آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ , Thursday 13 August 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 24263
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ خرداد, ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  قمار پروشنکو با کارت ساآکاشویلی

  آوای شمال/ ساآکاشویلی سیاستمداری پرمناقشه است، او از یک سو متهم به سوء‌استفاده از قدرت است و از دیگر سو کسی است که گرجستان را در سال ۲۰۰۸ به جنگ با روسیه کشاند. در همین حال اودسا نیز ایالتی معمولی نیست. نیکلای پترو، تحلیلگر مسائل روسیه در دانشگاه رودآیلند که خود در اودسا زندگی می‌کند، […]

  آوای شمال/ ساآکاشویلی سیاستمداری پرمناقشه است، او از یک سو متهم به سوء‌استفاده از قدرت است و از دیگر سو کسی است که گرجستان را در سال ۲۰۰۸ به جنگ با روسیه کشاند. در همین حال اودسا نیز ایالتی معمولی نیست. نیکلای پترو، تحلیلگر مسائل روسیه در دانشگاه رودآیلند که خود در اودسا زندگی می‌کند، می‌گوید: بسیاری از مردم اودسا هنوز با هویت روسی شناخته می‌شوند و فرهنگی روسی دارند و علاوه بر آن به نظر نمی‌رسد دشمنی خاصی با روسیه داشته باشند. از همین رو درباره تصمیم پروشنکو برای انتصاب ساآکاشویلی به فرمانداری اودسا دو سؤال وجود دارد: آیا این تصمیم حرکتی هوشمندانه است یا حرکتی است که مصائب بسیار برای ایالت اودسا به همراه می‌آورد؟

  پروشنکو با این هدف دست به این تصمیم‌گیری زد که بالاخره متحدی برای خود در اودسا داشته باشد. علاوه بر این پروشنکو با توجه به سابقه ساآکاشویلی در مواجهه بحران اقتصادی گرجستان، امیدوار است وی بتواند تبدیل به یکی از بازوهای کمکی اوکراین برای حل مشکلات اقتصادی شود. ضمن آنکه پروشنکو تصور می‌کند، ساآکاشویلی تجربه‌ای مشابه وضعیت اوکراین را در اوستیای جنوبی داشته است و می‌تواند تمایلات روس طلبانه را خنثی سازد.

  اما یک واقعیت را نباید فراموش کرد: اگر روسیه سیل سلاح‌های خود را به سمت اوکراین سرازیر سازد تا بخش بیشتری از خاک دونباس را از آن خود سازد، ممکن است کی یف بتواند بر شدت تلاش خود برای متقاعد کردن غرب به ایفای نقشی فعال‌تر بیفزاید و موفق هم بشود. اما سناریوی بدبینانه‌ای هم می‌گوید ممکن است روسیه به اوکراین حمله کند. هرچند که این سناریو بسیار بعید است اما به هر حال اگر رخ دهد به نظر نمی‌رسد ساآکاشویلی توان ایستادن بر سر راه آن را داشته باشد.

  برچسب ها :

  نظرات