آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ , Tuesday 22 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 24963
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ خرداد, ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  کری: برخی موارد دشوار در مذاکرات وجود دارد

  آوای شمال/ جان کری وزیر خارجه آمریکا یک روز پس از مرخصی از بیمارستان، در مصاحبه با روزنامه «بوستون گلوب» گفت مذاکرات هسته‌ای با ایران در برخی موارد با دشواری مواجه است و در برخی موضوعات پیشرفت کرده است. طبق این گزارش، «جان کری» بعد از گذراندن عمل جراحی در قسمت استخوان ران خود در […]

  آوای شمال/ جان کری وزیر خارجه آمریکا یک روز پس از مرخصی از بیمارستان، در مصاحبه با روزنامه «بوستون گلوب» گفت مذاکرات هسته‌ای با ایران در برخی موارد با دشواری مواجه است و در برخی موضوعات پیشرفت کرده است.

  طبق این گزارش، «جان کری» بعد از گذراندن عمل جراحی در قسمت استخوان ران خود در مصاحبه‌ای اعلام کرد که مشتاقانه به سوی یکی از بزرگترین چالش‌های دیپلماتیکی که دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا با آن مواجه است، بازمی‌گردد و آن مذاکره درباره برنامه هسته‌ای ایران است.

  وی در خصوص مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه‌ آلمان) گفت: «ما بر روی شمار غیرقابل باوری از موضوعات کار می‌کنیم. هنوز چیزهای زیادی پیش رو داریم. خیلی چیزها پیش روی خود داریم.

  طبق این گزارش، کری که یک روز کامل را در خانه خود در بوستون به سر برده است، قرار است در هفته جاری عازم واشنگتن شود تا یک سری دیدارها را با مقامات چینی داشته باشد و روز شنبه (دیروز) نیز با «ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا دیدار کرد.

  کری قرار است اواخر ماه جاری میلادی برای دور نهایی مذاکره با ایران به اروپا سفر کند. پزشکی که کری را تحت عمل جراحی قرار داده است، روز جمعه هفته گذشته اعلام کرد که کری برای بهبودی کامل به چندین ماه درمان فیزیکی نیاز دارد.

  وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: همانطور که می‌دانید، برخی موضوعات دشوار شده است. برخی موضوعات پیشرفت‌هایی داشته است. مذاکرات سخت است. ما ۳۵ سال با یکدیگر (ایران و آمریکا) گفت‌وگویی نداشتیم. بدگمانی‌هایی وجود دارد و خطرات بزرگی وجود دارد.

  وزیر خارجه آمریکا درباره چشم‌انداز خود در خصوص رسیدن به توافق جامع هسته‌ای ایران و ۱+۵ گفت: من هرگز نمی‌گویم خوشبین هستم من همیشه می‌گویم که امیدوارم. من امیدوارم. آیا ممکن است به توافق برسیم؟ قطعاً ممکن است. آیا امکان شکست مذاکرات وجود دارد؟ بله.

  جان کری تصریح کرد که در حالیکه در بیمارستان بستری بود، مصمم بود که از آنجا به کارهای خود رسیدگی کند. او چندین خط تلفنی امن داشت که در اتاق وی در بیمارستان نصب شده بود. از یکی از خطوط برای تماس گرفتن با رئیس‌جمهور استفاده می‌کرد و جلسات راهبردی با تیم مذاکره‌کننده در وین برگزار می‌کرد. وی همچنین با وزرای خارجه تماس تلفنی برقرار کرد و با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران تبادل ایمیل کرده بود.

  طبق این گزارش، کری بر روی چندین سخنرانی کار کرده بود و همچنین چندین خطوط کلی رویکرد احتمالی جدید برای مواجه با ناآرامی‌های سوریه را نیز مورد بررسی قرار داده بود.

  کری تأکید کرد: سوریه همچنان برای جذب جنگجویان خارجی غربال شده است. شما به نیروهای نظامی زمینی نیاز دارد. این نیروها آمریکایی نخواهند بود بنابراین سوال این است که این نیروها باید کجایی باشند و نقش آمریکا در کمک به آنها باید چگونه باشد.

  کری مدعی شد که ایران «تلاش می‌کرد تا در خصوص برخی از مسائلی که مفروض نشده بود یا اینکه بخشی از توافق نبود، توطئه کند» اما توضیح بیشتری نداد.

   

  برچسب ها :

  نظرات