آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ , Sunday 5 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 26622
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ تیر, ۱۳۹۴ - ۰۴:۱۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اقتصادی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  گزارش تایم از سرنوشت بازگشت نهایی نفت ایران به بازارهای جهانی/ دلایلی وجود دارد که توافق نهایی در دسترس است

  آوای شمال/ تایم در گزارشی به دور آخر مذاکرات هسته ای ایران پیش از ضرب الاجل ۳۰ ژوئن اشاره کرده و نوشت: قیمت نفت در هفته های اخیر روزهای باثباتی را سپری کرد اما با نزدیک شدن به زمان ضرب الاجل مذاکرات هسته ای ایران و بالا گرفتن مذاکرات این موضوع می تواند تغییر کند. […]

  آوای شمال/ تایم در گزارشی به دور آخر مذاکرات هسته ای ایران پیش از ضرب الاجل ۳۰ ژوئن اشاره کرده و نوشت: قیمت نفت در هفته های اخیر روزهای باثباتی را سپری کرد اما با نزدیک شدن به زمان ضرب الاجل مذاکرات هسته ای ایران و بالا گرفتن مذاکرات این موضوع می تواند تغییر کند.

  با پایین آمدن قیمت نف در سال گذشته به بشکه ای ۶۰ تا ۶۴ دلار در هر بشکه، قیمت نفت اما از آوریل گذشته تاکنون روزهای با ثباتی را تجربه کرده است، نشست اوپک نیز برگزار شد اما هیچ تغییری در بازارهای نفتی ایجاد نکرد.

  اما تا زمان ضرب الاجل تعیین شده برای مذاکرات هسته ای ایران ۳۰ ژوئن (نهم تیرماه) تنها یک هفته باقی مانده است و نتیجه این مذاکرات می تواند تاثیر گسترده ای را در بازارهای نفتی بر جای گذارد، چه کوتاه مدت و چه در مدت زمان طولانی پس از اعلام نتیجه مذاکرات.

  اگر توافق نهایی به موافقت ایران و گروه ۱+۵ برسد، ایران می تواند موجی از تولیدات نفتی خود ایجاد کند. تحریم های غرب از سال ۲۰۱۲ از ورود روزانه ۱٫۲ میلیون بشکه نفت ایران به بازارهای جهانی جلوگیری کردند. در حالی که برآوردها متفاوت است اما ایران قادر خواهد بود در صورت امضای توافق نهایی هسته ای، در عرض چند ماه ۴۰۰ هزار بشکه نفت را به صورت روزانه وارد بازار کند تا جایی که برآورد می شود بتواند تا پایان سال جاری میلادی این میزان را به ۷۰۰ هزار بشکه برساند. تایم در ادامه می نویسد که در سال ۲۰۱۶ این میزان می تواند به روزانه یک میلیون بشکه بیشتر نیز افزایش پیدا کند.

  از سوی دیگر ایران در حدود ۴۰ میلیون بشکه نفت را ذخیره سازی کرده است، موضوعی که به محض برداشته شدن تحریم ها می تواند ضربه بزرگی را به بازار نفت وارد کند.

  از سوی دیگر اما در صورت انتشار اخباری مبنی بر اینکه توافق نهایی میان ایران و گروه ۱+۵ در این دور صورت نمی گیرد، قیمت نفت در این حجم عظیم از انتظارات غرق خواهد شد و به ۵ یا ۱۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید.

  اما دلایلی وجود دارد که اشاره ای بر این موضوع است که توافق هسته ای امضا خواهد شد، مقامات غربی و ایران اشاره کرده اند که در صورت در دسترس بودن توافق نهایی ممکن است مذاکرات از ۳۰ ژوئن فراتر رود. این تمایل برای تمدید چند روزه مذاکرات خود تاکیدی بر این موضوع است که طرف های مذاکره کننده در آستانه غلبه بر اختلافات باقی مانده میان خود هستند.

  از سوی دیگر، رویترز گزارش داده است که اسرائیل احتمال رسیدن به توافق نهایی را در دسترس عنوان کرده است. اگر یکی از اصلی ترین مخالفان مذاکرات هسته ای با ایران از نزدیک بودن توافق هسته ای می گوید، این موضوع می تواند شاهد قابل توجهی بر این موضوع باشد که توافق نهایی هسته ای میان ایران و ۱+۵ در دسترس است.

  برچسب ها :

  نظرات