آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ , Friday 18 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 26010
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ تیر, ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  عراقچی: پیشرفت کار به اندازه انتظار نیست/اگر لازم باشد چند روز بیشتر گفت‌وگو می‌کنیم

  آوای شمال/ سید عباس عراقچی که پیش از پرواز به مقصد لوکزامبورگ با خبرگزاری صدا و سیما در وین سخن می‌گفت،‌ افزود: متن مربوط به توافقنامه ، متن پیچیده‌ای است و ابعاد مختلفی هم به لحاظ فنی و هم به لحاظ حقوقی و از همه مهمتر به لحاظ سیاسی دارد. باید بررسی‌های کاملی روی آن […]

  آوای شمال/ سید عباس عراقچی که پیش از پرواز به مقصد لوکزامبورگ با خبرگزاری صدا و سیما در وین سخن می‌گفت،‌ افزود: متن مربوط به توافقنامه ، متن پیچیده‌ای است و ابعاد مختلفی هم به لحاظ فنی و هم به لحاظ حقوقی و از همه مهمتر به لحاظ سیاسی دارد. باید بررسی‌های کاملی روی آن صورت گیرد. این کار ابتدا در سطح کارشناسان سپس در سطح معاونان انجام می‌شود.

  وی گفت: کشورهای۱+۵ هم در پنج روز گذشته در برخی مواقع حضور داشتند. البته مذاکرات هسته‌ای ما با خانم اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است که به نمایندگی از گروه ۱+۵ مذاکره می کند اما کارشناسان ، مدیران و معاونان دیگر کشورها حضور دارند. همچنین جلساتی داشتیم به صورت دوجانبه با سه کشور اروپایی و چین و روسیه که مسایل مهمی با آنها داریم که باید پیگیری کنیم.

  عراقچی با اشاره به اینکه عازم لوکزامبورگ است ، افزود: دکتر ظریف هم به لوکزامبورگ می آیند و با وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی ملاقات خواهیم کرد و دیدار گروهی به اتفاق خانم موگرینی خواهیم داشت. همچنین ملاقات های دوجانبه ای با وزرای امور خارجه انگلیس ، فرانسه و آلمان خواهیم داشت.

  وی تاکید کرد: به هرحال به روزهای آخر مذاکرات و به مهلت تعیین شده نزدیک می شویم. البته همان‌گونه که بارها گفته شده این مهلت برای ما نهایی نیست و اگر لازم باشد که چند روز بیشتر گفت‌وگو کنیم این کار را انجام خواهیم داد. آنچه که برای ما مهم است رسیدن به یک توافق مطلوب و مورد قبول برای ملت ایران است که در آن حقوق مردم ایران شناسایی و محترم شمرده شده باشد و برنامه هسته‌ای ایران به رشد و پیشرفت خود ادامه دهد و تحریم‌ها هم برداشته شود. امیدواریم انشاءالله در طول چند روز آینده همه این اهداف محقق شود.

  عراقچی افزود: اختلاف نظرهایی که در خصوص متن توافقنامه وجود دارد مقداری کمتر شده اما پیشرفت کار به آن اندازه ای که انتظار داشتیم نیست.

  وی ابراز امیدواری کرد: اگر خداوند کمک کند در روزهای آینده اختلافات کمتر شود و به متن واحدی دست یابیم. با این حال اختلافات در بعضی مسایل جدی تر است و به بررسی های بیشتری احتیاج دارد و امیدواریم امروز در جریان ملاقات وزرای امور خارجه بحث بیشتری در خصوص چند موضوع کلیدی مورد اختلاف صورت گیرد.

  معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: احتمال می رود در پایان این هفته جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا هم به وین سفر کند و ملاقات‌های دوجانبه ای با وی صورت گیرد.

  وی افزود: احتمال می رود باقی وزرای خارجه ۱+۵ هم به مذاکرات ملحق شوند. این ماراتن به تدریج به لحظات آخر خود نزدیک می شود و امیدواریم خداوند آنچه را که خیر و صلاح است مقرر کند.

  عراقچی گفت: پس از پایان مذاکرات لوکزامبورگ به وین باز خواهیم گشت و مذاکرات را ادامه خواهیم داد و آقای ظریف پس از عزیمت به تهران احتمالا آخر هفته به وین بازخواهند گشت.

  برچسب ها :

  نظرات