آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ , Sunday 20 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 24769
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ خرداد, ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۷
 • شما اینجا هستید :حوادث
 •   

  هشدار اداره منابع طبیعی ورامین نسبت به آتش سوزی در جنگل های تاغ

  آوای شمال/ ضیا نصرتی روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهارکرد: خطر نابودی پوشش گیاهی و تاغ زارهای ورامین جدی است و اگر در سال های قبل محدوده ای به وسعت ده هزار هکتار در کویر مرکزی ورامین با کاشت درختان تاغ کاملا سبز و پوشیده از گیاه بود امروز از آن پوشش انبوه […]

  آوای شمال/ ضیا نصرتی روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهارکرد: خطر نابودی پوشش گیاهی و تاغ زارهای ورامین جدی است و اگر در سال های قبل محدوده ای به وسعت ده هزار هکتار در کویر مرکزی ورامین با کاشت درختان تاغ کاملا سبز و پوشیده از گیاه بود امروز از آن پوشش انبوه خبری نیست و بسیاری از درختان تاغ خشک شده اند.

  وی گفت : در بازدید های میدانی صورت گرفته از منطقه ، ورود شن و ماسه به جاده های فرعی کاملا مشهود است و خطر ورود ریزگردها و شن و ماسه به مناطق مسکونی روستایی و شهری کاملا احساس میشود و این نتیجه از بین رفتن پوشش گیاهی منطقه است.

  وی اظهار داشت: خشکی بیش از حد منطقه با ورود موج گرما، خطر آتش سوزی تاغ زارها را نیز افزایش داده و در صورت بروز این حادثه خسارات جبران ناپذیری به دشت ورامین وارد می شود .

  وی اظهار داشت: هم اکنون مکاتبات لازم با فرمانداری و دستگاه های ذیربط ورامین جهت تشکیل کارگروه مقابله با این بحران صورت گرفته و لازم است تا هر چه سریعتر با تشکیل این کارگروه از بروز آتش سوزی در تاغ زارهای کویر ورامین جلوگیری شده و در صورت بروز این حادثه با سرعت نسبت به مهار آن اقدام کرد.

  وی گفت: متأسفانه عدم مدیریت مطلوب در بهره گیری از منابع آبی باعث بروز این مشکل در دشت ورامین شده و باعث شده درختانی که نیاز اندکی به آب دارند نیز نتوانند خشکی ناشی از افت سطح آب های زیر زمینی را تحمل کنند و از درختان دشت کاشت تاغ که سد مهمی در برابر حرکت شن و ماسه محسوب می شود، تنها بوته های خشکی باقی نماند.

  نصرتی تأکید کرد: خطر خشکی و ورود ریزگردها به مناطق مسکونی جدی است و تمامی دستگاه ها باید با تعامل ، همفکری و هم افزایی در برابر این بحران چاره اندیشی کنند.

  وی تصریح کرد: مجاورت راه آهن سراسری تهران – مشهد و اتوبان قم گرمسار با کویر مرکزی خطر حرکت شن های روان را بیشتر کرده و لازم است تا با برنامه ریزی مناسبت و حفظ و نگهداری از پوشش گیاهی این منطقه از بروز حوادث پیش بینی نشده جلوگیری کرد.

  برچسب ها :

  نظرات