جان کری: تمرکز آمریکا روی گذشته اتمی ایران نیست ، نگاه ما به آینده است

چاپ

آوای شمال/ جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت که کشورش در مذاکرات هسته ای با ایران به گذشته فعالیت های اتمی ایران متمرکز نیست بلکه نگاه واشنگتن به آینده فعالیت های هسته ای ایران است.

به گزارش عصر ایران به نقل از سی ان ان کری که از خانه اش در بوستون به صورت ویدئویی به سوالات خبرنگاران پاسخ می داد گفت آمریکا برای رسیدن به توافق هسته ای با ایران نگاه به گذشته ندارد بلکه به آینده فعالیت های هسته ای ایران می نگرد.

مساله مورد اشاره کری مبحثی با عنوان “ابعاد نظامی احتمالی” (PMD) فعالیت های هسته ای ایران در گذشته است.

ایران به صراحت بارها تاکید کرده است ماهیت و اهداف برنامه های هسته ای اش صلح آمیز است و اتهامات درباره فعالیت های هسته ای نظامی در گذشته را رد کرده است.

جان کری،سگش و فرش ایرانی (عکس)

کری مدعی شد:” ما شکی نداریم که آنها چه برنامه های نظامی داشتند اما در حال حاضر برای ما این مساله مهم است که به آینده نگاه کنیم.”

سخنان کری یک روز پس از ارسال نامه باب کورکر رییس جمهوریخواه مجلس سنای آمریکا به اوباما ارایه می شود که در آن نامه کورکر به اوباما هشدار داده است از شنیدن برخی گزارش ها درباره عقب نشینی آمریکا از برخی مواضعش در قالب گفت و گوهای ۱+۵ با ایران نگرانی دارد.

کری در این مصاحبه تاکید کرد که به مذاکرات هسته ای با ایران خواهد پیوست. کری از زمان شکسته شدن ران پای راستش در دوچرخه سواری و انجام عمل جراحی دوران نقاهت خود را در خانه اش در بوستون می گذراند.

سخنان کری درباره نگاه به آینده در مذاکرات هسته ای و عقب نشینی واشنگتن از موضع قبلی اش درباره گنجاندن موضوع “ابعاد نظامی احتمالی” در توافق نهایی در حالی است که او در مصاحبه ماه آوریل خود با شبکه خبری ” پی بی اس” آمریکا اعلام کرده بود موضوع روشن شدن ابعاد احتمالی نظامی برنامه های هسته ای ایران در گذشته بخشی از توافق نهایی هسته ای با ایران خواهد بود.

ایران ادعاهای برخی کشورهای غربی درباره فعالیت های هسته ای مشکوک پیش از سال ۲۰۰۳ را رد کرده است و تا کنون بیشتر سوالات آژانس بین المللی انرژی هسته ای در این قالب را پاسخ داده است.

دسترسی به سایت هایی برای تحقیق درباره فعالیت های گذشته هسته ای ایران یکی از موارد اختلافی عمده در مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه ۱+۵ بوده است.

با وجود این سخنان کری اما یک دیپلمات غربی به سی ان ان گفته است کشورهای گروه ۱+۵ خواهان دسترسی آژانس بین المللی انرژی هسته ای به برخی مراکز و سایت های ایران درباره تحقیق در موضوع فعالیت های هسته ای ایران در گذشته است و ایران باید چنین دسترسی را در اختیار بازرسان آژانس قرار دهد.

دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ از امروز (چهارشنبه) به سرپرستی عباس عراقچی و هلگا اشمید در وین از سر گرفته خواهد شد.

ایران اعلام کرده است حاضر است برای رفع اتهام های بی اساس درباره فعالیت های هسته ای اش با آژانس همکاری کند اما این همکاری به معنای در دسترس قرار دادن اسرار نظامی و علمی ایران نخواهد بود.