آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 13 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 2555
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ دی, ۱۳۹۳ - ۰۶:۴۶
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  دفاع لاریجانی از مجلس/ رسانه های غربی: اختلاف دولت و مجلس بالا گرفت

  آوای شمال/ سایت بی بی سی (BBC) نوشته است: علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران از عملکرد مجلس در موضوع مورد اختلاف با دولت درباره برداشت بیش از چهار میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی، دفاع کرده است. آقای لاریجانی با اشاره به تذکرهای نمایندگان مجلس به ویژه احمد توکلی درباره غیرقانونی بودن چنین برداشتی گفت: […]

  آوای شمال/ سایت بی بی سی (BBC) نوشته است: علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران از عملکرد مجلس در موضوع مورد اختلاف با دولت درباره برداشت بیش از چهار میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی، دفاع کرده است.

  آقای لاریجانی با اشاره به تذکرهای نمایندگان مجلس به ویژه احمد توکلی درباره غیرقانونی بودن چنین برداشتی گفت: «تا کنون شاهد هیچ تخلف قانونی در روال کار مجلس نبودیم و آقایان دولتی باید مطیع قانون باشند.»

  محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران پیش از این برداشت چهار میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلاری دولت از منابع صندوق توسعه ملی را تکذیب کرده و گفته بود دولت هیچ گونه برداشتی از این صندوق نداشته است.

  احمد توکلی، نماینده تهران با استناد به گزارش دیوان محاسبات که زیر نظر مجلس فعالیت می‌کند، مدعی است که دولت چنین برداشتی را انجام داده و انکار آقای نوبخت را “اعجاب‌آور” خوانده است.

  او از دولت خواسته تا “تخلف را بپذیرد و با شرح محذورات و مشکلات عذرخواهی کند.” به نظر می‌آید که اشاره آقای توکلی به مشکلات دولت در دسترسی به منابع مالی باشد.

  علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران امروز یکشنبه ۷ دی بدون اشاره مستقیم به این موضوع از “برخی برخوردهای جناحی تنگ‌نظرانه که به بهانه نقد اقدامات اقتصادی مطرح می شود” انتقاد کرده و گفته تصمیم‌های ویژه دولت که با هدف مدیریت اقتصاد و تضعیف اثر “تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه” اتخاذ می‌شود، باید مورد حمایت ملی و پشتیبانی مجموعه قوا و نهادهای کشور قرار بگیرد.

  آقای شمخانی از بعضی رسانه‌های “برخوردار از بودجه عمومی کشور که بدون توجه به اخلاق حرفه‌ای با گزیده‌گویی هدفمند و شایعه‌پراکنی، وحدت ملی را دچار خدشه و آسیب می‌کنند” انتقاد کرده است.

  شماری از رسانه‌ها و روزنامه‌های ایران مانند کیهان و وطن امروز، در شماره‌ امروز خود به انتقاد از دولت در موضوع مورد اختلاف برداشت از صندوق توسعه ملی پرداخته‌اند.

  برداشت غیرقانونی

  صندوق توسعه ملی در سال ۱۳۸۹ جایگزین حساب ذخیره ارزی شد که ده سال پیش در دولت محمد خاتمی تشکیل شده بود و مازاد درآمدهای نفتی در آن نگهداری می‌شد.

  قائم مقام صندوق توسعه ملی اواخر آبان امسال میزان موجودی این صندوق را ۷۰ میلیارد دلار اعلام کرد.

  پیش از این در دولت محمود احمدی‌نژاد هم نمایندگان مجلس به “برداشت‌های بی‌حساب و کتاب” از صندوق توسعه ملی یا حساب ذخیره ارزی انتقاد کرده بودند.

  اکنون آقای توکلی و نمایندگان منتقد دیگر، دولت حسن روحانی را متهم می‌کنند که بدون طی شدن روند قانونی از موجودی این صندوق برداشت کرده، هر چند که دولت اصل برداشت را انکار می‌کند.

  سخنگوی دولت پیش از این در واکنش به اتهام نمایندگان گفته بود که این مبلغ بخشی از از منابع درآمدی دولت از فروش نفت بوده که به دلیل تحریم‌ها به حساب بانک مرکزی واریز نشده بود “اما با توافق صورت گرفته میان وزارت نفت و بانک مرکزی این مبلغ به حساب خزانه واریز شد.”

  به گفته آقای نوبخت، این ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار “متعلق به بانک مرکزی است، اما در حساب شرکت نفت بود که باید به حساب بانک مرکزی می‌رفت. ما موظفیم در چارچوب قانونی تحریم‌ها را دور بزنیم، اما غضنفر‌های داخلی هم داریم که بیشتر به آنها گرا می‌دهند.”

   

  سایت صدای آمریکا (VOA) در این میان با تیتر ” اختلاف مجلس و دولت بر سر صندوق توسعه ملی بالا گرفت” نوشت:

  یک روز پس از آنکه سخنگوی دولت برداشت ۴.۱ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی را غیرواقعی دانست، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، فرایند تحقیق مجلس در این مورد را قانونی دانست خطاب به اعضای دولت گفت که تابع قانون باشند.

   

   

  علی لاریجانی روز یکشنبه در صحن علنی مجلس در واکنش به تذکر احمد توکلی نماینده مجلس درباره انتقاد از سخنان سخنگوی دولت، گفت: «دولت اگر در موضوع برداشت ۴.۱ میلیاردی مطلبی دارد باید در کمیسیون مطرح کند.» او با بیان اینکه مجلس تخلفی در روال قانونی کار خود نداشته است گفت: «آقایان دولتی باید مطیع قانون باشند.»

   

   

  طی روزهای اخیر برخی از نمایندگان مجلس ایران، دولت را متهم کرده‌اند که اواخر سال گذشته خورشیدی، بدون مجوز قانونی ۴.۱ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی را برداشت کرده و صرف امور جاری خود کرده است.

   

   

  مطابق قانون دولت تنها می‌تواند از منابع این صندوق برای سرمایه‌گذاری و اعطای وام به بخش خصوصی برای فعالیت‌های اقتصادی استفاده کند.

   

   

  دولت برداشت از صندوق توسعه ملی را رد کرده و اعلام کرده است که اسناد مطالبات ایران از فروش نفت به امارات را به صندوق توسعه ملی منتقل کرده و در ازای آن از ذخایر این صندوق استفاده کرده است.

   

   

  برچسب ها :

  نظرات