آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 20 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 2767
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ دی, ۱۳۹۳ - ۰۸:۲۱
 • شما اینجا هستید :حوادث
 •   

  یک قلاده پلنگ در جاده پارک ملی گلستان تلف شد

  آوای شمال/ در شامگاه ۹ دی ماه یگان حفاظت محیط زیست و محیط بانان واحد دشت در حین گشت، کنترل و پایش منطقه چشمه جان لر روبروی پیچ ‘سلیمان کشته’ با لاشه یک قلاده پلنگ تلف شده مواجه شدند. با اعلام این وضعیت از سوی نیروهای یگان حفاظت، بازدید از محل و لاشه پلنگ تلف […]

  آوای شمال/ در شامگاه ۹ دی ماه یگان حفاظت محیط زیست و محیط بانان واحد دشت در حین گشت، کنترل و پایش منطقه چشمه جان لر روبروی پیچ ‘سلیمان کشته’ با لاشه یک قلاده پلنگ تلف شده مواجه شدند.

  با اعلام این وضعیت از سوی نیروهای یگان حفاظت، بازدید از محل و لاشه پلنگ تلف شده توسط رییس و کارشناس پارک ملی گلستان انجام و مشخص شد این پلنگ بر اثر برخورد با خودروهای عبوری و ضربه شدید به پای عقب، زیر فک، پشت پاها و پنجه ها آسیب دیده است.

  گزارش روابط عمومی پارک ملی گلستان حاکیست پلنگ زخمی خود را کشان کشان از مسیر جاده دور کرده و در محدوده چشمه جانلر که تا جاده ۳۰۰ متر فاصله داشته، تلف شده است.

  جنسیت این پلنگ ماده و سن آن سه سال تشخیص داده شد که یک ماده تازه بالغ بوده و لاشه آن به منظور بررسی های بیشتر کارشناسی، به اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان انتقال داده شده است.

  پارک ملی گلستان یا جنگل گلستان منطقهٔ حفاظت شده ای در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی و پناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش است که ۱۳۵۰ گونهٔ گیاهی و ۳۰۲ گونهٔ جانوری، از جمله نیمی از گونه های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع مساحت خود جای داده و به همین دلیل از سوی یونسکو به عنوان ذخیره گاه زیست کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

  پارک ملی گلستان از بهترین زیستگاه های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز است.

  اصلی ترین مسیر ارتباطی شمال کشور و استان خراسان (و یکی از محورهای ارتباطی تهران – مشهد) از این جنگل می گذرد و یکی از مهمترین خطرات زیست محیطی جنگل گلستان وجود این جاده و حجم بالای تردد در آن است.

  آمار کشته شدن پستانداران پارک ملی گلستان در این جاده بسیار بالا است و تنها در سال ۱۳۸۴ بیش از ۱۳۰ گونه حیوان و حدود ۶۰ جغد در برخورد با ماشین ها قربانی شده اند. 

  برچسب ها :

  نظرات