آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ , Saturday 30 May 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 26406
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ تیر, ۱۳۹۴ - ۰۷:۲۰
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  سرمایه‌گذاری دولت ایران بر روی توافق و زیاده‌خواهی طرف غربی منجر به «عدم توافق» یا «توافق بد» خواهد شد

  آوای شمال/ فؤاد ایزدی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، درباره احتمال حصول توافق هسته‌ای با توجه به زیاده‌خواهی طرف غربی در مذاکرات با بیان اینکه چهار گزینه برای آینده مذاکرات می‌توان متصور بود،‌ گفت:‌ گزینه اول این است که توافق تا ۳۰ ژوئن (۹ تیر) حاصل شود که […]

  آوای شمال/ فؤاد ایزدی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، درباره احتمال حصول توافق هسته‌ای با توجه به زیاده‌خواهی طرف غربی در مذاکرات با بیان اینکه چهار گزینه برای آینده مذاکرات می‌توان متصور بود،‌ گفت:‌ گزینه اول این است که توافق تا ۳۰ ژوئن (۹ تیر) حاصل شود که بر اساس اطلاعاتی که رسانه‌ها منتشر کرده‌اند، احتمال اینکه حتماً تا این تاریخ توافقی صورت گیرد خیلی زیاد نیست زیرا مذاکرات دارای پیچیدگی‌ها و نقاط مشکل‌دار فراوانی است.

  وی افزود:‌ توافق تا نهم جولای (۱۸ تیر) گزینه دوم احتمالات است که اگر تا تاریخ مذکور توافق به کنگره آمریکا ارسال شود آنها ۳۰ روز فرصت دارند تا توافق را بررسی کنند ولی اگر بعد از ۹ جولای (۱۸ تیر) توافق به کنگره ارسال شود در آن صورت کنگره ۶۰ روز فرصت دارد تا آن را بررسی کند لذا طرف آمریکایی باید بر اساس توافق در حوزه تحریم‌ها قدم‌هایی را بردارد ولی با توجه به اینکه قانون جدیدی در کنگره در این رابطه تصویب شده است، رئیس جمهور آمریکا درباره لغو تحریم‌ها هیچ اختیاری نداشته و فقط باید کنگره نظر دهنده اصلی باشد.

  * با توجه به سرمایه‌گذاری فراوان دولت ایران بر روی توافق گزینه شکست احتمال کمتری دارد

  ایزدی اظهار داشت:‌ برخی کارشناسان تاریخ ۳۰ ژوئن (۹ تیر) را تاریخ ضرب‌الاجلی می‌دانند برای اینکه فرصت ۳۰ روزه بررسی توافق در کنگره ۶۰ روز افزایش پیدا خواهد کرد.

  عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: گزینه سوم هم این است که ۹ تیر یا ۱۸ تیر اعلام شود که هیچ توافقی بین ایران و ۱+۵ صورت نگرفته و مذاکرات شکست خورده است.

  وی افزود: گزینه چهارم هم این است که تا تاریخ اعلام شده (۹ تیر یا ۱۸ تیر) دو طرف (ایران و ۱+۵) اعلام کنند مذاکرات برای بازه زمانی مشخصی تمدید شده است که این موضوع مسبوق به سابقه نیز هست.

  ایزدی گفت: گزینه پنجم هم شبیه گزینه چهارم است با این تفاوت که تا تاریخ ۹ یا ۱۸ تیر هر مقدار مذاکرات پیشرفت داشته است از سوی دو طرف منتشر شود.

  وی با بیان اینکه قابل پیش‌بینی نیست که کدام یک از گزینه‌های فوق اتفاق می‌افتد، گفت: با توجه به اینکه دولت ایران و طرف مقابل سرمایه‌گذاری فراوانی برای نتیجه‌بخش بودن مذاکرات انجام داده‌اند گزینه شکست مذاکرات احتمال کمتری دارد.

  * با توجه به گره زدن مسائل مختلف به نتیجه مذاکرات، آمریکایی‌ها فرصت را برای گرفتن امتیاز از ایران مناسب می‌دانند

  این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: با توجه به اختلافات فراوان بین دو طرف، احتمال موفقیت در مذاکرات هم خیلی جدی نیست.

  وی با بیان اینکه نکته مبهمی که در مذاکرات ۱٫۵ سال اخیر همچنان وجود دارد این است که طرف مقابل احساس می‌کند دولت ایران آماده ارائه امتیازات فراوانی است، خاطرنشان کرد: طرف غربی کاملاً متوجه شده دولت حسن روحانی از نظر سیاسی سرمایه‌گذاری فراوانی بر روی مذاکرات انجام داده و همه امورات کشور حتی آب خوردن مردم را به نتیجه مذاکرات گره زده است، لذا احساس می‌کند هم‌اکنون وضعیت برای گرفتن امتیازات فراوان از ایران مناسب است.

  این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: طرف مقابل با توجه به گفتمان مقامات دولت یازدهم در ماه‌های گذشته این احساس را دارد که ایران آمادگی برخاستن از میز مذاکره را ندارد. به همین دلیل ۱+۵ وقتی که در حوزه‌ای خاص از ایران امتیاز گرفت در دور بعدی مذاکرات در همان حوزه مطالبه بیشتری می‌کند چون به درستی می‌داند که روحانی و دولتش سرمایه‌گذاری زیادی بر روی مذاکرات انجام داده‌اند و حاضرند امتیازات بیشتری برای حصول توافق ارائه دهند.

  * شفاف‌تر شدن خطوط قرمز ایران با تصویب کلیات طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای

  ایزدی افزود:‌ تا زمانی که تصور سرمایه‌گذاری ایران بر روی توافق هسته‌ای و همچنین مطالبه بیشتر در حوزه‌های مختلف از سوی طرف غربی وجود دارد یا به توافق نخواهیم رسید و یا اینکه توافق بد حاصل خواهد شد.

  این استاد دانشگاه تهران با اشاره به تصویب کلیات طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: فرم ابتدایی این طرح کمک‌کننده به روند مذاکرات برای رسیدن به نتیجه بود. ضمن اینکه خطوط قرمز تعیین شده در این طرح نیز بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری به خوبی بیان شده است که اگر این طرح به قانون تبدیل شود خطوط قرمزمان شفاف‌تر خواهد شد.

  این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به امکان حصول توافق بد، گفت: زمانی توافق بد حاصل خواهد شد که خطوط قرمز به صورت شفاف بیان نشده باشد در حالیکه طرف مقابل از ایران انتظار دارد امتیازات فراوانی بگیرد ولی ما نمی‌توانیم این امتیازات را به او دهیم در نتیجه این مذاکرات شکست خواهد خورد ولی برای اینکه از شکست مذاکرات جلوگیری کنیم مجبور به دادن امتیازات مختلف خواهیم شد.

  * باید طوری رفتار کرد که ۱+۵ بداند عبور از خطوط قرمز ایران یعنی شکست مذاکرات

  ایزدی با تأکید بر اینکه باید کاری کرد طرف مقابل بفهمد که خطوط قرمز تعیین شده مقام معظم رهبری دقیقاً همان خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران است، خاطرنشان کرد: باید طوری رفتار و گفتار داشت که ۱+۵ متوجه شود عبور از خطوط قرمز ایران معنایش شکست مذاکرات است ضمن اینکه طرف مقابل هم به هیچ وجه خواهان شکست مذاکرات نیست زیرا آنها هم نیاز مبرمی به توافق دارند.

  وی تصریح کرد: ۱+۵ می‌داند که اگر توافق حاصل نشود، نمی‌تواند برنامه هسته‌ای ایران را کنترل کند ضمن اینکه اگر توافق نهایی حاصل نشود تحریم‌ها به دلیل غیرقانونی بودنشان فرو می‌پاشد همچنین دنیا هم از این موضوع خسته و ناراحت شده است.

  * کشورهای دنیا منتظر توافق هسته‌ای و یا شکست آن هستند و وضعیت بینابینی را نمی‌پسندند

  این عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: کشورهای دنیا منتظر توافق هسته‌ای و یا شکست آن هستند و وضعیت بینابینی را نمی‌پسندند.

  وی با بیان اینکه بعید است در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای کشورهای دنیا از برنامه قبلی و تحریم‌های آمریکا پیروی کنند، گفت:‌ کشورهای دنیا می‌دانند که ایران برای حل و فصل موضوع پرونده هسته‌ایش پای میز مذاکرات و ارائه امتیازات به طرف غربی حاضر شده ولی طرف مقابل به دنبال زیاده‌طلبی و زیاده‌خواهی است.

  ایزدی در پایان ابراز امیدواری کرد که تیم مذاکره کننده ایرانی به طرف مقابل بفهماند که فقط می‌تواند تا زمانی خاص پای میز مذاکره حضور داشته باشد.

   

  برچسب ها :

  نظرات