آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ , Friday 18 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 24823
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ خرداد, ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۳
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > فرهنگی > فضای مجازی
 •   

  از تهدیدهای واتس آپی تا دعواهای اینترنتی

  آوای شمال/ سرهنگ سیدموسی حسینی رئیس پلیس فتا گفت: جوانی با ارائه مرجوعه قضائی به پلیس فتا مدعی شد از طریق شبکه اجتماعی واتس آپ پیام های تهدید آمیز به همراه تصاویر رعب آور برای وی ارسال می شود که او را تهدید می کنند چنانچه رابطه خود با نامزدش را ادامه دهد ، او […]

  آوای شمال/ سرهنگ سیدموسی حسینی رئیس پلیس فتا گفت: جوانی با ارائه مرجوعه قضائی به پلیس فتا مدعی شد از طریق شبکه اجتماعی واتس آپ پیام های تهدید آمیز به همراه تصاویر رعب آور برای وی ارسال می شود که او را تهدید می کنند چنانچه رابطه خود با نامزدش را ادامه دهد ، او را خواهند کشت.

  وی ادامه داد: با توجه به حساسیت پرونده تیم عملیاتی تشکیل شده و ماموران اقدامات خود را جهت شناسایی متهمان آغاز کردند.

  حسینی افزود: در ابتدا مشخص می شد یکی از متهمان خواستگار قدیم نامزد شاکی بوده که در حال حاضر موقعیت مکانی وی نامشخص است.

  این مقام انتظامی گفت: در ادامه کارشناسان پلیس فتا با اقدامات فنی و تخصصی موفق به شناسایی و دستگیری متهم ردیف اول پرونده شده و وی با دیدن ادله و مستندات دیجیتال به بزه انتسابی خود معترف شد و اعتراف کرد برای برهم زدن رابطه شاکی و نامزدش با همدستی دوستان خود دست به این عمل مجرمانه زده است. حسینی هشدار داد: کاربرانی که قصد سوءاستفاده از فضای مجازی را دارند بدانند که هیچ عملی از دید تیزبین پلیس پنهان نخواهد ماند و همواره افراد سودجو باید مراقب رفتار خود در این فضا باشند.

  *** عامل هتک حیثیت افراد در فضای مجاز در ارومیه دستگیر شد

  رئیس پلیس فتای آذربایجان غربی از دستگیری عامل هتک حیثیت افراد در فضای مجازی در این استان خبر داد.

  سرهنگ حسن کوره بلاغی رئیس پلیس فتا آذربایجان غربی گفت: با شکایت یکی از شهروندان مبنی بر اینکه فرد یا افراد ناشناسی در یکی از شبکه های اجتماعی اقدام به درج تصاویر شخصی او و خدشه دار نمودن وجهه اجتماعی اش کرده اند موضوع به صورت ویژه در دستور کار ماموران این پلیس قرار گرفت.

  وی افزود: با بررسی های تخصصی در فضای مجازی توسط تیم کارشناسی متهم شناسایی و با هماهنگی مقام قضائی دستگیر و به مقر پلیس منتقل شد.

  کوره بلاغی با بیان اینکه متهم در بازجویی های پلیسی به بزه انتسابی معترف شد، افزود: نامبرده جهت سیر مراحل قانونی پرونده تحویل مراجع قضائی شد.

  رئیس پلیس فتای آذربایجان غربی به افرادی که اقدام به انتشار خلاف واقع و توهین نسبت به اشخاص درسایت ها و شبکه های مجازی می کنند هشدار داد.

  کوره بلاغی اضافه کرد: طبق ماده ۱۸ قانون جرائم رایانه ای هر کس بوسیله سامانه های رایانه ای یا مخابرات اکاذیبی را منتشر کند افزون بر اعاده حیثیت به حبس و جزای نقدی محکوم می شود.

  ***اختلاف با پسر شاکیه زمینه مزاحمت برای شهروند گلستانی

  فردی که به سبب اختلافات شخصی از طریق یکی از شبکه های اجتماعی موبایلی اقدام به توهین و مزاحمت و انتشار تصاویر شخصی شهروند مینودشتی می کرد، شناسایی و دستگیر شد.

  سرهنگ حبیب الله رجبلی گفت: با مراجعه فردی به پلیس فتا و اظهارات وی مبنی بر اینکه فرد یا افرادی در یکی از شبکه های اجتماعی موبایلی اقدام به توهین و مزاحمت و انتشار تصاویر شخصی وی کرده اند، موضوع در دستور کار ماموران پلیس فتا قرار گرفت.

  وی افزود: در ادامه تحقیقات تخصصی و بررسی های فنی و اطلاعاتی، متهم که از آشنایان پسر شاکیه بود شناسایی و به این پلیس فراخوانده شد.

  این مقام انتظامی ادامه داد: در تحقیقات تکمیلی بعمل آمده، متهم علت و انگیزه خود از این اقدام مجرمانه را وجود اختلافات با پسر شاکیه عنوان داشت.

  رجبلی خاطرنشان کرد: متهم به همراه پرونده برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شد.

  رئیس پلیس فتا گلستان توصیه کرد: با توجه به اینکه فضای مجازی محیطی است که افراد قادر به پنهان کردن هویت واقعی خود هستند و متخلفان می توانند با سوء استفاده از اعتماد کاربران باعث ایجاد مشکلات روحی و روانی و مزاحمت برای آنها شوند، در محیط شبکه های اجتماعی با کاربران ناشناس ارتباط برقرار نکنید.

  وی گفت: پلیس فتا به عنوان مرجع رسیدگی به تخلفات اینترنتی در کنار همه کاربران اینترنتی است، لذا می توانید در صورت نیاز به آدرس سایت cyberpolice.ir مراجعه کنید.

  *** کلاهبرداری اینترنتی با وعده فروش خودرو در مازندران

  فردی که با وعده فروش خودرو در فضای مجازی از شهروندان کلاهبرداری می کرد، با تلاش ماموران و کارآگاهان پلیس فتا مازندران، شناسایی و دستگیر شد.

  با مراجعه فردی به ماموران پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات مازندران مبنی بر کلاهبرداری از وی به میزان ۱۵۰ میلیون ریال، موضوع در دستور کار ماموران پلیس فتا قرار گرفت .

  براساس این گزارش، مالباخته در اظهارات خود به ماموران پلیس عنوان داشت : برای خرید خودرو در فضای مجازی به آگهی فروش خودرویی برخوردم که دارای شماره تلفن بود. و زمانی که با فروشنده تماس گرفتم، وی تقاضای واریز ۱۵۰ میلیون ریال وجه نقد به عنوان بیعانه کرد.

  مالباخته ادامه داد، من نیز پول خواسته شده را به حساب فروشنده واریز کردم اما با گذشت دو ماه از پرداخت پول متوجه شدم این فرد کلاهبردار بوده و دیگر به تماس هایم پاسخ نمی دهد.

  ماموران پلیس فتای مازندران با دریافت این اطلاعات و هماهنگی قضایی، اقدامات فنی و پلیسی را برای شناسایی متهم به کلاهبرداری اینترنتی آغاز کردند.

  کارآگاهان پلیس فتا پس از شناسایی متهم، در اقدامی غافلگیرانه این فرد را دستگیر کردند و مورد تحقیق و بازجویی قرار دادند.

  متهم در بازجویی ابتداء منکر هرگونه اقدام مجرمانه شد، اما در ادامه تحقیقات با ارائه شواهد و قرائن لب به اعتراف گشود و عنوان داشت : با قرار دادن آگهی فروش خودرو در فروشگاه های اینترنتی خودرو با وعده تحویل خودرو به کاربران به پائین تر قیمت و سریع تر زمان، از آنان کلاهبرداری می کردم.

  این متهم به کلاهبرداری که سابقه دار است در ادامه تحقیقات به چندین فقره کلاهبرداری دیگر نیز اعتراف کرد.

  پلیس فتا به شهروندان هشدار داد در فضای مجازی به هر شخصی اعتماد نکنند و برای خرید اینترنتی از فروشگاه های معتبر و مجاز اقدام به خرید کنند. 

  برچسب ها :

  نظرات