آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ , Friday 18 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 17852
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  دلیگانی: دو تابعیتی بودن مدیران با منافع ملی در تعارض است / امین زاده: می‌خواهند چوب لای چرخ دولت بگذارند

  آوای شمال/ به گزارش نماینده، موضوع «تحقیق و تفحص از مدیران دوتابعیتی و دارای گرین کارت» در بخش «حاشیه» برنامه متن و حاشیه که شب گذشته از شبکه سوم سیما پخش می شد مطرح شد. طرحی که در ماه‌های پایانی ۹۳ کلید خورد و قرار شد در آن مشخص شود ادعاها در خصوص مسئولان دو […]

  آوای شمال/ به گزارش نماینده، موضوع «تحقیق و تفحص از مدیران دوتابعیتی و دارای گرین کارت» در بخش «حاشیه» برنامه متن و حاشیه که شب گذشته از شبکه سوم سیما پخش می شد مطرح شد. طرحی که در ماه‌های پایانی ۹۳ کلید خورد و قرار شد در آن مشخص شود ادعاها در خصوص مسئولان دو تابعیتی و یا دارای گرین کارت درست است یا خیر.

  طراحان هدف خود را از این تحقیق و تفحص جلوگیری از ایجاد یک خاوری دیگر در کشور اعلام کردند. خاوری مدیرعامل سابق بانک ملی و متهم اصلی اختلاس سه هزار میلیاردی با داشتن تابیعیت دوگانه به کانادا فرار کرد و مقامات کانادا هنوز از تحویل دادن او به ایران طفره می‌روند. طراحان این موضوع ادعا دارند اگر چنین مدیرانی شناسایی شوند می‌شود از تکرار چنین ماجرایی جلوگیری کرد.

  نباید اجازه دهیم داستان خاوری دوباره تکرار شود

  آقای حاجی دلیگانی نماینده مجلس راجع به جلسه کمیسیون امنیت ملی گفت: طرح “تحقیق و تفحص از مدیران دو تابعیتی و دارای گرین کارت ” که با امضای ۱۲ نفر از نمایندگان مجلس ارائه شده بود با حضور وزیر اطلاعات و معاونین ایشون به نحوی مطالب طرح شد که هم دولت و هم نمایندگان به انجام این تحقیق و تفحص راضی بودند واذعان داشتند که ضرورت انجام این تحقیق بسیار زیاد است و با اجماع کل نمایندگان حاضر مصوب شد تا زوایای پنهان موضوع تابعیت مضاعف و گرین کارت با حساسیت و با دقت بررسی شود.

  عضو کمیسیون امنیت مجلس درباره دلیل حساسیت این موضوع گفت: دو تابعیتی بودن مدیران با منافع ملی در تعارض است و ضرورت دارد تا بتوانیم زوایای پنهان آن را بشناسیم و در نتیجه‌گیری هم بتوانیم خلاء‌های قانونی که وجود دارد را به صحن علنی مجلس ببریم و به تصویب برسانیم.

  دولت با این طرح مخالف است! / با این طرح می‌خواهند چوب لای چرخ دولت بگذارند

  خانم امین زاده در ادامه راجع به نظر دولت درباره این طرح گفت: تذکری به صورت سؤال از طرف مجلس به دولت ارائه شد راجع به دوتابعیت مدیران دولتی. دربارهٔ این طرح باید این نکته را مرود توجه قرار بدهیم که از لحاظ حقوقی تابعیت و گرین کارت و پروانه اقامت دائم با هم تفاوت دارند. کارت سبز به هیچ عنوان منجر به تابعیت نمی‌شود.

  معاون حقوقی رئیس جمهور درباره موافقت یا مخالفت دولت نسبت به این طرح گفت: دولت مجبور به همراهی با مجلس است اما مخالف این طرح هستیم. وقتی چنین چیزی وجود ندارد و دولت به آن اذعان دارد نیازی به تحقیق نیست و انجام این کار غلط است.

  خانم امین زاده ادامه داد: در زمانی که نمایندگان این تذکر را دادند و دوستانی که در دولت حضور داشتند اعتراض خود را نسبت به این موضوع اعلام کردند. همان‌طور که قبلاً هم اعلام کردم کارت سبز و اقامت با هم تفاوت دارد اما حتی در دولت کسی که کارت سبز هم داشته باشد حضور ندارد.

  وی افزود: من به عنوان نماینده حقوقی دولت و اعضای دولت شخصاً این موضوع را بررسی کردم و چون چنین چیزی وجود نداشت راجع به طرح این موضوع اعتراض و به قوه قضاییه شکایت کردم. ما از مجلس توقع داشتیم تا با همکاری بیشتر دولت را در اجرای امرو یاری کنند و با طرح چنین مطالبی کار دولت را سخت نکنند.

  آقای حاجی دلیگانی در پاسخ به اظهارات خانم امین زاده گفت: مستندات موجود که از طرف دستگاه‌های زیربط و مسئولین دولتی در اختیار داریم حضور چنین مدیرانی را در دولت تا حدود زیادی تأیید و اثبات می‌کند.

  برچسب ها :

  نظرات