آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ , Monday 22 July 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 1913
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ آذر, ۱۳۹۳ - ۰۷:۰۳
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان
 •   

  دختران و پسران دبیرستانی در معرض اعتیاد/ اکثر والدین چیزی از اعتیاد نمی‌دانند

  آوای شمال/ سید جمال سعید واقفی در بررسی مسمومیت بر اثر موادمخدر به روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: تولید موادمخدر به هر طریق در همه جای ‏دنیا ممنوع است.  وی افزود: هرآنچه که تولید می‌شود در ناکجا آباد به صورت مخفیانه و غیرمجاز است و مشخصاً قاچاقچیان موادی را تولید می کنند که […]

  آوای شمال/ سید جمال سعید واقفی در بررسی مسمومیت بر اثر موادمخدر به روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: تولید موادمخدر به هر طریق در همه جای ‏دنیا ممنوع است.

   وی افزود: هرآنچه که تولید می‌شود در ناکجا آباد به صورت مخفیانه و غیرمجاز است و مشخصاً قاچاقچیان موادی را تولید می کنند که ‏اثر زوال مغزی آن بسیار زیاد است مانند شیشه .

  سعید واقفی با بیان اینکه تمام این مواد مردود هستند، در ادامه افزود: تولید‌کنندگان، ‏کارشناس نیستند. پس قبل از تولید مواد را آنالیز و بعد از ترکیب هم آن را آزمایش نمی‌کنند تا مطمئن شوند ‏کاتالیزورها و مواد افزاینده درست بوده یا خیر. این افراد به صورت تجربی (گاهی به کمک یک دانشجوی ‏داروسازی) این مواد را تولید می‌کنند.

  وی ادامه داد: اکثر مراجعه‌کنندگان به بیمارستان لقمان‌الدوله افرادی هستند که بر ‏اثر موادمخدر دچار مسمومیت شده‌اند. این مسمومیت دو نوع است؛ یا موادمخدر را بیش از حد مجاز مصرف ‏کرده‌اند. یا موادمخدر آنچنان ناخالصی داشته که بلافاصله ترکیب خونی آنها را به هم زده است.

   این داروساز گفت: طبیعتاً این مواد ‏سریع به خون آنها وارد می‌شود و در درجه اول بر سیستم تنفسی و بلافاصله بر کلیه‌ها تاثیر می‌گذارد. در ‏این شرایط کلیه‌ها از دفع این مواد عاجز می‌شوند و سم در بدن می‌چرخد و این روند افراد را بیشتر دچار ‏مسمومیت می‌کند تا جایی که منجر به فوت او می‌شود.

   وی افزود: هیچ کاری برای این افراد نمی‌توان کرد، فقط باید ‏ریشه های این تولید را پیدا کرد و سپس با این معضل برخورد کرد. تولیدکنندگان موادمخدر به ویژه مواد ‏صنعتی افرادی سودجو هستند که فقط دنبال پول هستند نه فکر جان جوانان و آینده مملکت.‏

   وی با اشاره به رویکرد اجتماعی کردن مبارزه با موادمخدر تاکید می‌کند: این رویکرد ایده‌آل است. باید ‏آموزش حداقل از دبیرستان‌ها شروع و جزو دروس درسی شود. در دبستان‌ها و راهنمایی‌ها ممکن است، ۵ در هزار دنبال موادمخدر بروند ولی وقتی فرزندانمان (هم دختر و هم پسر) می‌خواهند به دبیرستان بروند، احساس بزرگی ‏می‌کنند. آنها فکر می‌کنند آن قدر بزرگ شده‌اند که دیگر کنترل نمی‌شوند و مادر و پدر هم در راه مدرسه آنها را ‏مشایعت نمی‌کنند. بیشترین آسیب‌ها هم در مسیر مدرسه اتفاق می‌افتد. به نظر می‌رسد باید در دبیرستان‌ها ‏کارگاه‌های آموزشی برای آشنایی با ماهیت و عوارض سوء موادمخدر برپا شود. ‏

   سعید واقفی با اشاره به اینکه فرهنگ‌سازی مهمترین اصل در معضلات اجتماعی می‌افزاید:  ‏باید سیستم‌های خانواده را تحت پوشش‌های فرهنگی قرار دهیم. صدا و سیما به جای بعضی برنامه‌های ‏بی‌محتوا باید آموزش را در نظر بگیرد. مردم تشنه آموزش هستند و خیلی‌ها چیزی نمی‌دانند. خیلی‌ها فکر ‏نمی‌کنند دو تکه کریستال بلوری که در کیف دخترشان می‌بینند، ممکن است موادمخدر باشد. شاید دختر به ‏والدینش بگوید که این نبات است، چون شیشه مانند نبات شفاف است. در نتیجه شک نکنید که هر چه ‏آموزش بیشتری ارائه کنیم، خدمت بیشتری کردیم.

  برچسب ها :

  نظرات