آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ , Friday 18 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 26147
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ تیر, ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۱
 • شما اینجا هستید :حوادث
 •   

  جدال خونین کوهنورد خرم‎آبادی با یک قلاده خرس

  آوای شمال/ مهرداد فتحی‎بیرانوند در خصوص این خبر اظهار کرد: یک گروه کوهنوردی که برای صعود به سفیدکوه خرم‎آباد عزیمت کرده بودند، در یکی از ارتفاعات منطقه، یکی از کوهنوردان  این گروه در مواجهه با یک قلاده خرس قهوه‎ای به شدت زخمی شد. وی افزود: این کوهنوردان خرم‎آبادی به علت آشنایی به منطقه آب زیادی […]

  آوای شمال/ مهرداد فتحی‎بیرانوند در خصوص این خبر اظهار کرد: یک گروه کوهنوردی که برای صعود به سفیدکوه خرم‎آباد عزیمت کرده بودند، در یکی از ارتفاعات منطقه، یکی از کوهنوردان  این گروه در مواجهه با یک قلاده خرس قهوه‎ای به شدت زخمی شد.

  وی افزود: این کوهنوردان خرم‎آبادی به علت آشنایی به منطقه آب زیادی همراه خود نیاورده بودند به همین علت به خاطر گرم بودن هوا آب ذخیره‌شان تمام می‎شود و یکی از آنان برای تهیه آب به یکی از چشمه‎های سرد کوهستان می‎رود، به علت تنگ بودن ورودی چشمه، به صورت سینه‌خیز وارد دهانه چشمه می‎شود، بعد از کمی پیشروی داخل چشمه، کوهنورد چشم به چشم خرس قهوه‎ای درشت اندامی می‎شود و ترس و دلهره بر او چیره می‎شود.

  مدیر کل محیط زیست لرستان تصریح کرد: خرس بی‌درنگ با او درگیر می‎شود و ابتدا دست راستش را با حرکتی از کار می‎اندازد و پای راستش را در دهان می گیرد که پای راستش به شدت آسیب می‎بیند؛ در این وقت خرس برای تمام کردن کار کوهنورد حمله‎ای به پای چپش می‎کند، کوهنورد با دست سالمش گردن خرس را می‎گیرد تا بتواند از مرگ حتمی نجات یابد.

  فتحی بیرانوند در ادامه خاطر نشان کرد: این مقاومت سبب می‎شود تا خرس حریف را جدی بگیرد و از کشتنش صرف‌نظر کند و از همان راهی که کوهنورد وارد چشمه شده بود خارج می‎شود و این فرد از مرگ حتمی نجات می‎یابد.

  وی یادآور شد: در این هنگام همراهان کوهنورد که به علت دیر آمدن او نگران شده بودند با صحنه خارج شدن خرس از چشمه مواجهه می‎شوند و بسیار نگران از سلامت دوستشان شروع به سر و صدا می‎کنند تا خرس فرار کند.

  مدیر کل محیط زیست لرستان عنوان کرد: پس از این کار و دور شدن خرس، همراهان او را به زحمت زیاد (به خاطر وضعیت بد جسمانی) از چشمه خارج می‎کنند که با همکاری نیروهای هلال احمر لرستان توسط یک فروند بالگرد به بیمارستان شهدای عشایر انتقال می‎یابد و کارهای درمانی وی فوری توسط کارکنان بیمارستان انجام می‎شود.

  فتحی بیرانوند‎ اضافه کرد: نکته‎ای که در این اتفاق ناخواسته افتاد برخورد شایسته این شهروند خرم‎آبادی و همراهانش با خرس وحشی است که بدون هیچ صدمه جدی خرس را فراری می‎دهند و آسیبی به خرس نمی‎رسانند که جای تقدیر دارد.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: در قوانین جدید جرائم شکار، بهای هر قلاده خرس ۵۰ میلیون تومان است که باید توجه داشت دست به شکار این گونه ارزشمند زدن چه عواقبی دارد و همچنین با توجه به بکر بودن طبیعت زیبای لرستان باید از وارد شدن به مناطقی که حیوانات وحشی جزو قلمرو آن‌هاست جداً خودداری کرد.

  برچسب ها :

  نظرات