آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ , Friday 18 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 25941
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۱ خرداد, ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اقتصادی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  رئیس کل دادگستری استان کرمان: رفع تصرف از ۴ هزار هکتار از اراضی دولتی در سال گذشته

  آوای شمال/ به گزارش روابط عمومی دادگستری استان کرمان، یدالله موحد در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه به مناسبت هفته قوه قضاییه با تبریک حلول ماه مبارک رمضان اظهار داشت: تقارن هفته قوه و حلول ماه مبارک را به فال نیک می‌گیریم. وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید آیت‌الله بهشتی و ۷۲ تن از […]

  آوای شمال/ به گزارش روابط عمومی دادگستری استان کرمان، یدالله موحد در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه به مناسبت هفته قوه قضاییه با تبریک حلول ماه مبارک رمضان اظهار داشت: تقارن هفته قوه و حلول ماه مبارک را به فال نیک می‌گیریم.

  وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید آیت‌الله بهشتی و ۷۲ تن از یاران امام راحل بیان داشت: منافقان کوردل اقدام به شهادت این شهدای گرانقدر کردند.
  رئیس کل دادگستری استان ادامه داد: قوه قضاییه تضمین‌کننده احقاق حق و عدالت در جامعه است و بر همین اساس رسالت دادگستری استان بر پایه پنج اصل ولایتمداری، قانونمداری، سلامت رفتاری، رضایتمندی عمومی و برنامه‌محوری برای دست‌یابی به اهداف دادگستری استان کرمان در چارچوب سیاست‌ها و برنامه‌های کلان نظام قضایی کشور حرکت می‌کند.
  موحد افزود: کار دادگستری یکی از دشوارترین و حساس‌ترین کارها بوده و به لحاظ معضلات فراوان اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی امروزه قوه قضاییه با سیل عظیم پرونده‌ها و مراجعات مردمی مواجه است.
  وی بیان داشت: به لحاظ پیچیدگی پرونده‌ها و موضوعاتی که در دعاوی مطرح می‌شود، سنگینی کار بر دوش قضات و کارکنان این دستگاه را مضاعف کرده است.

  رئیس کل دادگستری استان بیان کرد: در حوزه قضایی طی سال گذشته ۲۰۳ هزار و ۱۲۲ فقره پرونده وارد دادگستری استان شد و نسبت به سال ۹۲ شاهد افزایش هشت درصدی پرونده‌ها هستیم و کرمان از نظر رشد ورودی پرونده‌ها به صورت ابتدایی در سطح کشور رتبه ۱۱ را دارد.

  موحد ابراز داشت: ورودی ابتدایی به دستگاه قضایی در کشور ۵ میلیون و ۴۱۱ هزار و ۵۳۸ پرونده است و ۳٫۷۵ درصد مجموع پرونده‌ها به استان اختصاص دارد، این در حالی است که جمعیت استان کرمان چهار درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد و به نسبت جمعیت پرونده کمتری نسبت به سایر استان‌ها را داریم و در رتبه ۲۹ قرار داریم و جزو بهترین استان‌ها هستیم.
  وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته علاوه بر اینکه قضات استان به تمام پرونده‌های ورودی رسیدگی داشته و حکم صادر کرده‌اند، پنج درصد از موجودی پرونده‌ها را کاهش داده‌اند و جزو استان‌های موفق از نظر کاهش موجودی بوده‌ایم و در اجرای احکام مدنی ۱۵ درصد کاهش و در اجرای احکام کیفری پنج درصد عملکرد مثبت را داشتیم.

  موحد یادآور شد: تمهیدات برای اجرای آیین دادرسی جدید را در استان کرمان فراهم کرده‌ایم و از چند روز آینده محاکم کیفری یک و دو و دادگاه کیفری با تعدد قاضی در استان کرمان راه‌اندازی می‌شود.

  وی عنوان کرد: مفاسد اقتصادی اثرات مخربی بر اقتصاد کشور و اعتماد عمومی دارد و همواره مقابله با این پدیده شوم از مطالبات رهبری و انتظارات رهبری است.
  موحد افزود: قوه قضاییه هم نقش مهمی را برای برخورد با مفاسد اقتصادی ایفا کرده است و با صدور آرای متقن و محکم در پرونده‌های فساد اقتصادی نشان داده که با برخورد با مفسدان قضایی به غیر از احکام الهی و قانون خط قرمزی را نمی‌شناسد و ملاحظه و واهمه‌ای را نسبت به مراکز قدرت و ثروت نخواهد داشت و این شائبه از دامن قوه قضاییه زدوده شده است که اجرای قانون فقط برای افراد ضعیف است.
  وی با تاکید بر اینکه محوریت مبارزه با مفاسد اقتصادی در قوه قضاییه است گفت: تمام دستورات و حمایت‌های قضایی را در استان کرمان داریم و شورای حفظ حقوق بیت‌المال نقش محوری را در مبارزه با زمین‌خواری دارد.
  موحد بیان کرد: در سال گذشته و سه ماهه سال، یک هزار اراضی حاشیه شهر در استان کرمان با همکاری استانداری، اطلاعات، شهرداری، نیروی انتظامی و اداره کل امور اراضی به دولت برگردانده شده و یا کاربری اراضی کشاورزی حفظ شده است.
  وی بیان داشت: در سال گذشته یک‌هزار و ۲۳۷ فقره حکم در حوزه اراضی به نفع دولت صادر شده است و در نتیجه اجرای این احکام، حدود ۴ هزار هکتار اراضی دولتی با ارزش ۱۵۳ میلیارد تومان باز پس گرفته شده است.
  موحد با ارزیابی دوره مدیریت شش ساله آیت‌الله آملی‌لاریجانی در قوه قضاییه گفت: مهمترین ویژگی این دوران شامل توجه به تقویت مبانی استقلال دستگاه قضایی است.

  برچسب ها :

  نظرات