آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ , Thursday 23 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 25543
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ خرداد, ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  از صدر اسلام تا کنون افرادی در شرایط حساس ایمانشان به سرعت ذوب می شود / تحقق جامعه دینی در سایه امر به معروف و نهی از منکر

  آوای شمال/ به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، حسن رحیم پور ازغدی در ادامه سلسله نشست­های بازخوانی اندیشه‌های مقام معظم رهبری در سال ۱۳۵۳ با موضوع «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» که با حضور عموم جوانان، نخبگان، اندیشمندان و فعالان فرهنگی در حسینیه آیت الله سید جواد خامنه­ای مشهد برگزار شد، با بیان […]

  آوای شمال/ به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، حسن رحیم پور ازغدی در ادامه سلسله نشست­های بازخوانی اندیشه‌های مقام معظم رهبری در سال ۱۳۵۳ با موضوع «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» که با حضور عموم جوانان، نخبگان، اندیشمندان و فعالان فرهنگی در حسینیه آیت الله سید جواد خامنه­ای مشهد برگزار شد، با بیان اینکه تحقق جامعه دینی تنها در سایه امر به معروف و نهی از منکر محقق می شود، اظهار داشت: صلح، آزادی، رفاه، ارتقاء سطح معیشت مردم، دانش و… در سایه امر به معروف و نهی از منکر محقق می شود.

  وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در حدود ۴۰ سال پیش در مسجد امام حسن مجتبی(ع) شهر مقدس مشهد گفت: مباحثی که در خصوص اسلام شناسی، شیعه شناسی و مطالبات دین در آن دوران توسط ایشان مطرح شده از ضروریات جامعه امروز ماست.

  رحیم­ پور ازغدی با اشاره به بی ­بصیرتی برخی از افراد نسبت به مفاهیم دینی و اسلام شناسی در آن دوران، بیان کرد: محافل کلاسیک دینی، هیئت­ها و محافل مذهبی که دوست داشتن دین بی­خطر، بی­عمق، بی­ثمر و در دایره عبادات شخصی بدون توجه به ابعاد اخلاق و عدالت اجتماعی باشد، با این نوع از اسلام شناسی و مواجه با قرآن مشکل داشتند.

  وی در جمع نخبگان، فعالان و اندیشمندان شهر مشهد به تبیین برخی از شاخصه­ های اسلام­ شناسی و شیعه ­شناسی در سخنرانی­ های مقام معظم رهبری حدود ۴۰ سال پیش در مشهد پرداخت.

   

  شاخصه ­های اسلام شناسی

  این محقق و پژوهشگر دینی اظهار داشت: اکنون با چند نوع اسلام­ شناسی، شیعه­ شناسی و سبک زندگی مواجه هستیم، در این میان مؤمن کسی است که متن واقعی زندگی او با آنانکه مخالف ارزش­های الهی هستند، متفاوت باشد.

   

  وی در تبیین اولین شاخصه اسلام ­شناسی طبق رهنمودهای مقام معظم رهبری در آن دوران گفت: ما آن ایمان و دینی را می پذیریم که ثمره عملی داشته باشد و سبک زندگی افراد مذهبی و غیر مذهبی را از هم متمایز کند.

  به گفته رحیم پور­ازغدی، دینی که صرفاً در مناسک و شعائر مذهبی با دیگر ادیان و فِرق دینی تفاوت داشته باشد ولی در ابعاد مختلف سبک زندگی فردی، اجتماعی و… تفاوتی نداشته باشد، مورد قبول نیست.

  این استاد دانشگاه با بیان اینکه تعریف ایمان به عنوان وابستگی فکری – قلبی و اجتماعی را همه مدعی هستند، گفت: ایمانی واقعی است که بر اساس و مبنای علم صورت گیرد در غیر این صورت آن ایمان سست و بی ریشه است.

  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادعای صرف نسبت به دین بدون ایمان قلبی را از ویژگی منافقان دانست و بیان کرد: تنها بیان علاقه نسبت به اهل بیت(ع) و قرآن برای اثبات ایمان کافی نیست و اگر شعاع دل بستگی افراد به دین در روابط اجتماعی و شیوه زندگی آن ها دیده نشود آن­ها را باید منافق دانست.

   

  ایمان راکد نیست

  وی درباره اصل دوم شاخصه اسلام شناسی گفت: ایمان به صورت آب راکدی که در وجود فرد یا جامعه دینی باشد، معنا ندارد؛ زیرا ایمان راکد نیست. وی با استناد به آیات شریفه قرآن کریم بیان کرد: خداوند می فرمایند که هر بار آیات الهی را بر شما می خوانند باید ایمانتان فزونی یابد.

  وی تشریح کرد: منظور از قرآن و ایمان زنده آن است که مفاهیم الهی و دینی منجر به رشد و فزونی ایمان فرد شود.

  رحیم پور ازغدی با بیان اینکه در شرایط حساس ایمان افراد با ایمان و جامعه دینی مشخص می شود، اذعان داشت: تفاوت جامعه دینی با جامعه غیر دینی تنها به ظواهر نیست.

  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با انتقاد از اینکه گاهی مستحبات درجه پایین­ تر، جایگزین واجبات عینی می شود، افزود: از زمان صدر اسلام تا کنون افرادی وجود داشته­ اند که در شرایط حساس ایمانشان به سرعت ذوب شده است.

  وی بدعت در دین را معلول نشر ایمان ناقص عنوان کرد و افزود: افراد بی دین مستحبات آسان را در حد واجبات عینی حائز اهمیت جلوه می‌دهند و سبب بدعت و تغییر در دین می‌شوند و ایمان را بصورت آبی راکد در جامعه نشان می دهند.

  به گفته این محقق و پژوهشگر اکثر ما در طول کمتر از صد ساعت برای اندیشیدن و فکر کردن در مورد دین وقت نگذاشته­ ایم زیرا اگر با تأمل دین را بفهمیم بر تمامی اصول ارزش های الهی پایبند خواهیم بود.

  وی درباره سومین شاخصه اسلام شناسی گفت: فساد بشری را بایستی بشر، بر اساس اصول الهی ریشه کن کند. وی با بیان اینکه خداوند صابرین را دوست دارد، خاطرنشان کرد: صابر کسی است که در وسط مشکلات صبر و استقامت کند.

  این استاد دانشگان بیان کرد: خداوند انبیاء الهی را با رسالت­ های سنگین به سوی بشر برای مبارزه با بی عدالتی، رعایت قسط و عدالت و تربیت و تهذیب فرستاده است. وی با بیان اینکه چشیدن لذت ایمان کار هر کسی نیست، افزود: یک مجاهد در برابر تمامی مشکلات به خداوند توکل می کند، انسان­هایی که اهل توکل نیستند افراد ضعیفی می باشند؛ زیرا توکل به معنای تسلیم بود در راه حق است.

   

  هر خرج کردنی انفاق نیست

  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در تشریح اصل چهارم گفت: در انفاق و امور خیریه دینی باید عقل را دخیل کرد زیرا انفاق خرج کردن بعد از محاسبه است. وی در مورد شاخصه­ های انفاق بیان کرد: انفاق تنها به معنای هزینه کردن پول و دارایی نیست بلکه انسان باید از آنچه که خدا به او داده انفاق کرده و به دیگران کمک کند.

  رحیم پور ازغدی در ادامه با بیان اینکه انفاق باید برای خدا باشد، اظهار داشت: انفاق بایستی منجر به پر کردن شکاف ها و خلا ها گردد زیرا هر نوع خرج کردنی، انفاق نیست.

  وی درباره شاخصه پنجم مبانی اسلام شناسی از منظر رهبری بیان کرد: ایمان فردی تنها کافی نیست و باید به دنبال جامعه دینی باشیم و امر به معروف و نهی از منکر به معنای آن است که جامعه را دینی کنیم.

  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه باید جامعه به سوی کرامت پیش رود، ابراز داشت: صلح، آزادی، رفاه، ارتقاء سطح معیشت مردم، دانش و… در سایه امر به معروف و نهی از منکر محقق می شود به شرط آنکه آحاد مختلف جامعه و مدیران به وظایف خود عمل کنند.

  رحیم پور ازغدی همچنین درباره اصل ششم گفت: رهبران مذهبی همواره به آنچه که می گویند ایمان دارند و پای آن ایستادگی می کنند و در خط مقدم تمامی عرصه ها حضور دارند اما رهبران سیاستمدار این طور نیستند.

  برچسب ها :

  نظرات