آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ , Monday 22 July 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 17768
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۹
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  تحول اساسی در کارکردهای سنتی ثبت احوال/نقش اساسی ثبت احوال در انتخابات

  آوای شمال/ حسینعلی امیری روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا به دنبال تغییر رییس سازمان ثبت احوال کشور، افزود: حکمرانی خوب و رسیدن به توسعه رفاه وامنیت همه جانبه، نیازمند شناخت دقیق و به هنگام جمعیت و از شاخص های مربوط است. وی ادامه داد: پیچیدگی های روز افزون و روابط […]

  آوای شمال/ حسینعلی امیری روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا به دنبال تغییر رییس سازمان ثبت احوال کشور، افزود: حکمرانی خوب و رسیدن به توسعه رفاه وامنیت همه جانبه، نیازمند شناخت دقیق و به هنگام جمعیت و از شاخص های مربوط است. وی ادامه داد: پیچیدگی های روز افزون و روابط حاکم بر جوامع، مسوولیت جدیدی را در حوزه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی وامنیتی متوجه دولت ها ساخته است به همین منظور موضوع شناسایی افراد بیش از گذشته دارای اهمیت است.

  وی با بیان این که سازمان ثبت احوال برای مدیریت موثر درتمامی حوزه ها و پاسخ به نیازمندی های مذکور مورد توجه ویژه حاکمیت ها قرار گرفته است، اضافه کرد: در گذشته سازمان های ثبت احوال از طریق ثبت وقایع حیاتی و صدور مدارک هویتی امکان شناسایی شهروندان را فراهم می کردند اما امروز با تحول در جوامع از جمله تحولاتی که در حوزه های امنیت، هویت، فرهنگ واقتصاد رخ داده است کارکرد سنتی سازمان های ثبت احوال دچار تحول اساسی شده است.

  قائم مقام وزیر کشور گفت: موضوعاتی همچون دولت الکترونیک، شبکه های اجتماعی، مهاجرت در ابعاد داخلی و خارجی، تروریسم، جرایم سازمان یافته، تهدیدات سایبری و گروه های قومی و مذهبی و مسایلی از این دست، ماموریت های جدیدی را پیش روی سازمان ثبت احوال قرار داده است.

  امیری ادامه داد : این موضوعات مدیریت هویت در فضای معمول و فضای مجازی را به نیاز اساسی برای دولت ها تبدیل کرده است و ازاین رو سازمان ثبت احوال در اجلاس اخیر خود در کشور تایلند پیشنهاد کرد که در دهه ۲۴ ۲۰ – ۲۰۱۵ بنام دهه ثبت احوال نام گذاری شود.

  ** هویت دیجیتالی نیازمند توجه جدی حاکمیت

  سخنگوی وزارت کشور با اشاره به مفاهیمی همچون هویت دیجیتالی گفت: هویت الکترونیکی یا همان هویت دیجیتالی در ادبیات امروز به ویژه در فضای مجازی به تواتر به گوش می رسد و پاردایم نوین را برای انجام ماموریت های سازمان های مسوول در حوزه شناسایی مطرح می کند که نیازمند توجه جدی حاکمیت است.

  امیری یادآور شد: در ایران اسلامی، سازمان ثبت احوال با قدمت قریب به یک صد سال عهده دار هویت ایرانیان داخل و خارج کشور است. بنابر ارقام برگرفته از پایگاه اطلاعات جمعیت کشور از سال ۱۲۹۷ که سال تولد این سازمان است تاکنون ۱۰۷ میلیون و ۶۵ هزار و ۸۶۸ نفر ایرانی درداخل و خارج کشور شناسایی و اطلاعات آنان به ثبت رسیده است.

  ** ۱۴میلیون مراجعه در سال به سازمان ثبت احوال کشور

  سخنگوی وزارت کشور اعلام کرد: در حال حاضر حدود ۸۳ میلیون و ۲۰۱ هزار و ۳۸۸ نفر جمعیت در قید حیات با قریب ۱۴ میلیون مراجعه در سال از خدمات متنوع این سازمان برای معرفی خود و مبادله اطلاعات بهره می گیرند.

  امیری افزود: با توجه به حجم کثیر مراجعات حضوری، بیش از یک هزار اداره و دفتر سازمان ثبت احوال کشور به پیشخوان دولت بدل شده است.

  وی اظهار کرد: سازمان ثبت احوال با بهره گیری از پایگاه اطلاعاتی جهت کشور که حاصل ۲ دهه تلاش کارشناسان و کارمندان و مدیران پیشین این سازمان است با اتصال به بیش از ۱۶۰ هزار ایستگاه کاری به قریب ۱۰۰ دستگاه اجرایی بانک ها، نهادها و دفاتر خدمات الکترونیک ظرفیت کم نظیری را به جهت فناوری و ارایه خدمات وافرایش سرعت، دقت و سهولت در ارایه خدمات متقابل مردم و دستگاه ها فراهم ساخته است.

  سخنگوی وزارت کشور در ادامه به برخی از طرح ها و پروژه های مهم انجام شده در سازمان ثبت احوال اشاره کرد.

  امیری اجرای طرح هایی از قبیل طراحی و ابلاغ شماره ملی به عنوان اصلی ترین ابزار مبادله اطلاعات ایرانیان در تماس سامانه ها، ایجاد بانک عکس ایرانیان، بانک اطلاعات نشانی محل سکونت مردم، به روز نگهداشتن آمارهای مکان محور، صدور کارت هوشمند ملی که تکلیف قانون پنجم است از جمله طرح هایی انجام شده در این سازمان برشمرد.

  وی ادامه داد: اجرای پروژه آرشیو الکترونیک نیز طرح دیگری است که با دفتر تصویربرداری الکترونیک و تجمیع تمامی اسناد یکصد ساله گذشته در ارتباط است و ضرورت مراجعه به اداره محل صدور سند را منتفی و امکان ارایه خدمات به ایرانیان را در تمامی مناطق جغرافیایی فراهم آورده است و موجب کاهش هزینه ها و افزایش رضایت مردم می شود.

  امیری همچنین گفت: تعاملات الکترونیکی فی مابین دولت و مردم و بهبود فضا و کسب و کار یکی از مهمترین برنامه دولتی است و در کشور ما نیز از اهمیت و توجه بالایی برخودار است و موارد دیگر توسعه مدیریت هویت دیجیتال را اجتناب ناپذیر می کند.

  ** سازمان ثبت احوال برای مدیریت هویت دیجیتالی گام بردارد

  امیری گفت: انتظار می رود سازمان ثبت احوال با مدیریت جدید به عنوان تنها مرجع حاکمیتی مدیریت هویت اشخاص حقیقی نسبت به ایجاد زیر ساخت های لازم برای مدیریت هویت دیجیتالی ایرانیان اقدام و با سرعت قدم های اساسی بردارد.

  سخنگوی وزارت کشور افزود: همچنین با فراهم کردن زیرساخت های نرم افزاری، سخت افزاری، تشکیلاتی، حقوقی، قانون فنی و اجرایی و ازهمه مهمتر در حوزه نیروی انسانی تحولی بنیادین در این سازمان صورت دهد.

  امیری ادامه داد: همچنین در کنار فرصت های ایجاد شده متاسفانه تهدیدات فزاینده نیز وجود دارد که ضروری است برای حمایت از شهروندان در استفاده بهینه از این فضا تدبیر ویژه ای در نظر گرفته شود تا موجب سالم سازی محیط مذکور و افزایش اعتماد عمومی شود.

  قائم مقام وزیرکشور یکی از کارکردهای جدید ثبت احوال را علاوه بر تاثیرگذاری در مناسبات ملی و بین المللی اقدام در جهت پیشگیری از وقوع جرم با بهره مندی از کارکرد ثبت احوال با استفاده از پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور در بهبود عملکرد سایر دستگاه ها و بویژه دستگاه قضایی ذکر کرد.

  امیری با اشاره به دو انتخابات مهم مجلس وخبرگان رهبری گفت: ان شالله این انتخابات با اقبال مردم همراه خواهد بود و وزارت کشور خود را موظف به برگزاری انتخاباتی پرشور و با شکوه می داند و سازمان ثبت احوال از ابتدا تا آخرین مقاطع انتخابات ماموریت هایی را برعهده دارد.

  وی عضویت روسای ادارات ثبت احوال در هیات های اجرایی که اصلی ترین هسته های مدیریت انتخابات در حوزه های انتخاباتی هستند، نقش اوراق شناسایی بویژه شناسنامه در احراز هویت رای دهندگان، استفاده از پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور، ارایه اطلاعات و آمار واجدین شرایط را مبین نقش مهم این سازمان در رخداد ملی انتخابات بیان کرد.

  این مقام وزارت کشور با یادآوری این که وزارت کشور متولی اصلی سیاست داخلی کشور است، افزود: آقای رحمانی فضلی پیگیر موضوع توسعه پایدار و متوازن است واز مدیریت جدید سازمان ثبت احوال انتظار دارد به عنوان تنها مرجع حاکمیتی مدیریت هویت اشخاص حقیقی ، نسبت به ایجاد زیرساخت های لازم برای مدیریت هویت دیجتیالی ایرانیان اقدام و با سرعت قدم های اساسی بردارد.

  امیری ادامه داد: همچنین این سازمان باید با فراهم کردن زیرساخت های نرم افزاری، سخت افزاری، تشکیلاتی، حقوقی، قانون فنی و اجرایی و از همه مهمتر در حوزه نیروی انسانی تحولی بنیادین در سازمان صورت دهد.

  وی تصریح کرد: همچنین باید در کنار فرصت های ایجاد شده که متاسفانه تهدیدات فزاینده ای نیز وجود دارد برای حمایت از شهروندان دراستفاده بهینه از این فضا، تدبیر ویژه ای در نظر گرفته شود تا موجب سالم سازی محیط مذکور و افزایش اعتماد عمومی شود.

  قایم مقام وزیر کشور خاطرنشان کرد: اتقان اسناد و ارایه خدمات هویتی با تاکید بر مدیریت هویت در فضای مجازی، به هنگام سازی اطلاعات نشانی ایرانیان در پایگاه اطلاعات جمعیت کشور، ایمنی سازی و حفاظت از اسناد و اطلاعات، تولید، انتشار و تحلیل آمارهای جمعیتی با توجه به نیاز کشور و استفاده حداکثری از توان بخش غیر دولتی از طریق واگذاری بخش تصدی گری را از عمده وظایف دیگر سازمان ثبت احوال ذکر کرد.

  امیری ادامه داد: بازآفرینی سازمان با رویکرد معماری سرویس گرا برای ایفای نقش موثر در دولت الکترونیک، ارتقای ظرفیت های موجود برای تعامل وهمکاری در برگزاری انتخابات کاملا مکانیزه، تلاش در جهت افزایش قابلیت های نیروی انسانی به عنوان اصلی ترین سرمایه سازمان، توجه اکید به تکریم ارباب رجوع و جلب رضایت مردم ، همراهی و همدلی کامل برای تحقیق برنامه های دولت تدبیر و امید در تمامی زمینه ها از دیگر وظایف عنوان شده سازمان ثبت احوال کشور است.

  وی اعلام کرد: به گفته وزیر کشور حمایت های کامل برای تحقق برنامه های ذکر شده بعمل خواهد آمد.

  **جابجایی مدیران به منزله نقص و ایراد نیست

  قایم مقام وزیر کشور درباره علت تغییر مدیران هم این چنین گفت: جابجایی وتغییر، یک امر طبیعی است؛ جابجایی به معنی نقص، ایراد واشکال نیست و بحمدالله ما در نظام جمهوی اسلامی به ویژه در سطوح عالی از وجود انسان های متدین و متعهد بهره مند هستیم .

  امیری افزود: وقتی دولت ها تغییر می کنند انتظارات برای جابجایی مدیران طبیعی تر جلوه می کند. با این جابجایی ها ابتکارات، خلاقیات، نوآوری ها شکوفا می شود و نظام اداری ما در مسیر تعالی تکمیل و تکامل قرار می گیرد، روحیه ها تازه تر و انگیزه های نو قویتر می شود.

  وی با اشاره به تودیع و معارفه رییس سازمان ثبت احوال کشور افزود: آقای ناظم اردکانی یکی از نمونه برادران شریفی است که با تقاضای خودش با سابقه سه دهه خدمت گزاری در نظام جمهوری اسلامی به افتخار بازنشستگی نایل شد.

  سخنگوی وزارت کشور همچنین افزود: آقای آوایی هم از مدیران و قضات ارشد قوه قضاییه است و دارای سابقه مدیریتی در بخش های جاهای مختلف از جمله ریاست کل دادگستری استان های تهران، اصفهان، استان مرکزی، لرستان و اهواز است و با حکم دکتر رحمانی فضلی به سمت معاونت وزیر وریاست سازمان ثبت احوال کشور منصوب شدند.

  امیری یادآور شد: حسن سابقه آقای آوایی برهمگان روشن است و کارکردن با این برادر حتی برای همکاران در سازمان ثبت احوال دوران خوب و به یاد ماندنی خدمت خواهد بود.

  وی یکی از شاخص های دموکراسی را در دنیای امروزی گرایش قدرت و جابجایی مدیران و کارگزاران برشمرد و افزود: این شاخصه نه تنها در ساختار قانون اساسی ما مورد توجه قرار گرفته بلکه مورد توجه اسلام و قرآن مجید بوده است.

  این حقوقدان پیشکسوت گفت: ساختار قانون اساسی به نحوی است که دولت که کار اساسی اداره جامعه و قوه مجریه را به عهده دارد مرتب در حال دست به دست شدن، نو شدن و جابجایی نخبگان و مدیران است.

  برچسب ها :

  نظرات