آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ , Sunday 9 August 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 25889
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۱ خرداد, ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اقتصادی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  اصلاح نظام بانکی ضروری است/ طرح مجلس در دست تدوین است

  آوای شمال/ حجت‌الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم در نشست علنی امروز مجلس و در نطق میان دستور، ضمن گرامیداشت سالروز شهادت شهید چمران، از حضور پرشور مردم تهران در مراسم تشییع ۲۷۰ شهید دوران دفاع مقدس تشکر کرد. وی در ادامه به مشکلات اقتصادی کشور و راه درمان آنها پرداخت و گفت: تورم، رکود، […]

  آوای شمال/ حجت‌الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم در نشست علنی امروز مجلس و در نطق میان دستور، ضمن گرامیداشت سالروز شهادت شهید چمران، از حضور پرشور مردم تهران در مراسم تشییع ۲۷۰ شهید دوران دفاع مقدس تشکر کرد.

  وی در ادامه به مشکلات اقتصادی کشور و راه درمان آنها پرداخت و گفت: تورم، رکود، بیکاری، کاهش سرمایه‌گذاری، مشکلات ساختاری و اداری، فساد اداری و فساد مالی و مشکلات نظام بانکی مهمترین مسایل و مشکلات کشور است.

  نماینده مردم تهران درباره راه حل درمان تورم و رکود اظهار داشت: کنترل رشد نقدینگی در اختیار دولت و بانک مرکزی است و باید جلوی موسسات پولی و اعتباری غیرمجاز قویاً گرفته شود؛ همچنین باید هزینه های تولید، هزینه انشعاب آب، برق، گاز و مخابرات و سرمایه گذاری و سایر هزینه ها که می‌تواند با تأخیر دریافت شود، کاهش یابد.

  مصباحی مقدم، کاهش هزینه های مصرفی عمومی و هزینه های غیرضروری خانوار که می‌تواند تبدیل به سرمایه‌گذاری شود و سرمایه‌گذاری را در جامعه بالا ببرد، از دیگر راهکارهای درمان تورم و رکود دانست.

  وی همچنین اصلاح ساختارهای تولید مانند یکسان‌سازی اراضی کشاورزی و تشکیل تعاونی ها به منظور اقتصادی کردن واحدهای تولیدی را یکی دیگر از راهکارهای درمان تورم دانست و گفت:‌ افزایش سرمایه‌گذاری و تولید یک عامل خروج از تورم رشد شتابنده تولید است؛ باید سرمایه‌گذاری در طرح هایی که بیشترین بازده اقتصادی و ارزش افزوده را دارد، در اولویت قرار گیرد.

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: همچنین باید نقدینگی به تولید سوق داده شود؛ به ویژه برای استفاده از ظرفیت‌های خالی صنایع متوسط و کوچک.

  مصباحی مقدم بر استفاده از یارانه ها به عنوان یکی دیگر از راه حل های تورم و رکود تاکید کرد و اظهار داشت:‌ اکنون توزیع آنها به استثنای یارانه نیازمندان واقعی، برای خانوارها فایده چندانی ندارد و رقم آن چند ده هزار میلیارد تومان است و نقدترین منبع مالی است که ماهانه برای کمک به تولید تامین می‌شود.

  تسهیلات مالی و تقسیط مالیات واحدهای تولیدی؛ راه حل اشتغال

  نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه درباره راه حل معضل بیکاری نیز گفت: آنچه در بخش قبل در مورد درمان تورم و رکود گفتیم، کمک بزرگی به ایجاد اشتغال می‌کند؛ همچنین اصلاح قانون کار و میدان دادن به بنگاههای اقتصادی برای جذب بیکاران و تشویق بنگاههای اقتصادی به جذب بیکاران با دو اهرم تسهیلات مالی و تقسیط مالیات متناسب با ایجاد اشتغال از دیگر راهکارها در این زمینه است، هرچه اشتغال بیشتر داشته باشند، مالیات کمتر بدهند و تسهیلات بیشتر دریافت کنند.

  وی آموزش کارآفرینی به جوانان تحصیلکرده و تشکیل تعاونی‌های تولید کالاها و خدمات و تامین منابع مالی برای سرمایه‌گذاری آنها و پوشش ریسک فعالیت های آنها با استفاده از صندوق ضمانت خسارات را از دیگر راهکارهای حل معضل بیکاری دانست.

  مصباحی مقدم با بیان اینکه دولت از مشکلات ساختاری رنج می‌برد، ادامه داد: ارزانی نیروی انسانی در بخش دولتی به مانند مانع بزرگ بر سر راه سهولت کسب و کار عمل می‌کند.

  جذب غیرقانونی ۴۹۰ هزار نیروی دولتی در دولت قبل/ معوقات بانکی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است

  نماینده مردم تهران تصریح کرد: در دولت قبل، تعداد نیروی انسانی بخش دولتی برخلاف قانون ۴۹۰ هزار نفر افزایش یافت. این نیروهای اضافی بیکار نمی‌نشینند، برای خودشان کار درست می‌کنند؛ در نتیجه گردش کار در ادارات زمان‌بر می‌شود.

  وی گفت: اگر در این میان فساد رخنه کند، تولیدکننده و بنگاه اقتصادی بیچاره می‌شود. اگر فساد رخ ندهد فرصت ها از دست می رود و هزینه تولید افزایش می‌یابد، بنابراین دولت باید هر چه سریع‌تر دست به اصلاح ساختار اداری بزند و فعالیت ادارات را الکترونیکی کند و ارتباط چهره به چهره کارکنان دولت را با مردم از میان بردارد.

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، درباره مشکلات نظام بانکی نیز اظهار داشت: این نوع مشکلات مورد اتفاق نظر ملت و نمایندگان آنهاست. بدهی های معوق بانکی بیشتر از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است. تسویه بدهی بنگاههای بدهکار به صورت صوری و شناسایی سودهای صوری برای بانک و تشویق هیئت مدیره با سودهای حسابداری، عدم کفایت سرمایه بانک ها و نداشتن توانایی پرداخت تسهیلات به متقاضیان، انحراف منابع از بخش تولید به واسطه‌گری و دلالی که سود بیشتر داشته ولی هیچ نفعی به تولید و رشد اقتصادی نمیکند، ‌از دیگر مشکلات موجوداست.

  مصباحی مقدم برقرار شدن سود پول و انحراف از چارچوب شرع مقدس در تامین مالی مشتریان را از دیگر مشکلات نظام بانکی عنوان کرد و گفت: اینگونه مشکلات و مشابه آنها ضرورت اصلاح نظام بانکی را فریاد می‌زند که خوشبختانه اکنون طرح آن در دست بررسی کمیسیون اقتصادی و مرکز پژوهش های مجلس است؛ شایسته است وزارت اقتصادی و بانک مرکزی هم همکاری کنند تا این کار هر چه زودتر به پایان برسد.

  برچسب ها :

  نظرات