینه را برای ابراز واکنش در قبال دیگر مسائل موجود در جهان اسلام فراهم می‌کند.

   

  برچسب ها :

  نظرات