آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ , Tuesday 4 August 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 26177
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ تیر, ۱۳۹۴ - ۰۶:۲۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار محمودآباد > فرهنگی
 •   

  آئین سنتی گلاب گیری در محمودآباد برگزار شد+عکس

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار آوای شمال آئین گلاب گیری در شهرستان محمودآباد با حضور مردم و مسئولان و به همت کانون فرهنگی تربیتی رضوان آموزش و پرورش این شهرستان برپا شد. محمد رضایی در حاشیه این مراسم که برای اولین بار در مازندران برگزار شد، اظهار کرد: ایرانیان از نخستین کسانی هستند که از […]

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار آوای شمال آئین گلاب گیری در شهرستان محمودآباد با حضور مردم و مسئولان و به همت کانون فرهنگی تربیتی رضوان آموزش و پرورش این شهرستان برپا شد.

  محمد رضایی در حاشیه این مراسم که برای اولین بار در مازندران برگزار شد، اظهار کرد: ایرانیان از نخستین کسانی هستند که از گذشته‌های دور به ویژگی‌های خوراکی و درمانی گل ها پی برده‌اند.

  وی افزود: اگرچه گلاب گیری رایج امروزی، صنعتی ساده به حساب می آید و در اغلب نقاط سرزمین پهناور ایران نیز به‌ همین سبک انجام می‌شود، اما تهیه گلاب ناب مستلزم رعایت نکات زیادی است که در واقع نیاز به دانستن هنر گلاب گیری دارد.  

  مدیر آموزش و پرورش شهرستان محمودآباد با بیان اینکه آیین‌های گل چینی و گلابگیری در قمصر و سایر نقاط گل خیز کاشان هرسال از اوایل اردیبهشت ماه آغاز می‌شود و تا اواخر خرداد ماه ادامه دارد، یادآور شد: امیدواریم همه ساله شاهد برگزاری این مراسم در خرداد ماه، به عنوان یک سنت در شهر محمودآباد باشیم.

  رضایی با اشاره به آغاز فعالیت های تابستانه کانون رضوان محمودآباد خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت غنی سازی اوقات فراغت و برنامه ریزی متمرکز برای اجرای طرح های فوق برنامه، همزمان با این مراسم افتتاحیه طرح تابستان پرنشاط را در محمودآباد خواهیم داشت.

  همچنین در پایان این مراسم از عنوان گلاب رضوان محمودآباد رونمایی شد و ۱۸ کیلو گل محمدی در مخزن ۴۰ لیتری گلاب گیری تخلیه و پس از ۵ ساعت ۴۰ لیتر گلاب به عمل آمد.

  تصاویر مربوط به این آئین را در ذیل ببینید:

  برچسب ها :