آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ , Wednesday 8 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 26959
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ تیر, ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  لوموند: مدالیته نظام‌های بازرسی «چفت و بست» هرگونه توافق احتمالی است

  آوای شمال/ در آستانه ضرب‌الاجل ۳۰ ژوئن که امروز سه‌شنبه به پایان می‌رسد، موضوع دسترسی به سایت‌های نظامی ایران که مقامات کشورهای غربی طی ماه‌های گذشته آن را به عنوان پیش‌شرط توافق مطح کرده‌اند، همچنان به عنوان یکی از مسائل مهم مورد اختلاف طرفین مطرح است که با مخالفت صریح مقامات ایرانی و کارشناسان مستقل […]

  آوای شمال/ در آستانه ضرب‌الاجل ۳۰ ژوئن که امروز سه‌شنبه به پایان می‌رسد، موضوع دسترسی به سایت‌های نظامی ایران که مقامات کشورهای غربی طی ماه‌های گذشته آن را به عنوان پیش‌شرط توافق مطح کرده‌اند، همچنان به عنوان یکی از مسائل مهم مورد اختلاف طرفین مطرح است که با مخالفت صریح مقامات ایرانی و کارشناسان مستقل بین‌المللی روبرو شده است.

  روزنامه فرانسوی «لوموند» طی یادداشتی به قلم «ایو میشل ریولز» فرستاده ویژه خود به وین همزمان با برگزاری هشتمین دور رایزنی‌های هسته‌ای ایران و ۱+۵ نوشت: در آستانه ضرب‌الاجل ۳۰ ژوئن برای دستیابی به توافق در خصوص برنامه هسته‌ای ایران، مذاکرات میان ایران و اعضای گروه ۱+۵ شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان در وین پایتخت اتریش وارد مرحله‌ای حساس شده است.

  به گفته یک دیپلمات غربی، در خصوص مسائل و موضوعات  اصلی هنوز اختلافات مهمی در مذاکرات وجود دارد و برای رسیدن به توافق و غلبه بر موانع اصلی باید آرامش داشت و خونسرد بود.

  موضوع بازرسی‌ها

  به عقیده یک منبع دیپلماتیک، مدالیته نظام‌های بازرسی بمنظور اطمینان از پایبندی ایران به تعهداتش «چفت و بست» هرگونه توافق آینده است.

  غربی‌ها می‌خواهند که ناظران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان نهاد وابسته به سازمان ملل که مسئولیت نظارت بر توافق را بر عهده خواهد داشت، بتوانند به تمامی سایت‌ها و مراکز از جمله مراکز نظامی ایران دسترسی داشته باشند؛ البته چنین مواردی نادر است اما آژانس پیشتر نیز چنین مأموریت‌هایی را به ویژه در ژاپن و آفریقای جنوبی انجام داده است.

  «آیت‌الله خامنه‌ای» رهبر انقلاب ایران بارها چنین درخواست‌‌هایی را رد و آن را فرای پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دانسته است.

  یک منبع نفوذی می‌گوید: «آژانس به صورت روتین و معمول از تمامی مراکز نظامی بازدید نخواهد کرد بلکه تنها از آن دسته از مراکزی که معتقد به لزوم آشکار شدن فعالیت‌های جاری در آن است، بازدید خواهد کرد.»

  لوموند در ادامه گزارش خود نوشت: دیپلمات‌ها برای غلبه بر موانع که موضوع بازرسی‌ها از مهمترین آنها محسوب می‌شود، هم‌اکنون در وین مشغول مذاکره هستند و به گفته یک منبع نزدیک به مذاکرات درباره تعریف دامنه عمل آژانس و زمان اطلاع‌رسانی به مقامات ایرانی پیش از عزیمت به این کشور برای بازرسی رایزنی می‌کنند.

  به ادعای یک منبع غربی، این بسیار مهم است که مکانیسمی تعیین شود که در صورت حصول توافق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مجبور نباشد هر مرتبه برای بازرسی از تأسیسات ایران با آن مذاکره کند.

  شهر وین اتریش از دو هفته قبل میزبان دور نهایی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ است.

  هشتمین دور رایزنی‌های هسته‌ای در راستای نگارش پیش نویس برنامه جامع اقدام مشترک از روز چهارشنبه ۲۷ خرداد ماه در سطح معاونان در وین در جریان است.

  ایران و گروه ۱+۵ پیش از این موعد ۳۰ ژوئن (۹ تیرماه) را به عنوان ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای تعیین کرده بودند، اما طرفین در روزهای اخیر از لزوم تمدید گفت‌وگوها سخن گفته‌اند.

  سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روزانه خود گفت که نرسیدن به توافق در این ضرب‌الاجل خود خوانده به معنی بن‌بست در مذاکرات هسته‌ای نیست.

   

  برچسب ها :

  نظرات