آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ , Monday 21 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 28647
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ تیر, ۱۳۹۴ - ۰۴:۵۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  دیپلماسی بالکن و توافقی که در دسترس است/ ایران و ۱+۵ توافق هسته‌ای را امضا می‌کنند؟

  آوای شمال/ در حالی که همه در انتظار شنیدن خبرهای «خوب» از وین بودند، مذاکرات هسته ای برای سومین بار طی دو هفته اخیر تمدید شد، سه وزیر خارجه دیگر نیز وین را ترک کردند تا انتظارها برای شنیدن خبر توافق بازهم به درازا کشیده شود. «سازنده»، «رو به جلو»، «مفید»، …کلید واژه هایی که شب […]

  آوای شمال/ در حالی که همه در انتظار شنیدن خبرهای «خوب» از وین بودند، مذاکرات هسته ای برای سومین بار طی دو هفته اخیر تمدید شد، سه وزیر خارجه دیگر نیز وین را ترک کردند تا انتظارها برای شنیدن خبر توافق بازهم به درازا کشیده شود.

  «سازنده»، «رو به جلو»، «مفید»، …کلید واژه هایی که شب گذشته بارها برای توصیف روند مذاکرات از سوی غربی ها عنوان شد؛ مذاکراتی که جان کری، وزیر خارجه آمریکا پس از اعلام تمدید سه روز مذاکرات با حضور در جمع خبرنگاران درباره آن گفت:  برخی از موضوعاتی که مورد اختلاف دو طرف بود در طول گفت‌وگوهای امروز حل شده و پیشرفت‌هایی را داشته‌ایم.

  از سوی دیگر آخرین دور از مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در حالی تا دوشنبه هفته جاری تمدید شد که  شایعه و گمانه زنی ها تا پشت درِ بسته اتاق مذاکرات نیز رسیده بود.

  شکست مذاکرات، دبه‌ی آمریکایی-غربی، قریب الوقوع بودن اعلام توافق و یا بازگشت تیم های مذاکره کننده با دست های خالی، همگی سطور و تیتر گزارش های خبری ۲ روز اخیر را به خود اختصاص داده بود؛ گمانه زنی هایی که هرچند عباس عراقچی صحت ۹۰ درصد آنها را رد کرده است اما «اسب هایی» که جواد ظریف در توییتر خود به آنها اشاره کرده بود شایعه اختلاف داخلی در ۱+۵ و دور بودن زمان اعلام توافق را تقویت کرده بود.

  همه چیز تا ظهر روز گذشته (جمعه) اما در هاله ای از ابهام بود؛ مهلت دوم تمدید ۳ روزه مذاکرات تمام شده بود و هیچ خبری از روند مثبت و یا منفی مذاکرات هم به بیرون درز نکرده بود؛ وزرای خارجه انگلیس و فرانسه همانند دیگر همتایان خود در ۱+۵ وین را ترک کرده بودند تا این ظریف و کری باشند که با حضور موگرینی، رکورد بشکنند و طولانی ترین مذاکرات در جهان را سه نفره ادامه دهند.

  دیپلماسی «بالکن» و توافقی که همچنان در دسترس است

  محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران اما در بیم و امید سرنوشت مذاکرات، ظهر روز جمعه به همراه عراقچی و حسین فریدون به بالکن هتل کوبرگ آمد و در حالی که لبخند معروفش را می زد و برای خبرنگاران دست تکان می داد گفت که مذاکراتش با کری سازنده بود اما مهمترین مشکلات هنوز حل نشده است و احتمالا تا آخر هفته میلادی همچنان گفت وگوها ادامه داشته باشد.

  آمدن ظریف به بالکن هتل کوبرگ در شرایطی که برنامه وزرای خارجه برای ادامه مذاکرات برای رسانه ها مشخص نبود از سوی رسانه ها به عنوان دیپلماسی بالکن خوانده شد تا لبخندهای ظریف، بار دیگر از ادامه تلاش ها و نزدیک بودن اعلام توافق هسته ای نوید دهد.

  جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز پس از دیدار روز جمعه با ظریف، گفت: ما هنوز تقریبا در مورد دو موضوع با یکدیگر اختلاف داریم و برای حل آن به‌زودی نشست‌های دیگری عصر امروز و فردا انجام خواهد شد.

  از سوی دیگر، آلمان با خوش بینی همیشگی خود از در دسترس بودن توافق در روزهای آتی گفت؛ موگرینی اتحادیه اروپا از تلاش سخت شبانه روزی برای رسیدن به نقطه مشترک توافق به رسانه ها گفت و کاخ سفید آمریکا نیز اعلام کرد که تاکنون تا این حد توافق با ایران نزدیک نشده است.

  امروز شنبه، فردا یکشنبه و نهایتا بامداد دوشنبه شاید آخرین روزها و ساعات باقی مانده برای پایان دادن به طولانی ترین مذاکرات جهان باشد؛ مذاکراتی برای رسیدن به توافق بر سر فعالیت های هسته ای ایران و بحرانی غیرضروری آن هم پس از ۱۲ سال؛ توافقی که صرف نظر از گمانه زنی ها و شایعات رسانه ای بیش از هر زمان دیگری در دسترس است.

  خدیجه غبیشاوی

  برچسب ها :

  نظرات