آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ , Sunday 5 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 26841
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ تیر, ۱۳۹۴ - ۰۵:۲۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  حقوق قربانیان سلاح‌های شیمیایی کشور به صورت قانونی پیگیری می‌شود

  آوای شمال/ محمد جواد ظریف یکشنبه شب با ارسال پیامی به بیشت و هشتمین سالروز بمباران شیمیایی سردشت تاکید کرد: هفتم تیر مصادف است با بیست و هشتمین سالگرد بمباران شیمیایی ناجوانمردانه مردم بی دفاع و مظلوم شهر سردشت توسط رژیم بعثی عراق و به حق در جمهوری اسلامی ایران به روز ملی مبارزه با […]

  آوای شمال/ محمد جواد ظریف یکشنبه شب با ارسال پیامی به بیشت و هشتمین سالروز بمباران شیمیایی سردشت تاکید کرد: هفتم تیر مصادف است با بیست و هشتمین سالگرد بمباران شیمیایی ناجوانمردانه مردم بی دفاع و مظلوم شهر سردشت توسط رژیم بعثی عراق و به حق در جمهوری اسلامی ایران به روز ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی نام گرفته است.

  وزیر امور خارجه در این پیام آروده است: مردم مظلوم و مقاوم سردشت با صبوری و شکیبایی روز هفتم سال ۱۳۶۶ در برابر بمباران شیمیایی رژیم بعثی عراق مقاومت کردند و برای همیشه نام خویش را در تاریخ پر افتخار این کشور جاودانه کردند.

  در ادامه پیام وزیر امور خارجه آمده است: در جریان جنگ تحمیلی جبهه استکبار جهانی و دولت‌های حامی رژیم بعث به امید سرکوب انقلاب نوپای اسلامی و حرکت حق طلبانه ملت ایران از ارائه هیچ کمکی به این رژیم دریغ نکردند و علاوه بر در اختیار گذاشتن مدرن‌ترین سلاح‌های متعارف، با مجهز کردن این رژیم به سلاح‌های شیمیایی و ترغیب به استفاده از آن علیه غیرنظامیان، سیاه‌ترین صفحات تاریخ بشریت را رقم زدند.

  ظریف در ادامه پیام خود آورده است: این حملات که با سکوت مجامع بین المللی همراه بود منجر به شهادت مظلومانه ده‌ها هزار رزمنده و مردم بی دفاع مناطق مسکونی ایران شد و نتوانست خللی در اراده استوار ملت ایران ایجاد کند و سرنوشت جنگ تحملی را به نفع متجاوزان تغییر دهد.

  وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در بخش دیگری از این پیام گرامیداشت سالروز بمباران شیمیایی سردشت را فرصت مغتنمی دانسته و عنوان کرده است که ما با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای حملات شیمیایی، مسوولیت جامعه بین المللی در قبال آلام و رنج‌های این عزیزان را یادآور می‌شویم.

  ظریف از جامعه بین المللی خواسته به منظور جبران بخشی ناچیزی از صدمات وارده به مصدمان شیمیایی و خانواده‌های آن‌ها با احساس مسوولیت به وظیفه حقوقی و اخلاقی خود در این رابطه عمل کند و زمینه‌های امکان محاکمه و مجازات حامیان و عاملان این جنایت ضد بشری را فراهم ساخته و خسارت‌های وارده به قربانیان را جبران کند.

  وزیر امور خارجه در ادامه پیام خود جمهوری اسلامی ایران را یکی از قربانیان سلاح‌های شیمیایی معرفی کرده و بیان داشته که این کشور به منظور جلوگیری از تکرار مجدد این تجربه تلخ در جهان در مذاکرات مربوط به تدوین و تصویب کنواسیون منع سلاح‌های شیمیایی به طور فعال مشارکت داشته است.

  وی یادآوری کرده است: جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو فعال سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به همراه سایر کشورهای عضو تا انهدام کامل تمامی ذخایر سلاح‌های شیمیایی کشورهای دارنده به ویژه آمریکا و روسیه تلاش خواهد کرد و از این کشورها می‌خواهد به تعهدات کنوانسیونی خود در این رابطه پایبند باشند.

   در هفتم تیر ۱۳۶۶ رژیم بعثی عراق با استفاده از بمب‌های شیمیایی چهار نقطه پرازدحام سردشت را بمباران کرد که در این حمله ناجوانمردانه ۱۱۹ نفر از ساکنان غیرنظامی شهر شهید و بیش از هشت هزار نفر نیز در معرض گازهای سمی قرار گرفته و دچار مصدومیت شیمیایی شدند.

  بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع‌ترین تهاجم شیمیایی بود که آثار و مشکلات منفی بسیاری به وجود آورد و این شهر اولین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان پس از بمباران هسته ای هیروشیما نامیده شد.

  شهرستان سردشت با ۱۱۱ هزار نفر جمعیت در ۲۵۰ کیلومتری جنوب ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی و هم مرز با کشور عراق واقع شده است.

  آیین بزرگداشت ۲۸ امین سالروز بمباران شیمیایی سردشت با حضور مقامات کشوری، استانی و محلی در سردشت برگزار شد این مراسم یکشنبه شب آغاز و تا بامداد روز دوشنبه ادامه یافت.

  برچسب ها :

  نظرات