آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ , Saturday 19 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 24748
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ خرداد, ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۱
 • شما اینجا هستید :حوادث
 •   

  تکدی گری در گناوه پدیده ای که چهره شهر را نازیبا کرده است

  آوای شمال/ برخی شهروندان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا معتقدند که بسیاری از متکدیان نه از روی نیاز بلکه براساس عادت وسوء استفاده از احساسات و عواطف انسانی، با شیوه های گوناگون در تلاش برای به دست آوردن منافع شخصی هستند. یکی از شهروندان که از تکدی گری در شهر ناراضی است، می گوید: […]

  آوای شمال/ برخی شهروندان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا معتقدند که بسیاری از متکدیان نه از روی نیاز بلکه براساس عادت وسوء استفاده از احساسات و عواطف انسانی، با شیوه های گوناگون در تلاش برای به دست آوردن منافع شخصی هستند.

  یکی از شهروندان که از تکدی گری در شهر ناراضی است، می گوید: متکدیان با ترفندهای مختلف از عواطف مردم سوء استفاده می کنند درحالیکه در موارد متعدد از سوی افراد سودجو برای این کار اجیر می شوند.

  م – احمدی افزود: باتوجه به اینکه عواطف مردم در برابر زنان ، سالمندان و کودکان تحریک می شود بیشتر متکدیان از این قشر هستند و درآمد خوبی از این راه کسب می کنند.

  وی بیان کرد: باید مردم، مسئولان و اداره های مرتبط افرادی را که نیازمند واقعی هستند، شناسایی کنند و تحت پوشش قرار دهند ومتکدیان را جمع آوری وبه آنان اجازه تکدی گری داده نشود.

  نورایی یکی از کسبه بندر گناوه هم گفت: تکدی گری در این شهر که به عنوان یک شهر پر رونق گردشگری وتجاری است برای غیر بومی ها به یک کسب و کار پرسود تبدیل شده است.

  وی ادامه داد: بسیاری از متکدیانی که هر روز در بازار گناوه تکدی گری می کنند زنان و کودکان غیر بومی هستند که برخی نیز به زبان غیر ایرانی حرف می زنند.

  یکی دیگر از شهروندان هم گفت: حضور متکدیان تنها در مکانهای عمومی نیست بلکه اغلب در ساعات مختلف از روز درب منازل را می زنند و برای خانواده ها ایجاد مزاحمت می کنند که باید این مشکل با همکاری مردم و مسوولان برطرف شود.

  م – شهنیایی اظهارکرد: درآمد بالای ناشی از تکدی گری باعث شده است که هر روز بر تعداد متکدیان در گناوه افزوده شود و چون مردم حس نوع دوست دارند به هر شکلی که باشد به متکدیان کمک می کنند.

  وی گفت: انواع مختلفی از تکدی گری را در شهر مشاهده می کنیم، از مادرانی که نوزادانشان در آغوششان به خواب رفته اند تا افرادی که عضوی از بدن شان دچار معلولیت است و از شهروندان تقاضای کمک می کنند.

  بگفته برخی شاهدان اکثر قریب به اتفاق متکدیان بصورت سازمان یافته توسط افراد ناشناس از شهرستانهای مجاور به گناوه منتقل می شوند وشب هنگام توسط این افراد که اغلب نیز خودروهای گرانقیمت سوار هستند، جمع آوری و به مکانهای نامعلوم برده می شوند.

  شهروندان معتقدند که درشهرستان گناوه متکدی بومی اندک است و جمعیت زیاد متکدیانی که هرروز در این شهر پرسه می زنند توسط افراد سود جو به این محل آورده می شوند واز آنان سوء استفاده می شود.

  یک کارشناس مسایل اجتماعی در گناوه گفت: تکدی گری یک آسیب اجتماعی است که با همکاری و همراهی چند دستگاه متولی می توان با آن مبارزه کرد و از عهده یک دستگاه خاص خارج است.

  عبدالعلی موسایی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: برای زدودن این مشکل از سیمای جامعه به همراهی و همکاری مردم نیاز است زیرا مردم با کمک نکردن به متکدیان می توانند مسوولان را در رفع این معضل یاری کنند.

  وی اظهار کرد: مردم باید سعی نمایند کمک های خود را به سازمان های حمایتی بدهند تا آن ها بتوانند این کمک ها را به دست افراد واقعا نیازمند برسانند.

  موسایی افزود: بیشتر متکدیان حرفه ای با واسطه قراردادن نام ائمه معصوم (ع) وبزرگان دین و قسم خوردن ،در کنار عجز خود از افراد پول می گیرند به همین علت گناوه به منطقه ای مهاجرپذیر برای متکدیان تبدیل شده است.

  این کارشناس اجتماعی از شهروندان خواست که فریب شگردها و گفته های دروغین متکدیان را نخورند و به آنان نیز کمک نکنند زیرا تکدی گری بر پایه قانون جرم محسوب می شود و برخورد با این افراد نیز در قانون مشخص شده است.

  مسوول روابط عمومی شهرداری گناوه باتایید وجود متکدیان غیر بومی دربندر گناوه افزود: تکدی گری یک معظل جدی است که شهرداری به تنهایی قادر به مبارزه با آن نیست وسایر ادارات باید خود را برای برخورد با مشکل اجتماعی تکدی گری مسوول بدانند وبا شهرداری همکاری کنند.

  روح الله ملک زاده افزود: واحد اجراییات شهرداری این بندر با امکانات محدودی که در اختیار دارد به محض رسیدن گزارش های مردمی ومشاهده متکدیان آنان را جمع آوری وبه شهرهای دور ونزدیک منتقل می کند اما چند روز بعد ،سروکله همان متکدیان دوباره دربازار و معابر شهر پیدا می شود.

  وی بااشاره به اینکه متکدیان توسط افرادی سودجو ساماندهی ومورد بهره برداری قرار می گیرند وباخودروهای شخصی از شهرستانهای مجاور به گناوه منتقل می شوند افزود: پست های بازرسی وپلیس راه باید جلو ورود متکدیان را که چهره وشمایل شاخصی دارند، بگیرند.

  ملک زاده بیان کرد که نیروهای امنیتی واطلاعاتی باید تلاش کنند لیدر وسرگروه متکدیان را شناسایی وبرای اعمال قانون آنها به مراجع قضایی معرفی کند.

  وی افزود: تکدی گری یک معظل اجتماعی است که همواره وجود داشته و شهرداری به تنهایی قادر به زدودن آن درجامعه نیست بلکه به یک برنامه ریزی اصولی وبرخورد همگانی همه دستگاههای ذیربط با همکاری مردم لازم است .

  شهر بندری گناوه با ۶۴ هزار نفر در شمال استان بوشهر قرار دارد و به لحاظ برخورداری از رونق اقتصادی همواره جایگاه مناسبی برای کاسبی متکدیان غیر بومی وخارجی بوده است .

  برچسب ها :

  نظرات