آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ , Thursday 23 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 24514
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ خرداد, ۱۳۹۴ - ۰۶:۱۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  ۱۰ توصیه مهم موسویان به ناتو

  آوای شمال/ در این گردهمایی ژنرال ها و افسران عالی رتبه از کشورهای آمریکا، اروپا و عربستان، قطر، امارات، اردن، عراق، کانادا، تونس، مصر، ترکیه و برخی کشورهای منطقه و آفریقا و همچنین برخی سفرای کشورها از جمله قطر، افغانستان مصر حضور داشتند. ۱۰ توصیه موسویان به ناتو در این سخرانی بدین شرح است: ۱-قدرت […]

  آوای شمال/ در این گردهمایی ژنرال ها و افسران عالی رتبه از کشورهای آمریکا، اروپا و عربستان، قطر، امارات، اردن، عراق، کانادا، تونس، مصر، ترکیه و برخی کشورهای منطقه و آفریقا و همچنین برخی سفرای کشورها از جمله قطر، افغانستان مصر حضور داشتند.

  ۱۰ توصیه موسویان به ناتو در این سخرانی بدین شرح است:

  ۱-قدرت های جهانی بیش از ۴۰ سال است که از انجام تعهد خود برای نابودی سلاح های اتمی اشان طفره رفته اند و معاهده NPT را نقض کرده اند. پنج قدرت جهانی دائم عضو شورای امنیت باید به تعهدات خود در قالب معاهده NPT گردن نهاده و حدود ۲۲ هزار سلاح موجود خود را نابود کنند. در این مورد هیچ تبعیضی قابل قبول نخواهد بود.

  ۲-قدرت های شرقی و غربی باید به استاندارهای دوگانه در زمینه خلع سلاح خاتمه دهند. قدرت های جهانی با کشورهای هند و پاکستان و اسرائیل رابطه استراتژیک برقرار کرده در حالیکه آنها معاهده NPT را نپذیرفته و صدها بمب هسته ای هم ساخته اند. متقابلا آنها به مقابله با برنامه هسته ای ایران برخاسته و بدترین تحریم ها را اعمال کرده اند در حالیکه ایران عضو NPT است و بمب هسته ای ندارد و انحرافی هم به سمت ساخت بمب نداشته است.

  ۳-قدرت های غربی باید به استراتژی مونوپولیزه کردن تکنولوژی صلح آمیر هسته ای خاتمه دهند. طبق ماده ۴ معاهده NPT همه کشورهای عضو معاهده باید دسترسی برابر به تکنولوژی صلح آمیز داشته باشند. غرب از سال ۱۹۷۹ که انقلاب ایران رخ داده بدون توقف درصدد محرومیت ایران از تکنولوژی صلح آمیز هسته ای بوده است.

  ۴-حق مشروع کشورها برای دسترسی به تکنولوژی صلح آمیز کشورها در چارچوب معاهده NPT نباید گروگان اختلافات سیاسی کشورها گردد. آمریکا و غرب حقوق مشروع ایران را به گروگان گرفته اند، بخاطر اختلافات سیاسی با ایران در حالیکه گروگان گیری سیاسی حقوق مشروع کشورها نهایتا موجب قرباتی شدن معاهده NPT خواهد شد.

  ۵-قدرت های جهانی به ویژه قدرت های غربی باید یک اهتمام ویژه و صداقت بیشتری جهت تحقق طرح خاورمیانه عاری از سلاح های کشتار جمعی به خرج دهند. ایران و همه کشورهای منطقه خاورمیانه از جمله اعراب همه با این طرح موافق و آماده اند. اسرائیل تنها کشوری است که با ۴۰۰ بمب هسته ای مانع تحقق این طرح است و همزمان مورد حمایت آمریکا و غرب و شرق است.

  ۶- “چند جانبه گرایی جهانی در امر غنی سازی” راه برون رفت جهان از خطر اشاعه سلاح های هسته ای است. قدرت های جهانی باید این این آژانس بین المللی انرژی اتمی را جدی گرفته و غنی سازی در سطح کل جهان به صورت چند جانبه انجام شود.

  ۷- اصول هسته ای مورد توافق با ایران بهتر است شامل کل منطقه خاورمیانه گردد. ایران پذیرفته است که:

  الف- بازفراوری پلوتونیوم نداشته باشد.
  ب- غنی سازی سطح بالا نداشته باشد.
  ج-حداکثر شفافیت را داشته و همه پروتکل های جهانی راستی آزمایی در چارچوب آژانس بین المللی انرژی اتمی را اجرا کند.
  د-غنی سازی در حد نیاز مصرف داخلی داسته باشد.

  اینگونه اصول برای دوره ای موقت خواهد بود، اما اگر کل منطقه بپذیرد و منطقه ای شود می تواند یک قدم بزرگ به سمت عاری سازی خاورمیانه از سلاح های کشتار جمعی باشد.

  ۸- اجماع دینی علیه سلاح های کشتار جمعی: فتوا رهبر ایران علیه کلیه سلاح های کشتار جمعی می تواند آغاز یک حرکت دینی علیه این نوع سلاح ها باشد. علمای شیعه و سنی و علمای جهان مسیحیت و یهودیت با حمایت از فتوای مذهبی رهبر ایران می توانند یک اجماع دینی علیه تولید و گسترش سلاح های کشتار جمعی ایجاد کنند که بدون شک موثر و کارآمد خواهد بود.

  ۹- روابط ایران و غرب در آستانه تحولات بزرگی است. این تحولات می تواند مثبت یا منفی باشد. مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا در ایجاد این تحول نقشی تعیین کننده ای خواهد داشت. اگر توافق هسته ای انجام شود منافع ایران و غرب در منطقه ایجاب می کند که در جهت صلح و ثبات و امنیت منطقه همکاری نمایند. مقابله با تروریسم های تکفیری و مدیریت بحران های جاری در منطقه بدون همکاری ایران و قدرت های جهانی امکان پذیر نخواهد بود.

  ۱۰- ایران و منطقه: منطقه در آشوب و بحران می سوزد و خاورمیانه تا سقوط کامل فاصله ای ندارد. حل بحران هسته ای ایران از طریق دیپلماسی راهگشای گفتگو و همکاری کشورهای منطقه در کنترل بحران های جاری در سوریه، عراق و یمن و لیبی و افغانستان خواهد بود. تا زمانیکه کشورهای منطقه و ایران همکاری نداشته باشند، بحران های جاری نه تنها کاهش نخواهد یافت، بلکه روند گسترشی خواهد داشت.  

  برچسب ها :

  نظرات