آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ , Saturday 4 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 26416
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ تیر, ۱۳۹۴ - ۰۷:۲۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  پاسخ آمریکا به حسن نیت، تعامل با جامعه جهانی و اعتمادسازی ایران، زیاده‌خواهی و توافق ناعادلانه است

  آوای شمال/ زهره الهیان، عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، درباره احتمال حصول توافق هسته‌ای با توجه به زیاده‌خواهی آمریکایی‌ها در مذاکرات گفت: مذاکرات هسته‌ای با توجه به روند موجود و مواضع ۱+۵ به ویژه آمریکایی‌ها احتمالاً به نتیجه مطلوب […]

  آوای شمال/ زهره الهیان، عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، درباره احتمال حصول توافق هسته‌ای با توجه به زیاده‌خواهی آمریکایی‌ها در مذاکرات گفت: مذاکرات هسته‌ای با توجه به روند موجود و مواضع ۱+۵ به ویژه آمریکایی‌ها احتمالاً به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.

  وی افزود: از آنجایی که مجلس شورای اسلامی اخیراً طرح صیانت از دستاوردهای هسته‌ای را با رویکرد رعایت خطوط قرمز و عدم دسترسی به مراکز نظامی و امنیتی به تصویب رسانده، این موضوع با مخالفت مقامات آمریکایی روبرو شده است، زیرا آنها به چیزی کمتر از دسترسی به مراکز نظامی ایران راضی نخواهند شد.

  الهیان اظهار داشت: طرح صیانت از حقوق هسته‌ای و الزام دولت به رعایت خطوط قرمز، تأکید بر عدم دسترسی به مراکز نظامی و امنیتی دارد، لذا جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه اجازه ورود به این خطوط قرمز را به هیچکس نخواهد داد.

  وی درباره این طرح گفت: طرح صیانت از دستاوردهای هسته‌ای و الزام دولت به رعایت خطوط قرمز، صدای یکپارچه و مطالبات ملت از هیأت مذاکره کننده و دولت یازدهم است.

  این نماینده سابق مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: با توجه به اظهارات مقامات آمریکایی و فرانسوی و زیاده‌خواهی آنها در مذاکرات، رسیدن به توافق مطلوب و عادلانه دور از ذهن است، البته به جهت اهمیت مذاکرات برای اوباما و دولت آمریکا قاعدتاً آنها تلاش خواهند کرد که مذاکرات تمدید و ادامه پیدا کند.

  وی درباره زیاده‌خواهی طرف غربی به خصوص آمریکایی‌ها در مذاکرات و همچنین شکست احتمالی و مقصر آن گفت: اگر مذاکرات با روند کنونی به نتیجه نرسد با توجه به حسن‌نیتی که جمهوری اسلامی ایران در این رابطه در طول ماه‌های گذشته داشته است، مقصر اصلی عدم رسیدن به توافق جامع و عادلانه، آمریکا و برخی از کشورهای ۱+۵ هستند که به واسطه کارشکنی، زیاده‌‌خواهی و خوی متکبرانه همیشگی، مذاکرات را به سمت شکست و عدم حصول توافق سوق داده‌اند.

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم، افزود: جمهوری اسلامی ایران در روند مذاکرات همواره به دنبال آن بوده به افکار عمومی دنیا حسن نیت، تعامل با جامعه جهانی و اعتمادسازی با آنها را ثابت کند که متاسفانه پاسخ آمریکا و غرب به این حسن نیت چیزی جز زیاده‌خواهی و عدم رسیدن به توافق عادلانه نبوده است.

  الهیان درباره راهکارهای تیم مذاکره‌کننده ایرانی برای کسب حداکثری منافع ملی اظهار داشت: رعایت خطوط قرمز مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری می‌بایست به عنوان اصل و چارچوب مذاکرات مد نظر تیم مذاکره کننده کشورمان قرار گیرد به ویژه آنکه آنها باید بر روی عدم دسترسی به مراکز حساس، نظامی و امنیتی و همچنین عدم دسترسی به دانشمندان کشورمان نیز حساسیت داشته و آن را قبول نکنند.

  وی در پایان افزود:‌ مواردی مانند تحقیق و توسعه و حق آزادانه در این رابطه در زمره حقوق مسلم ملت ایران است لذا نباید به هیچ وجه کسی از آنها چشم‌پوشی کند.

   

  برچسب ها :

  نظرات