آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ , Friday 3 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 26995
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ تیر, ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  سفیر سابق اسراییل: برنامه هسته ای ایران باید برچیده شود

  آوای شمال/ سفیر پیشین رژیم صهیونیستی در آمریکا گفت بخش های گسترده ای از برنامه هسته ای ایران باید برچیده شود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما و به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، برخی منتقدان توافق (هسته ای با ایران) از جمله مقامات پیشین دولت اوباما و برخی هم پیمانان آمریکا معتقدند […]

  آوای شمال/ سفیر پیشین رژیم صهیونیستی در آمریکا گفت بخش های گسترده ای از برنامه هسته ای ایران باید برچیده شود.

  به گزارش خبرگزاری صدا و سیما و به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، برخی منتقدان توافق (هسته ای با ایران) از جمله مقامات پیشین دولت اوباما و برخی هم پیمانان آمریکا معتقدند تلاش ها در توافق برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی کافی نیست ؛ آنها از جان کری وزیر امور خارجه آمریکا خواسته اند که از مذاکرات کنار بکشد.

  از جمله مخالفان سرسخت توافق، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و مایکل اورن سفیر پیشین اسرائیل در آمریکا تا سال ۲۰۱۳ میلادی، است. اورن به تازگی کتابی را با عنوان «هم پیمان» منتشر کرده است.

  «جیک تَیپِر» (Jake Tapper) مجری ویژه برنامه سی ان ان در ادامه با مایکل اورن گفتگو کرد و پرسید توافق هسته ای باید به چه شکلی باشد که اسرائیل آن را تأیید کند؟ این را می پرسم زیرا بدون شک، نتانیاهو و دولت اسرائیل سرسختانه با مذاکرات و توافق کنونی مخالفت کرده اند.

  اورن پاسخ داد: فقط دولت نتانیاهو نیست که مخالفت می کند، بلکه در اسرائیل تقریباً اجماع ملی بر سر این مسئله وجود دارد؛ حتی جناح مخالف دولت نتانیاهو نیز می پذیرد که توافق کنونی که روی میز قرار دارد، توافق بدی است.

  اورن در پاسخ به اینکه خواسته شما (اسرائیل) چیست، گفت:« ما چند خواسته داریم: نخست اینکه بخش به مراتب بزرگتری از برنامه هسته ای ایران باید برچیده شود. در حال حاضر، بخشی از برنامه هسته ای ایران متوقف شده، اما برچیده نشده است. ایرانی ها، سانتریفیوژها را نگه داشته اند؛ ممکن است برخی از این سانتریفیوژها دیگر به پریز برق متصل نباشند (فعال نباشد)، اما قطعات آنها جدا نشده و تأسیسات نیز برچیده نشده اند.

  اما بخش مهم تر برای اسرائیل این است که هیچ گونه ارتباطی بین توافق و رفتار ایران دیده نمی شود. ایران، بزرگترین دولت حامی تروریسم در دنیا است که در کشتار دویست هزار شهروند سوری، شریک جرم است. ایران می کوشد دولت های هوادار آمریکا و غرب در خاورمیانه را تضعیف کند و آشکارا، نیت خود را برای نابود کردن ما (اسرائیل) اعلام کرده است. بنابراین ما خواستار آن هستیم که توافق به تغییر رفتار ایران مرتبط باشد.

  مجری سی ان ان گفت بدترین سناریو ممکن این است که ایران به تسلیحات هسته ای دست پیدا کند که اسرائیلی ها از این مسئله بسیار واهمه دارند. نمی دانم اقرار خواهید کرد یا نه، اما بر کسی پوشیده نیست که خود اسرائیل نیز تسلیحات هسته ای دارد. آیا خود این موضوع جنبه بازدارنده ندارد؟ اسرائیل باید این را بداند که در صورت حمله ایران، اسرائیل می تواند ایران را با تسلیحات هسته ای نابود کند. چرا این مسئله هرگز به عنوان عامل بازدارنده مطرح نمی شود؟

  مایکل اورن پاسخ داد: زیرا خود رفسنجانی، از حاکمان میانه رو ایران گفته بود اسرائیل با یک بمب نابود می شود. اینگونه نیست که اگر ایرانی ها ما را بمباران کنند، کسی باقی بماند که تلافی کند.

  این نخستین مشکل استدلال شما است؛ مشکل دوم اینکه نباید فراموش کنیم ایران، بزرگترین حامی تروریسم در دنیا است. بنابراین، زمانیکه ایران به توانمندی نظامی هسته ای برسد، این توانمندی در اختیار تروریست ها قرار خواهد گرفت. در اینجا دیگر نباید فقط نگران پرتاب شدن فرضاً یک موشک باشیم، بلکه باید نگران ورود (موشک ها) به اندازه محموله یک کشتی به بندر حیفا باشیم و دیگر برای ردیابی آنها خیلی دیر خواهد بود.

  از سوی دیگر، زمانی که ایران به بمب دست یابد، مصر، عربستان و ترکیه نیز به بمب (اتمی) خواهند رسید؛ اسرائیل نیز باید در کنار همسایگان هسته ای فوق العاده ناپایدار زندگی کند. برنامه هسته ای ایران، تهدید نه یک جانبه بلکه چند جانبه برای حیات اسرائیل به شمار می رود. 

  برچسب ها :

  نظرات