آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ , Sunday 5 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 26480
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ تیر, ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  واکنش واشنگتن به مصوبه مجلس ایران

  آوای شمال/ جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه بار دیگر گفت آژانس بین المللی انرژی اتمی باید به دسترسی های لازم برای تائید صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران دست یابد. در حالی که تنها یک هفته تا ضرب الاجل خودخوانده مذاکرات هسته ای باقی مانده، بحث بازرسی ها با اصرار […]

  آوای شمال/ جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه بار دیگر گفت آژانس بین المللی انرژی اتمی باید به دسترسی های لازم برای تائید صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران دست یابد.

  در حالی که تنها یک هفته تا ضرب الاجل خودخوانده مذاکرات هسته ای باقی مانده، بحث بازرسی ها با اصرار طرف غربی به لزوم امکان دسترسی به سایت های نظامی، به یکی از اصلی ترین موارد اختلافی بدل شده است.

  با وجود ابراز مخالفت صریح ایران با حضور بازرسان در سایت های نظامی، امنیتی و حساس، اما کربی با بیان اینکه طرفین همچنان بر تاریخ ۳۰ ژوئن (۹ تیر) برای رسیدن به توافق متمرکز هستند، به خبرنگاران حاضر در نشست خبری روزانه وزارت خارجه آمریکا گفت: «هر توافقی باید دسترسی هایی را که برای راستی آزمایی پایبندی ایران به توافق نهایی ای که به دست می آید، لازم است، به آژانس بین المللی انرژی اتمی بدهد. هنوز در مرحله مذاکره در مورد چگونگی توافق نهایی هستیم.»

  وی افزود: «نمی خواهم اینجا گمانه زنی کنم. اما همه، از جمله تیم ایرانی، در لوزان توافق کردند که آژانس بین المللی انرژی اتمی دسترسی های لازم برای راستی آزمایی را خواهد داشت و باید داشته باشد.»

  این در حالی است که مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه جزئیات طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای را با رای قاطع تصویب کرد. این طرح در صورت تبدیل شدن به قانون، هرگونه بازرسی از مراکز نظامی و حساس و همچنین مصاحبه با دانشمندان ایرانی را ممنوع می کند.

  کربی در مورد این مصوبه گفت: «می دانیم که پارلمان ایران طرحی را در رابطه با مذاکرات هسته ای و توافق نهایی تصویب کرد. برداشت ما این است که این طرح هنوز باید از سوی شورای نگهبان تائید نهایی شود. می گذاریم ایرانی ها خود روند قانونی شان را مدیریت کرده و در مورد آن توضیح دهند. اما از دید ما، چیزی در مورد الزامات توافق نهایی از جمله دسترسی و شفافیتی که حداقل های مدنظر ما را تامین کند، تغییر نکرده است.»

  وی سپس در خصوص اظهارات «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید که گفته بود ممکن است بحث در مورد برخی موضوعات پس از توافق نهایی ادامه یابد، گفت: «خوب، ببینید ما همواره گفته ایم که در طول این روند صداهای مختلفی بوده، تا همین جا و از اینجا به بعد هم صداهای زیادی در طول روند خواهد بود، حتی پس از آنکه توافق به دست آمد… ما اکنون بر توافق نهایی و رسیدن به آن متمرکز هستیم. توافقی که باید توافق خوبی باشد. توافق خوبی که منافع ملی ما را تامین کند. این چیزی است که الان روی آن متمرکز هستیم.»

  تازه ترین دور از مذاکرات هسته ای ایران و ۶ کشور از هفته گذشته در شهر وین آغاز شده و همچنان در سطح مدیران سیاسی در جریان است. با توجه به در پیش بودن ضرب الاجل توافق نهایی، انتظار می رود وزرای خارجه کشورها نیز به زودی به مذاکرات بپیوندند.

  برچسب ها :

  نظرات