آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ , Sunday 5 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 26833
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ تیر, ۱۳۹۴ - ۰۵:۲۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  جراحت از بمباران شیمیایی نشانه ای از ارادت به نظام است

  آوای شمال/ علی لاریجانی در این پیام خود که یکشنبه شب در آیین سالروز بمباران شیمیایی سردشت قرائت شد ضمن ابراز همدردی با قربانیان این فاجعه انسانی آورده است، هفت تیرماه سال ۱۳۶۶ یادآور رشادت و مقاومت مردمانی است که بی دفاع و مظلوم مورد تهاجم وحشیانه و غیرانسانی دشمن نادان و ناتوان قرار گرفتند. […]

  آوای شمال/ علی لاریجانی در این پیام خود که یکشنبه شب در آیین سالروز بمباران شیمیایی سردشت قرائت شد ضمن ابراز همدردی با قربانیان این فاجعه انسانی آورده است، هفت تیرماه سال ۱۳۶۶ یادآور رشادت و مقاومت مردمانی است که بی دفاع و مظلوم مورد تهاجم وحشیانه و غیرانسانی دشمن نادان و ناتوان قرار گرفتند.

  وی در ادامه ذکر کرده است، مردم شهر دلاور سردشت در این برهه از تاریخ مظلومیت و بی گناه بودن را معنا بخشیدند و رژیم بعثی عراق که ناتوان از رویارویی با جوانان و دلاور مردان ایران در مناطق جنگی و عرصه‌های عملیاتی و نظامی بود با انجام جنایتی هولناک علیه مردم غیر نظامی و ساکن در شهرها نام خویش را در تاریخ بشریت بعنوان جنایتکار برای ابد ثبت کرد.

  لاریجانی در بخش دیگری از پیام خود آورده است، بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع‌ترین تهاجم شیمیایی بود که آثار و پیامد منفی فراوانی را به دنبال آورد که با کمال تأسف این تبعات منفی و ننگین همچنان ادامه دارد و جسم و جان‌هایی را دستخوش ناراحتی و آلام کرده است.

  رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان همچنین در این پیام تاکید کرده است، حمله شیمیایی هواپیماهای متجاوز رژیم بعث عراق به شهر سردشت در غرب ایران، به شهادت ۱۱۶ نفر و مجروح شدن پنج هزار تن انجامید. به رغم ارتکاب این جنایت هولناک، مجامع جهانی هیچ اقدامی در جلوگیری از ادامه تجاوز به عمل نیاوردند. حتی آن رژیم ستم پیشه را هم ملامت نکردند و چون گذشته بی اعتنا از کنار این حادثه گذشتند. اگرچه به یقین تصویر این جنایت هیچگاه از حافظه تاریخی این ملت و دیگر آزاد اندی‌شان جهان فراموش نخواهد شد.

  در ادامه پیام لاریجانی ذکر شده است، ملت بزرگ ایران همواره در تمامی عرصه‌ها و بویژه در صحنه‌های سخت و دشوار توانایی، مقاومت و روحیه سلحشوری خویش را به جهانیان ثابت کرده‌اند و هیچ مشکلی نتوانسته خللی در اراده و ایمان آنان وارد کند که صبوری مردم رشید سردشت نمونه ای از این همت بلند و ایثار الهی است و به یقین می‌توان گفت جراحت و زخم‌های ناشی از آسیب‌های بمباران شیمیایی نشانه ای از پایداری، پایمردی و عشق و ارادت به نظام جمهوری اسلامی ایران است.

  رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان در پایان پیام خود آورده است، یاد و خاطره رشادت، مقاومت و مظلومیت ۱۱۶ شهید و بیش از پنج هزار مصدوم این جنایت غیرانسانی را گرامی داشته و ضمن تجلیل از دست اندرکاران برگزاری این همایش معنوی، امیدوارم بتوانیم در خدمت به مردم مقاوم و قهرمان شهر سردشت و کاهش آلام و رنجهای آنان پرتلاش و کوشا باشیم.

  در هفتم تیر ۱۳۶۶ رژیم بعثی عراق با استفاده از بمب‌های شیمیایی چهار نقطه پرازدحام شهر مرزی سردشت را بمباران کرد که در این حمله ناجوانمردانه ۱۱۹ نفر از ساکنان غیرنظامی شهر شهید و بیش از هشت هزار نفر نیز در معرض گازهای سمی قرار گرفته و دچار مصدومیت شیمیایی شدند.

  بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع‌ترین تهاجم شیمیایی بود که آثار و مشکلات منفی بسیاری به وجود آورد و این شهر اولین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان پس از بمباران هسته ای هیروشیما نامیده شد.

  برچسب ها :

  نظرات