آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ , Thursday 13 August 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 24811
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ خرداد, ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۰
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  شورای امنیت با اعمال فصل هفتم منشور جلوی عربستان را بگیرد

  آوای شمال/ در این بیانیه که روز شنبه در اختیار خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز اصفهان قرار گرفت آمده است: سازمان ملل متحد بویژه شورای امنیت باید با اعمال فصل هفتم منشور از نقض حقوق اساسی مردم یمن و کشتار کودکان و افراد غیرنظامی و تخریب غیرقانونی اموال عمومی و ابنیه تاریخی و مذهبی، مدارس، بیمارستان […]

  آوای شمال/ در این بیانیه که روز شنبه در اختیار خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز اصفهان قرار گرفت آمده است: سازمان ملل متحد بویژه شورای امنیت باید با اعمال فصل هفتم منشور از نقض حقوق اساسی مردم یمن و کشتار کودکان و افراد غیرنظامی و تخریب غیرقانونی اموال عمومی و ابنیه تاریخی و مذهبی، مدارس، بیمارستان ها و زیر ساخت های اقتصادی جلوگیری کند.

  در ادامه این بیانیه آمده است: از دبیر کل سازمان ملل متحد انتظار می رود تلاشهای خود را برای پشتیبانی از حقوق مردم بیگناه یمن تقویت کرده و ظرفیتهای این سازمان و آژانس های آن را برای امداد رسانی و حمایت بشردوستانه از قربانیان و مناطق آسیب دیده بکار گیرد .

  در این بیانیه با استناد کنوانسیون های ۱۹۴۹ ژنو ، کشتار هزاران نفر از مردم مظلوم یمن به منزله جنایت جنگی اعلام و از جامعه بین المللی و صلیب سرخ جهانی خواسته شده با محکوم کردن این اقدامات ، در زمینه تضمین رعایت و حسن اجرای این موازین عام ، تدابیر قضایی و اجرای مقتضی را اتخاذ کند.

  بسیج حقوقدانان استان اصفهان با محکوم کردن این تجاوز، اقدامات رژیم آل سعود را نقض فاحش و آشکار موازین انسانی و بشر دوستانه بین المللی و مصداق روشن ارتکاب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت و نسل کشی و مستلزم تعقیب و محاکمه بین المللی دانست.

  در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است: مردم یمن در چند ماه اخیر با انجام راهپیمایی های مسالمت آمیز خواستار تحقق اهداف و تثبیت انقلاب خویش هستند و این امر مبتنی بر یکی از اساسی ترین حقوق ملت ها ، یعنی حق تعیین سرنوشت است که در بسیاری از اسناد حقوق بشری به رسمیت شناخته شده است.

  همچنین در این بیانیه با تاکید بر اینکه دولت عربستان سعودی با حمله به مردم بی دفاع یمن تمام اصول اساسی حقوق بشر را زیر پا گذاشته و موجب نا امن شدن منطقه خلیج فارس شده است آمده است: این دولت باید بعنوان یکی از کشورهای عضو سازمان ملل متحد به اصول بنیادین حقوق بشر مندرج در منشور ملل متحد و دیگر موازین بین المللی همچون اصل عدم توسل به زور، احترام به تمامیت ارضی کشورها ملزم و پایبند باشد و هرچه سریعتر به خشونت خود علیه مردم مظلوم یمن پایان دهد.

  در این بیانیه با ابراز تأسف از اینکه سازمان های منطقه ای و بین المللی در برابر این جنایات تدابیر مؤثری را اتخاذ نکرده اند از سازمان همکاری های اسلامی و جنبش غیرمتعهدها درخواست شده است با تشکیل جلسه فوق العاده به مسئولیت های محوله در اساسنامه این سازمان ها در رابطه با حمایت مؤثر از حقوق عضو خود (یمن) عمل و بویژه اقدامات سیاسی و تنبیهی علیه متجاوز را هماهنگ و اعمال کنند .

  عربستان و ۹ کشور عرب دیگر به همراهی آمریکا از ششم فروردین حملات وحشیانه ای علیه ملت یمن آغاز کرده اند که در جریان این حملات تاکنون بیش از ۹ هزار یمنی کشته و مجروح شده اند.

  با وجود حملات گسترده عربستان و متحدانش به یمن، واقعیت امروز این کشور با آنچه ریاض و غرب می خواهند، فاصله زیادی دارد، اکنون ۸۰ درصد سرزمین یمن در دست مردم است و آنها نزدیک به ۸۰ روز زیر بمباران هستند، اما ایستاده اند.

  ائتلاف برخی کشورهای عربی به سرکردگی عربستان تاکنون شهرها و روستاهای یمن را به منظور بازگرداندن عبد ربه منصور هادی رییس جمهوری مستعفی و فراری این کشور بمباران کرده اند

  فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد درباره اقدام در موارد تهدید علیه صلح، نقض صلح و اعمال تجاوز است.

  برچسب ها :

  نظرات