آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 24 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 2077
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ دی, ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۰
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  آمریکا به دنبال ایجاد شکاف در آمریکای لاتین و تخلیه اندیشه های انقلابی از این کشورها‌است

  آوای شمال/ طهمورث غلامی کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه در دهه ۶۰ میلادی و در ایام جنگ سرد دولتی انقلابی در کوبا بر سر کار می‌آید که روابط بسیار نزدیکی با شوروی دارد گفت: نام کوبا از آن زمان و بعد از همراهی با شوروی به بحران بین‌المللی گره می‌خورد. وی افزود: بحران موشکی […]

  آوای شمال/ طهمورث غلامی کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه در دهه ۶۰ میلادی و در ایام جنگ سرد دولتی انقلابی در کوبا بر سر کار می‌آید که روابط بسیار نزدیکی با شوروی دارد گفت: نام کوبا از آن زمان و بعد از همراهی با شوروی به بحران بین‌المللی گره می‌خورد.

  وی افزود: بحران موشکی کوبا با ایالات متحده در سال ۱۹۶۳ از زمانی آغاز شد که کوبا اجازه استقرار موشک‌ها به شوروی را داد و این اقدام آنها منجر به تهدید آمریکا شد و در نهایت دو ابرقدرت را به سمت یک جنگ هسته‌ای سوق داد.

  این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: از آن موقع تاکنون دشمنی امریکا با کوبا به دلیل اقدام حمایتی هاوانا از مسکو شروع و تلاش‌های واشنگتن برای تغییر نظام سیاسی کوبا ادامه داشته است. ضمن اینکه تحریم‌ها با هدف تغییر نظام سیاسی کوبا و فشار علیه این کشور روز به روز بیشتر می‌‌شد.

  غلامی اظهار داشت: کوبا کشوری انقلابی بود که ماهیت خود را در امر مبارزه با امپریالیسم تعریف می‌کرد و همواره محور جریان‌های چپ انقلابی و ضد استعماری در آمریکای لاتین می‌دانست که ارتباط بسیار نزدیکی با شوروی داشت.

  وی خاطرنشان کرد: کوبا وقتی دچار مشکلات اقتصادی شد میلیون‌ها تن شکر تولیدی خود را به شوروی صادر کرد و مسکو هم به این دلیل که احتیاجی به این محصول نداشت آنرا به دریا می‌ریخت ولی برای اینکه اقتصاد کوبا دچار رخوت اقتصادی نشود پول این شکرها را به هاوانا پرداخت می کرد.

  این کارشناس مسائل سیاسی گفت: رویکرد کوبا در ۵۰ سال اخیر کشوری با هویتی انقلابی، ضد استعماری و ضد استکباری بوده است ولی آمریکا با تمام تلاش به دنبال تغییر نظام سیاسی این کشور بود.

  غلامی تصریح کرد: دلایل موافقت کوبا با پیشنهاد رابطه آمریکا می تواند چندین عامل باشد که تغییر رهبر در این کشور یکی از این عوامل است. نسل قبلی رهبری در کوبا ماهیتی انقلابی‌تر با مدیریت فیدل‌کاسترو داشتند که با تغییر وی رهبران انقلابی دیگر نیز کناره‌گیری و یا بازنشسته شدند و رهبران بعد از آنها رویکرد انقلابی کمتری داشتند.

  وی افزود: اگرچه شاید فشارهای اقتصادی علیه این کشور می توانست  یکی از دلایل این موافقت باشد اما به رغم تحریم های گسترده نظام سیاسی کوبا با مقاومت خود توانست پایدار بماند.

  وی خاطرنشان کرد: آمریکا اما در سیاست خارجی‌اش با کوبا تغییر رویکرد داده و دلیل اصلی آن را می‌توان منفعت‌طلبی این کشور دانست. سیاستمداران آمریکایی معتقدند که فرد و نظام سیاسی برای آمریکا به شرطی که چالشی را برای هویت و منافع ایالات متحده ایجاد نکند اهمیتی ندارد و به همین دلیل تغییر رویکردی نسبت به کوبا اعمال کردند.

  این کارشناس مسائل سیاسی گفت: آمریکا به دنبال آن است کشورها را در درون خود هضم، همنوا و همراه کند و به خوبی می‌داند که کوبا دیگر رویکرد مبارزه سابق را ندارد پس منافع آمریکا می‌طلبد که به بازار ۱۱ میلیونی کوبا دست پیدا کند.

  غلامی افزود: با اینکه ایالات متحده به مباحث حقوق بشری کوبا انتقاداتی دارد ولی هم‌اکنون به دلیل ایجاد رابطه با هاوانا قاعدتاً دیگر موارد ضدحقوق بشری کوبا را دنبال نمی‌کند و در برابر آن سکوت خواهد کرد.

  وی در پایان اظهار داشت: آمریکا تلاش می‌کند بتواند آمریکای لاتین را از اندیشه‌های چپ و انقلابی خالی کند و آنها را به سمت اندیشه بازار آزاد سوق دهد ضمن اینکه ایالات متحده می‌کوشد یک بلوک قدرتمند بین آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی تشکیل دهد تا بتواند برای رقابت‌های احتمالی با چین، روسیه و حتی اروپا خود را قوی کند.

  – See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931001000602#sthash.N9Hg3TbT.dpuf

  برچسب ها :

  نظرات