آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ , Monday 14 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 17532
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۴ - ۰۴:۵۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > حوادث
 •   

  با ادامه پس لرزه ها / مردم کاتماندو در حال تخلیه پایتخت هستند

  آوای شمال/ بعد از وقوع زمین لرزه ۷٫۹ ریشتری روز شنبه در نپال تاکنون بیش از یکصد پس لرزه دراین کشور ثبت شده است که ۲۰ مورد از این پس لرزه بین ۴٫۵ تا ۶٫۷ ریشتر شدت داشته است. به گزارش منابع خبری ؛ مردم کاتماندو در شب گذشته به رغم سردی هوا ، وزش […]

  آوای شمال/ بعد از وقوع زمین لرزه ۷٫۹ ریشتری روز شنبه در نپال تاکنون بیش از یکصد پس لرزه دراین کشور ثبت شده است که ۲۰ مورد از این پس لرزه بین ۴٫۵ تا ۶٫۷ ریشتر شدت داشته است.

  به گزارش منابع خبری ؛ مردم کاتماندو در شب گذشته به رغم سردی هوا ، وزش باد شدید از ترس وقوع پس لرزه شب را در فضای باز سپری کردند.

  به گفته شاهدان عینی، افرادی که از زمین لرزه و پس لرزه های آن در امان مانده اند تلاش می کنند با خروج از شهر در حاشیه شهرها و بدور از مناطق مسکونی بیتوته کنند.

  منابع خبری نپالی در گزارشی از وضعیت امدادرسانی به آسیب دیدگان زلزله اعلام کردند که به علت قطع برق، تخریب جاده ها ، پل ها و شبکه ارتباطی و مخابراتی، امدادرسانی با مشکل مواجه است و هنوز در بسیاری از مناطق دورافتاده و صعب العبور امدادرسانی به کندی صورت می گیرد.

  به گفته برخی شاهدان عینی به رغم تلاش نیروهای امدادی، هنوز تعداد زیادی از مصدومان از زیر آوار خارج نشده اند.

  برخی منابع خبری احتمال افزایش تعداد تلفات این زمین لرزه را به بالای ۴۰ هزار نفر پیش بینی کرده اند.

  به گفته ‘نارش شرسا’ سرکنسول افتخاری ایران در نپال ، در حال حاضر تعداد قابل توجهی از اجساد قربانیان زلزله همچنان در خیابان ها رها شده است و احتمال شیوع بیماری های عفونی نیز وجود دارد.

  مقام های امدادی نپال نیازهای فوری زلزله زدگان را دارو، تجهیزات پزشکی، آب آشامیدنی و مواد خوراکی اعلام کردند و از کشورهای جهان خواستند کمک های خود را برای زلزله زدگان نپالی ارسال کنند.

  براساس گزارش رسانه ها، بیش از ۸۰ درصد از ساختمان های مناطق روستایی و حدود ۳۰ درصد ساختمان های مناطق شهری در اثر شدت زلزله تخریب شده است.

  همچنین گفته می شود بیش از یک میلیون نفر براثر این زلزله ۸٫۱ ریشتری آواره شده اند.

  خبرگزاری انگلیسی رویترز در گزارشی از کاتماندو نوشت: از زمان وقوع زلزله روز شنبه نپال تاکنون ده ها پس لرزه در اطراف پایتخت به ثبت رسیده است که قوی ترین آن براساس مرکز لرزه نگاری آمریکا ۶٫۷ درجه در مقیاس امواج درونی زمین – ریشتر – بوده است.

  سازمان لرزه نگاری آمریکا محل وقوع زلزله روز شنبه نپال را ۱۰ کیلومتری عمق زمین و در شمال شرق کاتماندو و نزدیک مرز با چین اعلام کرد.

  کاتماندو پایتخت کشور ۲۸ میلیونی نپال، اندکی بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد و گفته می شود در حال حاضر حدود ۳۰۰ هزار گردشگر نیز در این شهر حضور دارند.

  در همین حال کارشناسان لرزه نگاری زمین پیش بینی می کنند که پس لرزه های زلزله روز شنبه نپال تا دو روز آینده نیز ادامه خواهد یافت.

  زلزله ۷٫۹ ریشتری روز شنبه نپال که تاکنون بیش از سه هزار و ۷۰۰ کشته و بیش از شش هزار زخمی برجای گذاشته در ۸۰ سال گذشته دراین کشور بی سابقه بوده است .

  بزرگترین زلزله در نپال در سال ۱۹۳۲ بوقوع پیوست که هشت هزار و ۵۰۰ نفر کشته شدند.

  برچسب ها :

  نظرات