آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ , Saturday 19 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 25355
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ خرداد, ۱۳۹۴ - ۰۶:۰۰
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  پیش بینی ظریف از اغتشاشات سال ۸۸ + سند

  آوای شمال/ متن پیش رو بازخوانی اظهار نظر محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان درباره دخالت آمریکا در امور داخلی ایران است که  در تاریخ ۲۸ آبان ۱۳۸۷ منتشر شده است. این اظهار نظرها حدود یک سال قبل از انتخابات سال ۸۸ صورت گرفته است که پیش بینی دقیقی از نماینده سابق کشورمان در سازمان […]

  آوای شمال/ متن پیش رو بازخوانی اظهار نظر محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان درباره دخالت آمریکا در امور داخلی ایران است که  در تاریخ ۲۸ آبان ۱۳۸۷ منتشر شده است.

  این اظهار نظرها حدود یک سال قبل از انتخابات سال ۸۸ صورت گرفته است که پیش بینی دقیقی از نماینده سابق کشورمان در سازمان ملل است.

  آیا آمریکا قصد انقلاب مخملی در ایران را داشت؟


  شبکه خبری پرس‌تی‌وی به نقل از محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نوشت کاخ سفید در حال تلاش برای طرح‌ریزی انقلاب مخملی در ایران است. ظریف که نماینده سابق این کشور در سازمان ملل نیز بوده، اخیراً گفته است  که واشنگتن در حال تشدید اختلاف میان ایرانی‌ها جهت سرنگون کردن حکومت این کشور است و مفهوم کودتای مخملی در ایران نباید ناچیز انگاشته شود.

  طبق قرارداد ۱۹۸۱ الجزایر که پس از اشغال لانه جاسوسی و حوادث متعاقب آن صورت گرفت، آمریکا متعهد شد که در امور داخلی ایران دخالت نکند. آمریکا مدعی است که تا به حال نیز سعی بر این داشته و از این پس هم طبق بند ۱ قرارداد (که منجر به آزادی گروگان‌هایش شد) “به طور مستقیم یا غیرمستقیم در هیچ‌کدام از زمینه‌های سیاسی و نظامی دخالت نخواهد داشت.”

  آمریکا پیش از این هم به علت طرح‌ریزی کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ که منجر به سقوط دولت دکتر محمد مصدق نخست‌وزیر منتخب مردم ایران شد، مورد اتهام بوده است. همین آمریکا بود که بر خلاف تعهداتش در قرارداد الجزایر، دفتر امور ایرانیان را در وزارت خارجه خود ایجاد کرد و کارشناسان آن را مسئول برنامه‌ریزی برای ساقط کردن نظام جمهوری اسلامی نمود. بعدها هم “الیزابت چنی” دختر دیک چنی معاون جورج بوش پسر، طرح “دموکراسی در ایران” را که از زمان شروع، به شدت محرمانه بود ابداع کرد. کنگره آمریکا، بیش از ۱۲۰ میلیون دلار صرف این پروژه کرده است.

  ظریف در سخنان اخیر خود به این نکته اشاره کرد که علت رفتار محافظه‌کارانه و بروز سیاست واکنشی ایران نسبت به آمریکا در این سال‌ها، سیاست دخالت‌جویانه حکومت‌های آمریکا بوده است. وی گفت: “مقامات آمریکایی طی این چند سال، چهره‌های سرشناس ایرانی را به سمینارهای به ظاهر علمی خود دعوت کردند. اما هر بار شخص مدعو با آغاز سمینار متوجه می‌شد که در برنامه سرنگونی جمهوری اسلامی شرکت کرده است.” وزیر امور خارجه ایران، میل اخیر آمریکا به گشودن دفتر حافظ منافع در تهران را نیز فعالیت در راستای پروژه براندازی نظام دانست.

  “سیمور هرش” خبرنگار جنجالی در جولای ۲۰۰۸ به مسئله تأیید لایحه سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیون دلاری دولت بوش از سوی رهبران کنگره برای انجام عملیات‌های مخفیانه در ایران پرداخت. به گفته وی، این عملیات‌ها شامل ترور شخصیت‌های مهم و تقویت گروه‌های اپوزیسیون نظیر منافقین و جند الشیطان بود. آوریل همان سال، ایران خبر از دستگیری یک گروه تروریستی مورد حمایت انگلیس، اسرائیل و آمریکا داد که مسئول مرگ ۱۳ نفر و زخمی شدن ۲۰۰ شهروند در طی حادثه بمب‌گذاری شیراز بود.

  برچسب ها :

  نظرات