آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ , Saturday 16 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 17452
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ اردیبهشت, ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۲
 • شما اینجا هستید :حوادث
 •   

  کمپ اصلی قله اورست در نپال تخریب شد

  آوای شمال/ براساس این گزارش، گیانندرا شرستا، معاون وزارت گردشگری نپال امروز گفت: زلزله ۸،۱ ریشتری که امروز این کشور را در نوردید، موجب شد تا کمپ اصلی اورست، بلندترین قله جهان بر اثر بروز یک بهمن عظیم فرو ریخته و ۱۰کوهنورد بین المللی را به کام مرگ ببرد. وی با اعلام اینکه این بهمن […]

  آوای شمال/ براساس این گزارش، گیانندرا شرستا، معاون وزارت گردشگری نپال امروز گفت: زلزله ۸،۱ ریشتری که امروز این کشور را در نوردید، موجب شد تا کمپ اصلی اورست، بلندترین قله جهان بر اثر بروز یک بهمن عظیم فرو ریخته و ۱۰کوهنورد بین المللی را به کام مرگ ببرد.

  وی با اعلام اینکه این بهمن حتی ۳۰ کوهنورد را زخمی کرده است افزود: گروه های جستجو همچنان در حال بررسی آمار تلفات از میان گردشگران بومی و بین المللی هستند که احتمال می رود هنوز تعداد زیادی از آنها در بهمن های متعدد ناشی از زلزله و پس لرزه های آن در کوه های هیمالیا گرفتار آمده و حتی جان باخته باشند.

  کوه اورست با نام نپالی ساگارماتا به معنی سر آسمان و نام تبتی کومولانگما بلندترین کوه کره زمین است. ارتفاع قله آن از سطح دریا معادل هشت هزار و ۸۴۸ متر است.

  این کوه در رشته کوه های هیمالیا در مرز منطقه ساگارماتای نپال و تبت در کشور چین قرار گرفته است.

  قله اورست توجه بسیاری از کوهنوردان در تمام رده ها را جلب کرده است. از کوهنوردان حرفه ای و مجرب تا کوهنوردان مبتدی که مایل به پرداخت مبالغ قابل توجهی هستند تا توسط کوهنوردان حرفه ای راهنمایی شوند و صعودی کامل و موفقیت آمیز را رقم بزنند.

  کوهنوردان منبع کسب درآمد توریستی قابل توجهی برای کشور نپال هستند. دولت این کشور تمامی کوهنوردان را ملزم به پرداخت مبلغ زیادی برای دریافت جواز صعود می کند که این مبلغ چیزی در حدود ۲۵ هزار دلار آمریکا به ازای هر نفر است.

  رسانه ها و مراکز مختلف قدرت این زمین لرزه را از ۷،۵ تا ۸،۱ ریشتر برآورد کردند.

  آخرین اخبار منتشر شده در رسانه های بین المللی، از کشته شدن حدود ۸۰۰ نفر در این زلزله حکایت دارند و مقامات نپال نیز معتقدند آمار اصلی قربانیان این حادثه بیش از این تعداد است.

  خبرگزاری کیودوی ژاپن نیز به نقل از مرکز تحقیقات لرزه نگاری آمریکا اعلام کرد که این زلزله مهیب علاوه بر تلفات جانی، موجب تخریب منازل مسکونی و تاسیسات زیربنایی نپال نیز شده است.

  براساس این گزارش، شدت این زمین لرزه که با پس لزره های بزرگ و کوچک پرشماری نیز همراه شد به حدی بود که در کشورهای همسایه نپال از جمله در هند، بنگلادش، تبت نیز کاملا محسوس بود.

  کمال سینگ بام، سخنگوی پلیس نپال اعلام کرد که اکثر قربانیان این حادثه از کاتماندو و شهرهای مجاور آن از جمله لالیتپور و مناطق باهاکتاپور بودند.

  لاکسیم پراساد داکال، سنخنگوی وزارت مسکن نپال نیز در این خصوص گفت: زلزله ساعت ۱۱ و ۵۶ دقیقه صبح امروز به حدی شدت داشت که ۲۱ منطقه از ۷۵ منطقه مسکونی نپال را بشدت تحت تاثیر قرار داد و گزارشهای واصله از سراسر کشور از افزایش بیشتر تلفات اعلام شده خبر می دهند.

  برچسب ها :

  نظرات