آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ , Thursday 4 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 26602
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ تیر, ۱۳۹۴ - ۰۴:۰۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  نگرانی آمریکایی‌ها از غیبت صالحی در مذاکرات هسته‌ای

  آوای شمال/ نشریه پولتیکو در مطلبی با اشاره به این دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ و سرعت گرفتن روند گفتگوها، گزارش داد که مقامات آمریکایی از غیبت یکی از مذاکره‌کنندگان کلیدی ایران، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، نگران هستند.  به نوشته این نشریه، مقامات و کارشناسان آمریکایی عنوان داشته‌اند […]

  آوای شمال/ نشریه پولتیکو در مطلبی با اشاره به این دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ و سرعت گرفتن روند گفتگوها، گزارش داد که مقامات آمریکایی از غیبت یکی از مذاکره‌کنندگان کلیدی ایران، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، نگران هستند. 

  به نوشته این نشریه، مقامات و کارشناسان آمریکایی عنوان داشته‌اند در حالی که جان کری، وزیر خارجه آمریکا برای انجام آخرین تلاش‌ها در راستای دستیابی به یک توافق هسته‌ای با ایران به وین وارد شده است، یک مذاکره‌کننده کلیدی ایرانی به خاطر مشکلات سلامتی در مذاکرات غایب است – امری که به‌طور بالقوه عاملی منفی برای مذاکراتی که شکننده هستند به شمار می‌رود.

  غیبت ناشی از وضعیت جسمانی و بیماری علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، آخرین حادثه ناگوار پزشکی برای بازیگران اصلی در این مذاکرات است. شخص جان کری نیز در شرایطی که به آرامی در حال بهبودی است، از جراحت یا مشکلات سلامتی طی چندماه اخیر رنج می‌برد.

  یک مقام دولتی آمریکا عنوان داشت که کری قصد دارد به طور‌کامل در مذاکرات وین مشارکت کند. اما چنین چیزی در مورد صالحی مصداق ندارد. این دانشمند هسته‌ای و دانش‌آموخته دانشگاه MIT در ماه می گذشته برای انجام یک عمل جراحی به منظور مرمت روده آسیب‌دیده‌اش در بیمارستان بستری شد و همچنان قادر به مسافرت نیست. این به معنای این است که وی قادر نخواهد بود با همتای آمریکایی خود، ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا که پیشتر و در دور قبلی گفتگوها بر سر جزئیات حساس فنی برنامه اتمی ایران ساعت‌ها با وی مذاکره داشته اشت، دیدار کند. انتظار می‌رود که مونیز و کری هر دو روز جمعه وارد وین شوند.

  کسلی داونپورت، عضو انجمن کنترل تسلحیات که در وین به سر می‌برد در این مورد گفت: «غیبت صالحی از گفتگوها می‌تواند یک عقبگرد باشد، اما یک مانع غیرقابل عبور نیست».

  به نوشته پولتیکو، صالحی ۶۶ ساله، با محاسن سفید و سیاه خود و عینک نازکش، شباهتی به همتای جان کری، یعنی محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران داشته، و بار سنگینی از مذاکرات را بر دوش دارد. این تنها به خاطر تخصص فنی نیست، بلکه روابط نزدیک وی با رهبر ایران که حرف آخر در مورد هر توافقی خواهد زد نیز مطرح است. منابع مطلع عنوان داشته‌اند که گزارش‌های مستقیم صالحی به رهبر ایران می‌تواند ایشان را به پذیرش مفاد مورد تقاضای آمریکا و ۵ قدرت دیگر جهانی ترغیب کند.

  رابرت آینهورن، مذاکره‌کننده هسته‌ای سابق آمریکایی عنوان داشت: «صالحی مهم است زیرا وی نماینده نهادهای هسته‌ای ایران است. موافقت وی در مورد یک موضوع مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران برای جلب موافقت رهبر ایران احتمالا ضروری است و اگر وی را در میز مذاکرات داشته باشیم، احتمال بیشتری وجود دارد تا موافقت وی حاصل شود، تا اینکه در تهران به سر برد».

  اما صالحی کاملا خارج از ماجرا نیست: وی در حالت آماده‌باش و در حال انجام وظایف خود در تهران به سر می‌برد، و زمانی که قادر نبود در دور پیشین گفتگوها در ژنو حاضر شود، از طریق تلفن با ارنست مونیز گفتگو کرد. اما این تنها جایگزینی کوچک برای ساعت‌ها تماس رو در رویی است که به مذاکرات شکل می‌بخشد. طی آخرین دور عمده از مذاکرات هسته‌ای که در لوزان برگزار شد، صالحی و مونیز در یک مورد تمام شب را به مذاکره پرداختند به گونه‌ای که گفتگوهای آن‌ها ساعت ۶ صبح به پایان رسید.

  برچسب ها :

  نظرات