آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ , Friday 15 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 17443
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ اردیبهشت, ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۶
 • شما اینجا هستید :حوادث
 •   

  زلزله مخرب نپال، معبد هندوها و میراث جهانی یونسکو را واژگون کرد

  آوای شمال/ براساس این گزارش، دنیش آچارا، سخنگوی پلیس نپال امروز گفت: برج ۹ طبقه دارهار در میدان بوکارا در مرکز کاتماندو با ۶۰متر ارتفاع که طبقه فوقانی آن زیارتگاه قبر شیوا، خدای هندوهای جهان نیز هست، براثر بروز این زلزله فرو ریخت. معبد کاتماندو در سال ۱۸۳۲ برای ملکه نپال ساخته شده بود اما […]

  آوای شمال/ براساس این گزارش، دنیش آچارا، سخنگوی پلیس نپال امروز گفت: برج ۹ طبقه دارهار در میدان بوکارا در مرکز کاتماندو با ۶۰متر ارتفاع که طبقه فوقانی آن زیارتگاه قبر شیوا، خدای هندوهای جهان نیز هست، براثر بروز این زلزله فرو ریخت.

  معبد کاتماندو در سال ۱۸۳۲ برای ملکه نپال ساخته شده بود اما تا ۲۰۰۴ درهای آن به روی گردشگران بسته بود.

  وی با اعلام اینکه زلزله امروز طی ۸۰ سال اخیر در این کشور بی سابقه بود افزود: این برج متعلق به قرن ۱۹ (۱۸۳۲) با ۲۰۰ پلکان حلزونی آن در بالکن هشته طبقه ای آن بهترین منظره نمای ۳۶۰ درجه از پایتخت را در اختیار گردشگران بین المللی قرار می داد، اما زلزله امروز موجب شد تا استفاده از آن به عنوان یک سامانه گردشگری بین المللی غیر ممکن شود.

  گیانندرا شرستا، معاون وزارت گردشگری نپال نیز امروز با اعلام اینکه این برج در سال ۱۹۳۴ نیز بر اثر زلزله کوچکتری تاحدودی تخریب شده بود افزود: گرچه برج پس از آن زلزله بازسازی ظاهری شده بود اما زلزله امروز به حدی شدید بود که امکان بازسازی آن را نیز از بین برد.

  وی در باره دیگر آثار مخرب زلزله امروز نپال بر جاذبه های گردشگی بین المللی این کشور افزود: زلزله ۸،۱ ریشتری حتی موجب شد تا کمپ اصلی اورست، بلندترین قله جهان بر اثر بروز یک بهمن عظیم فرو ریخته و ۱۰کوهنورد بین المللی را به کام مرگ ببرد.

  رسانه ها و مراکز مختلف قدرت این زمین لرزه را از ۷،۵ تا ۸،۱ ریشتر برآورد کردند.

  آخرین اخبار منتشر شده در رسانه های بین المللی، از کشته شدن بیش از ۸۰۰ نفر در این زلزله حکایت دارند و مقامات نپال نیز معتقدند آمار اصلی قربانیان این حادثه بیش از این تعداد است.

  براساس این گزارش، شدت این زمین لرزه که با پس لزره های بزرگ و کوچک پرشماری نیز همراه شد به حدی بود که در کشورهای همسایه نپال از جمله در هند، بنگلادش، تبت نیز کاملا محسوس بود.

  گزارش ها حاکی است که این زلزله در شمال هند ۱۲ کشته و در تبت نیز پنج کشته و ۳۱ زخمی برجای گذاشته است.

  کمال سینگ بام، سخنگوی پلیس نپال اعلام کرد که اکثر قربانیان این حادثه از کاتماندو و شهرهای مجاور آن از جمله لالیتپور و مناطق باهاکتاپور بودند.

  برچسب ها :

  نظرات