آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ , Friday 15 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 2063
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ آذر, ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار محمودآباد > فرهنگی
 •   

  گسترش وقف سبب ایجاد عدالت اقتصادی می شود

  آوای شمال/ حجت‌الاسلام سید داوود موسوی بعد از ظهر امروز در دیدار رئیس و کارکنان اداره اوقاف و همچنین اصحاب وقف و اعضای هیئت امنای بقاع متبرکه این شهرستان در آغازین روز از هفته وقف با گرامیداشت این سنت حسنه که مورد تأکید دین و پیامبر و ائمه اطهار است، تصریح کرد: یکی از موضوعات […]

  آوای شمال/ حجت‌الاسلام سید داوود موسوی بعد از ظهر امروز در دیدار رئیس و کارکنان اداره اوقاف و همچنین اصحاب وقف و اعضای هیئت امنای بقاع متبرکه این شهرستان در آغازین روز از هفته وقف با گرامیداشت این سنت حسنه که مورد تأکید دین و پیامبر و ائمه اطهار است، تصریح کرد: یکی از موضوعات مورد اهمیت برای جوامع دینی و حتی غیر دینی این است که مشکلات به تنهایی بر دوش دولت‌ها نباشد و مردم نیز در این زمینه نقش‌آفرین باشند.

  وی افزود: مسئله وقف یکی از همین سیاست‌ها در دولت‌های اسلامی است تا بسیاری از نیازهای جامعه از این طریق رفع شود.

  امام جمعه محمودآباد سنت حسنه وقف را راهکار مناسبی برای ارتباط میان فقیر و غنی عنوان کرد و گفت: در شهرستان محمودآباد نیز موقوفات خوبی انجام می‌شود، اما هنوز سنت وقف به خوبی در بین مردم فرهنگ‌سازی نشده است.

  موسوی خاطرنشان کرد: یکی از راه‌های برون‌رفت از مشکلات اقتصادی توجه به مسئله وقف است و اگر بتوانیم این موضوع فقر‌شکن را در جامعه احیا‌ کنیم، حتی یک فقیر هم در جامعه وجود ندارد.

  وی یادآور شد: مال و فرزند در ظاهر فتنه است، اما همین دو عنصر می‌تواند باقیات و صالحات انسان باشد و عمل وقف یکی از راه‌های به سرانجام رساندن مال است.

  امام جمعه محمودآباد با اشاره به اینکه نگاه به وقف فردی نیست، بیان کرد: وقف برای سود رساندن به جامعه است و به تعبیری با احیا وقف، ارزش‌ها را وقف و ایمان را در جامعه نهادینه می‌کنیم چرا که با وجود فقر ایمان نیز تضعیف می‌شود.

  وی وقف را عمل صالح و از آشکارترین کارهای بندگان مؤمن دانست و افزود: براساس فرمایش پیامبر بزرگ اسلام، مال خوب مالی است که برای آخرت مفید باشد.

  موسوی

  دانست و ابراز داشت: ایجاد اشتغال از دیگر آثار و برکات وقف است و در این عمل صالح انتشار فرهنگ همچون فرهنگ دینی، فرهنگ امر به معروف و فرهنگ مطالعه و علم‌آموزی صورت می‌گیرد.

  وی اذعان داشت: باید برای کسانی که آمادگی وقف دارند، موضوع وقف را براساس نیاز جامعه بازگو کرد تا برای مسائلی وقف صورت گیرد که بخشی از مشکلات روز جامعه از این طریق رفع شود.

  موسوی تجهیز و ساخت بیمارستان‌ها، احداث مراکز ترک اعتیاد، ساخت کانون‌های فرهنگی، هنری برای نوجوانان و جوانان، تهیه بخشی از جهیزیه زوج‌های جوان، هزینه تحصیل مدرسه و دانشگاه، ایجاد اماکن ورزشی، ساخت مدرسه، آزمایشگاه‌ها، پژوهشکده و کتابخانه را از مهم‌ترین نیازهای امروز جامعه دانست که باید در موارد وقفی به آن توجه شود.

  خطیب جمعه محمودآباد اضافه کرد: جامعه‌ای فقیر است که از نظر فکری عقب‌افتاده باشد و باید فرهنگ مطالعه در کشور به نحوی بالا برود که کتاب در سبد خانوارها به عنوان یک کالای اساسی و ضروری گنجانده شود.

  وی با بیان اینکه سنت وقف، جاودانگی و عزت دنیا و آخرت را به همراه دارد، اظهار داشت: جامعه ما زمانی رنگ خوشی به خود می‌گیرد که همگان را به سمت عمل نیک وقف رهنمون سازیم و در واقع این عمل صالح برای انسان‌های صالح است.

  موسوی با تقدیر از عملکرد بسیار مناسب اداره اوقاف شهرستان در سرو سامان بخشیدن به بقاع متبرکه و موقوفات، ابراز داشت: گسترش و ساخت فضای امامزاده قاسم(ع) محمودآباد به عنوان امام‌زاده شاخص شهرستان و همچنان به‌عنوان یک آرزوی دیرینه برای مردم محمودآباد باقی مانده است و با نگاه و توجه جدی مدیران به قطب بزرگ فرهنگی شهرستان تبدیل شود.

  وی اذعان داشت: حل موضوع امام‌زاده قاسم نیاز به عزم اعتقادی همه مسئولان استان و شهرستان دارد تا مردم به حق واقعی خود در این زمینه برسند که البته فرماندار شهرستان به طور جدی پیگیر این موضوع هستند.

  برچسب ها :

  نظرات