آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ , Saturday 7 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 17423
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ اردیبهشت, ۱۳۹۴ - ۰۶:۳۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اقتصادی > ایران و جهان > سیاسی > فرهنگی
 •   

  پاسخ مشاور سابق کروبی به ادعای خفقان اصلاح‌طلبان/ دستور دولت برای واگذاری ۲ زمین سعدآباد به ریاست جمهوری/ دعای مادربزرگ اوباما برای مسلمان شدن او

  آوای شمال/ گروه سیاسی مشرق – روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند. *کیهان پاسخ مشاور سابق کروبی به ادعای خفقان اصلاح‌طلبان مشاور سابق کروبی در واکنش به اظهارات دبیر کل کارگزاران تصریح […]

  آوای شمال/ گروه سیاسی مشرق – روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

  *کیهان

  پاسخ مشاور سابق کروبی به ادعای خفقان اصلاح‌طلبان

  مشاور سابق کروبی در واکنش به اظهارات دبیر کل کارگزاران تصریح کرد بسته شدن فضا برای اصلاح‌طلبان به خاطر نقش‌آفرینی آنها در آشوب بوده است.

  داریوش سجادی در یادداشتی نوشت: غلامحسین کرباسچی در مصاحبه با روزنامه شرق به منظور اثبات حسن تدبیر دولت حسن روحانی در باز کردن فضا و آزادی‌ها گفته: «بی‌انصافی است اگر فضای فعلی را بهتر از فضای دولت قبل ندانیم. در فضای گذشته اصلاً کسی حق جلسات در دانشگاه‌ها نداشت… در آن دوره جلو تجمعات دانشجویان را می‌گرفتند و وزارت علوم و دانشگاه‌ها مجوز صادر نمی‌کردند». اظهارات کرباسچی استثنا نیست و بعضاً چنین اظهاراتی مبنی بر دهشتناک بودن فضای سیاسی در دولت قبل و بهجت‌زا بودن فضای سیاسی فعلی، بیت‌الغزل عموم منسوبین به شهر آشوبی‌های سال ۸۸ است.

  همکار سابق نشریات اصلاح‌طلب می‌افزاید: دوستانه و برادرانه می‌گویم مهم نیست از ناکامی جنبش سبز دلخور باشید؛ از حاکمیت متنفر باشید یا خیر، اما مهم است که برای حصول کامروائی در سیاست دو کار را حتماً انجام دهید؛

  – هرگز به خودتان دروغ نگوئید!

  – بدون لحاظ «کینه و نفرت» و «علقه و الفت» برخوردار از تحلیل واقع‌بینانه از وضعیت باشید ولو آنکه وضعیت به کام و مرادتان نباشد.

  سجادی خاطرنشان کرد: حال این که مدام به خود و تبعاً مخاطب خود بدون بیان دلیل وضعیت امنیتی ناشی از شورش‌تان در ۸۸ و تبعات آن تا ۹۲ بگوئید حجم آزادی‌ها اکنون با فضای خفقان و امنیتی در دوران احمدی‌نژاد در دانشگاه‌ها و تعطیلی احزاب قابل مقایسه نیست! اگر «عوام‌فریبی» نباشد؛ قطعاً «خود فریبی» می‌تواند باشد!

  وی خطاب به کرباسچی نوشت: نبود یا کمبود آزادی‌ها در مقطع مورد اشاره محصول آشوب امنیتی خودتان بود که از جانب حکومت بصورتی تبعی پاتک شد. آشوبی که با «فریب تقلب» از تهران آغاز شد و بسرعت دامنه‌اش و مدیریت‌اش به کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا و اسرائیل و انگلستان رسید!

  سجادی در پایان نوشت: چنین ناله‌های جگرسوزی به بهانه نبود آزادی در دوره قبل مانند اشک تمساح گروه رجوی است که مدام به برخوردها و سرکوب‌های گسترده و فضاهای امنیتی دهه ۶۰ ارجاع می‌دهند بدون آنکه به مخاطب بگوید فضای امنیتی دهه ۶۰ واکنش طبیعی نظام به فعالیت ضد امنیتی «ما» علیه حکومت از طریق جنگ مسلحانه و بازی کثیف ترور بود.

  تأیید و تکذیب حذف یارانه در دولت اعتدال

  «حذف یا عدم حذف یارانه‌ نان سنگ محک دولت راستگویان خواهد بود».

  سایت تابناک با طرح این موضوع نوشت: این روزها زمزمه‌های حذف یارانه‌ نان شیوع پیدا کرده و هر روز اخبار ضد و نقیضی در این رابطه شنیده می‌شود. باید در هفته‌ها و ماه‌های آینده دید آیا اظهارات مسئولان که می‌گویند دولت به هیچ وجه قصد ندارد، یارانه نان را حذف کند، اثبات می‌شود یا دولت بعد از مدتی بدون سر و صدا به اجرای حذف یارانه نان اقدام خواهد کرد؟! دولت ابتدا در واکنش به این خبر در اقدامی شگفت‌آور ضمن تأیید تلویحی حذف یارانه نان فقط در ارتباط با طول زمان اجرای این مصوبه تشکیک کرد. در همین زمینه، مهدی کاظم‌نژاد، مدیرکل امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در واکنش به اظهارات رئیس اتاق اصناف ایران مبنی بر حذف یارانه نان تا سه ماه آینده گفت: حذف یارانه نان، از برنامه‌های دولت است؛ اما قطعا تا سه ماه آینده انجام نمی‌شود. وی با بیان اینکه حذف یارانه نان تدریجی و با دستور رئیس‌جمهور انجام می‌شود، تأکید کرد: شاید رئیس‌جمهور یکباره دستور به حذف یارانه نان دهد.

  در همین زمینه، مجتبی خسرو تاج معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت پیرامون شایعات حذف یارانه نان اظهار داشت: در سال گذشته در آذرماه، هیئت محترم وزیران مصوبه‌ای را داشت که آن مصوبه اشاره می‌کند که برای جبران هزینه‌های نانوایی‌ها، در کارگروه‌هایی که در استانداری‌ها تشکیل می‌شود، بتوانند قیمت نان را تا سقف ۲۰درصد اصلاح کنند تا جبران هزینه‌های نانوایی‌ها که بیشتر به آرد برمی‌گردد باشد.

  تابناک اضافه کرد: این اظهارات در حالی ارائه می‌شود که مردم با سردرگمی در میان اظهارات متناقض از سوی مسئولان مواجه هستند. در همین راستا امروز نیز محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در واکنش به خبر حذف یارانه نان گفت: «دولت هیچ برنامه‌ای برای حذف یارانه نان ندارد و مانند روش قبل اقدام می‌کند. البته در هر شهر حداکثر ۲۰ درصد آزادپز نیز حضور داشته باشند تا با کیفیت و آنچه مشتری‌طلب می‌کند نسبت به خواسته مصرف‌کنندگان اقدام کنند».

  تابناک می‌نویسد: پرسش اینجاست که آیا موضوع گسترش آزاد‌پزی شروع و آزمایشی برای آزادسازی قیمت نان نیست؟ همچنین در حالی سخن از آزادپزی ۲۰ درصد از نانواها مطرح می‌شود که مشاهدات میدانی نشان می‌دهد در بعضی مناطق نانواهایی که با آرد یارانه‌ای نان را می‌پزند، کمیاب شده است.

  تابناک با بیان اینکه این ماجرا سنگ محک دولت راستگویان است می‌افزاید: در واقع باید در هفته‌ها و ماه‌های آینده دید، آیا اظهارات مسئولان که می‌گویند دولت به هیچ‌وجه قصد ندارد، یارانه نان را حذف نماید اثبات می‌شود یا دولت بعد از مدتی بدون سر و صدا به اجرای حذف یارانه نان اقدام خواهد کرد؟!

  طرف‌های مذاکره ایران از خلع سلاح هسته‌ای گریزانند

  دارندگان تسلیحات اتمی برخلاف مفاد ان‌پی‌تی به خلع سلاح هسته‌ای تن نمی‌دهند.

  خبرگزاری فرانسه با اشاره به کنفرانس بازنگری در ان‌پی‌تی نوشت: قدرت‌های هسته‌ای روز دوشنبه به همراه کشورهای غیرهسته‌ای در کنفرانسی در ارتباط با منع تکثیر تسلیحات هسته‌ای شرکت کردند. این نشست تحت تاثیر توافق هسته‌ای با ایران قرار دارد و هیئت‌های حاضر در آن در عین حال درباره کند بودن روند خلع سلاح هسته‌ای آمریکا و روسیه هشدار داده‌اند.

  جان‌کری وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانسی سخنرانی خواهد کرد که به بازنگری معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای -ان‌پی‌تی- خواهد پرداخت. او ممکن است در حاشیه این نشست با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود درباره توافق نهایی هسته‌ای با ایران گفت‌وگو کند.

  این گزارش می‌افزاید هیئت‌های بیش از ۱۵۰ کشور جهان حاضر در این کنفرانس با وجود استقبال از توافق اولیه هسته‌ای با ایران نشستی یک ماهه را با حس عدم پیشرفت در روند خلع سلاح و طرح به بن‌بست رسیده ایجاد خاورمیانه‌ای عاری از تسلیحات هسته‌ای آغاز کردند. آمریکا و روسیه از سال ۲۰۱۱ گام‌های کوچکی در ارتباط با کاهش ذخایر هسته‌ای خود برداشته‌اند.

  آنگلا کین نماینده ارشد سازمان ملل متحد در امور خلع سلاح هسته‌ای در آستانه برگزاری این نشست اعلام کرد:‌«ما در مسیر ایجاد جهانی عاری از تسلیحات هسته‌ای با موانعی روبه‌رو شده‌ایم.»

  به گزارش فرانس‌پرس معاهده ان‌پی‌تی- که در سال ۱۹۶۸ حاصل شد- یکی از بزرگترین معامله‌ها بین پنج قدرت هسته‌ای- انگلیس، چین، فرانسه،‌روسیه و آمریکا- و کشورهای غیرهسته‌ای است که توافق کرده‌اند جاه‌طلبی‌های خود را در زمینه تسلیحات هسته‌ای در ازای وعده‌های مرتبط با خلع سلاح رها کنند. اما ۴۵ سال پس از اجرایی شدن معاهده ان‌پی‌تی، کشورهای غیرهسته‌ای به صورت فزاینده‌ای احساس ناامیدی می‌کنند و اجماع جهانی در این باره که چگونه باید به سوی جهانی عاری از تسلیحات هسته‌ای گام برداشت، به شدت روندی تیره و تار به خود گرفته است.

  آنگلا کین همچنین گفت: «کشورهای مسلح به تسلیحات هسته‌ای به تعهدات خود پایبند نیستند.» هیئت‌های حاضر در کنفرانس در حال کار کردن بر روی «سندی» هستند که شامل اولویت‌هایی برای پنج سال آتی است اما برخی دیپلمات‌ها این موضوع را رد نکرده‌اند که اختلاف‌نظرهای موجود در این ارتباط ممکن است به از هم پاشیدن مذاکرات منجر شود.

  خبرگزاری فرانسه نوشت: این بدبینی‌ها همچنین برای طرح یک تریلیون دلاری واشنگتن برای مدرنیزه کردن نیروهای هسته‌ای خود متمرکز است که سبب بروز نگرانی‌هایی در این باره شده است که آمریکا با جدیت به سوی کاهش میزان ذخایر هسته‌ای خود گام برنمی‌دارد. یکی دیگر از موارد مورد اختلاف، طرح پیشنهادی ایجاد خاورمیانه‌ای عاری از تسلیحات هسته‌ای است که با وجود ارائه طرحی در نشست قبلی ان‌پی‌تی برای آغاز مذاکرات درباره این طرح در سال ۲۰۱۲، جامه عمل به خود نپوشیده است.

  آمریکا به خاطر حمایت از اسرائیل مانع تصویب طرح مذکور شد. بنابر اخبار غیررسمی رژیم‌صهیونیستی صدها کلاهک اتمی دارد.

  حضور ژنرال سلیمانی کمک به ارتش و مردم عراق است

  مشاور سابق امنیت ملی عراق گفت نباید در حالی که صدها افسر و چهار هزار نظامی آمریکایی در عراق حضور دارند، نسبت به حضور یک ژنرال ایرانی حساسیت ایجاد کرد.

  موفق‌الربیعی در مصاحبه با شبکه المیادین درباره مخالفت دولت عراق با تهاجم عربستان سعودی به یمن گفت: موضع دولت عراق در برابر جنگ شورای همکاری خلیج فارس به فرماندهی عربستان علیه یمن آن است که این جنگ هیچ توجیهی ندارد. خشونت و بی‌ثباتی گسترده‌ای در منطقه وجود دارد و این جنگ باعث تشدید آن می‌شود. منشور اتحادیه عرب بر این مسئله تأکید می‌کند که کشورهای عربی نباید با یکدیگر بجنگند.

  الربیعی افزود: ما معتقدیم حمله به یمن به نفع القاعده و تکفیریهاست و باعث تقویت آنها در این کشور خواهد شد.

  وی در پاسخ به این سؤال که آیا ایران نقش فعالی برای متوقف کردن جنگ علیه یمن ایفا می‌کند؟ خاطرنشان کرد: حفظ ثبات منطقه از جمله عراق، سوریه و یمن به نفع ایران است. تهران از همه توان سیاسی، امنیتی و نظامی خود برای برقراری ثبات در منطقه و متوقف کردن این کشتار ملت یمن استفاده می‌کند. هراس‌افکنی درباره ایران به مسئله‌ای رایج تبدیل شده است. اگر یک ماهی در رودخانه نیل بمیرد هم جمهوری اسلامی ایران را مسئول آن معرفی می‌کنند.

  الربیعی درباره انتقاد از نقش ایران و حضور سردار قاسم سلیمانی در عراق گفت: حدود چهار هزار نظامی آمریکایی از جمله صدها افسر آمریکایی در عراق حضور دارند و به آموزش و تجهیز ارتش عراق کمک می‌کنند. فقط یک ژنرال ایرانی است که گاهی اوقات به درخواست مقامات عراقی وارد کشور می‌شود تا به نیروهای مردمی در جنگ علیه داعش کمک کند. به اعتقاد من العبادی نباید از حضور قاسم سلیمانی در عراق انتقاد می‌کرد، زیرا سلیمانی به نیروهای مردمی و نیروهای مسلح عراق کمک می‌کند و در آموزش و تجهیز نیروهای عراقی مشارکت دارد.

  انتقاد نماینده اصلاح‌طلب از فرافکنی دولت در حذف یارانه پردرآمدها

  حذف یارانه ثروتمندان به عهده دولت است و نباید مسئولیت این موضوع را متوجه مجلس کرد.
  غلامرضا تاجگردون از معاونان سازمان مدیریت‌ و برنامه‌ریزی در دولت اصلاحات و رئیس فعلی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مصاحبه با تابناک و در واکنش به اظهارات سخنگوی دولت اظهار داشت: آقای نوبخت به کمیسیون آمد و در این باره با وی بحث‌هایی شد. باید گفت، اینکه مجلس بودجه را دیر یا زود به دولت داده، ربطی به آیین‌نامه اجرایی ندارد و این کار باید به وسیله دولت انجام شود. اگر دولت می‌تواند یارانه‌ ثروتمندان را قطع کند و این کار را نمی‌کند، یعنی نمی‌خواهد انجام شود.

  محمدباقر نوبخت در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره خبر برخی رسانه‌ها، مبنی بر حذف پنج گروه یارانه‌بگیر اظهار داشته بود: روز گذشته، برخی رسانه‌ها این کشف جدید خود را رسانه‌ای کردند؛ بنابراین، من احساس می‌کنم این داستان هیچ‌گاه فراموش نخواهد شد.

  وی با بیان اینکه در تبصره ۲۱ قانون بودجه ۹۴ چگونگی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مشخص شده است، مجلس را مخاطب قرار داده و اظهار داشته به دلیل اینکه مجلس بودجه را دیر داده، ما نتوانستیم آیین‌نامه حذف یارانه این افراد را به موقع ارائه دهیم.

  تاجگردون گفت: به هر حال دولت در حال حذف برخی ثروتمندان است و فعلا افراد خارج از کشور در اولویت قرار گرفته‌اند و دولت در حال شناسایی این پنج گروهی است که اعلام شده؛ اینها به طور کلی در اختیار دولت است و به هر نحو ممکن باید این کار را انجام دهد.

  وی در کسری بودجه دولت نیز گفت: اگر دولت یارانه ثروتمندان را قطع نکند با کسری بودجه مواجه خواهد شد و ممکن است دست‌کم ۳۰۰۰ میلیارد کسری داشته باشد؛ بنابراین، دولت باید این را اجرا یا با افزایش قیمت‌ها آن را جبران کند.

  * خراسان

  دستور دولت برای واگذاری ۲ زمین سعدآباد به ریاست جمهوری

   

  بر اساس ابلاغیه یک مسئول ارشد اجرایی به تعدادی از اعضای کابینه، اعلام شده است که با توجه به مصوبه وزیران عضو کمیسیون لوایح و به استناد ماده ۶۹ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، حق بهره‏ برداری از ۲ زمین موسوم به شانزده دستگاه و ده دستگاه، با مساحت ‏های ۱۷۰۰۰ و ۸۰۰۰ متر مربع واقع در بخش سعدآباد تهران با رعایت قوانین و مقررات مربوط از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به نهاد ریاست جمهوری واگذار می ‏شود.

   

  مجوز روحانی برای اشتغال مجدد مدیران بازنشسته

   

  بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر حجت الاسلام روحانی رییس جمهور ، اعلام شده است که با توجه به تاییدیه وزیران عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک و اختیارات ماده ۴۱ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، اشتغال به کار مجدد تعدادی از مدیران بازنشسته در وزارتخانه هایی چون آموزش و پرورش، کشور و راه و شهرسازی از زمان انقضای مجوز قبلی، به مدت ۱ سال دیگر مجاز خواهد بود.


  * شرق

  ٣ حزب اصولگرا نشست خبری برگزار می‌کنند

  در آستانه انتخابات مجلس دهم سه تشکل متعلق به طیف اصولگرا، که اخیرا از سوی کمیسیون ماده ١٠ احزاب وزارت کشور مجوز گرفته‌اند امروز نشست خبری برگزار می‌کنند. گفته شده ‌است دبیران کل حزب حامیان انقلاب اسلامی، جمعیت انسجام اسلامی و جمعیت پویندگان عدالت و سرافرازی قرار است به تبیین مواضع و اهداف حزبی خود و اعلام ‌موجودیت بپردازند. سه حزبی که در اصل به نظر می‌رسد، در کل یک حزب هستند. تاجایی‌که دبیرکل یک حزب عضو شورای مرکزی حزب دیگر است. مرور اظهارنظرهای رؤسای این سه حزب نشان می‌دهد به جناح تندرو اصولگرا تعلق دارند. علی کیهانیان، دبیرکل جمعیت انسجام اسلامی که هم‌زمان عضو شورای مرکزی حامیان انقلاب اسلامی هم هست، چندی قبل به خبرگزاری بسیج گفته‌ بود: اصلاح‌طلبان توطئه کسب هیأت‌رئیسه مجلس را در سر دارند.

  انتصاب رئیس ستاد امنیت انتخابات مجلس و خبرگان

  عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور، ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور، را با حفظ سمت به‌عنوان رئیس ستاد امنیت انتخابات کشور در امر برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری منصوب کرده است. او در این حکم، بر برنامه‌ریزی مناسب، بسیج همه امکانات و ایجاد هماهنگی با تمام سازمان‌ها و نهادهای نظامی، انتظامی، اطلاعاتی و قضائی، به‌منظور مشارکت و همکاری در همه مراحل برگزاری انتخابات و نیز تأمین نظم و امنیت برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر انتخابات، تأکید کرده است.

  کاهش ١۴درصدی آمار دعاوی در دستگاه‌های اجرائی

  معاون حقوقی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در دولت یازدهم قانون‌گرایی و اعمال قانون به صورت جدی پیگیری می‌شود، گفت: خوشبختانه شکایت از دستگاه‌ها و سازمان‌ها کاهش یافته است و ما شاهد کاهش ١۴,۵ درصدی شکایت از دستگاه‌ها بودیم امید است این رقم تا سال دیگر به بیش از ٢٠ درصد برسد؛ چراکه کاهش آمار دعاوی باعث کاهش هزینه‌ها نیز خواهد شد. امین‌زاده با بیان اینکه در سابقه تشکیل دیوان عدالت اداری قرار بود، این دیوان دادگاه حقوق بشر باشد، گفت: در تعاملات بین‌المللی امروز می‌توانیم اعلام کنیم چنین نهادی برای رسیدگی به شکایات مردم در مقابل مصوبات قوه مجریه داریم؛ چراکه نقطه تلاقی دیوان عدالت اداری و دستگاه‌های حقوقی، توجه به حقوق مردم است و دولت به گفته رئیس‌جمهور کارگزار ملت، امانت‌دار و امین مردم است، پس همان‌قدر که باید از حقوق مردم دفاع کنیم، باید از حقوق بیت‌المال هم محافظت کنیم.

  ٣١ اردیبهشت مجمع عمومی خانه احزاب

  یک عضو کمیته احیای خانه احزاب از برگزاری مجمع عمومی آن در روز ۳۱ اردیبهشت ماه خبر داد. یدالله طاهرنژاد، با اشاره به جلسات مربوط به احیای خانه احزاب عنوان کرد: همان‌طور که در سال ۹۳ در جلسات متعددی این موضوع بررسی شد، با آغاز سال ۹۴ نیز چندین جلسه به همین منظور برگزار شد. او افزود: در آخرین جلسه که روز چهارشنبه گذشته و در دفتر آقای مقیمی، معاون سیاسی وزیر کشور برگزار شد، مقرر شد با هماهنگی‌های صورت‌گرفته با وزارت کشور٬ مجمع عمومی خانه احزاب را ۳۱ اردیبهشت ماه برگزار کنیم.

  سخنگوی سابق قوه قضائیه رئیس سازمان تعزیرات شد

  با حکم مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری، علیرضا جمشیدی، سخنگوی سابق قوه‌ قضائیه، به‌عنوان رئیس جدید سازمان تعزیرات حکومتی انتخاب شد. علی مژدهی، رئیس پیشین سازمان تعزیرات حکومتی، به منظور شرکت در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی، استعفای خود را به وزیر دادگستری تقدیم کرد که با موافقت او همراه شد. علیرضا جمشیدی در سوابق خود سخنگویی قوه قضائیه را در دوره دوم ریاست آیت‌الله هاشمی شاهرودی بر عهده داشته است.

  * آرمان

  دعای مادربزرگ اوباما برای مسلمان شدن او

  شنیده شد که ساره عمر، مادربزرگ باراک حسین اوباما رئیس‌جمهور آمریکا که اخیرا به زیارت کعبه مشرف شده است از نوه خود باراک اوباما خواست مسلمان شود. خبرگزاری راشاتودی روسیه با اعلام این خبر به نقل از دیلی‌نیوز نوشت؛ باراک اوباما ساعت‌هایی از ریاست‌جمهوری خود در آمریکا را به انکار شایعه مسلمان بودنش گذرانده اما این درخواست مادربزرگ او برای مسلمان شدن وی شایعات مسلمان بودن اوباما را تقویت کرده است. بنابراین گزارش، ساره عمر مادربزرگ ۸۸ ساله اوباما و زن سوم پدربزرگ پدری رئیس‌جمهور آمریکا که برای ادای عمره به مکه مکرمه سفر کرده است در گفت‌وگو با روزنامه الوطن عربستان سعودی گفت: برای نوه‌ام نماز خواندم تا مسلمان شود. پدر رئیس‌جمهور آمریکا یک مسلمان کنیایی با نام حسین اونیانگو اوباما است.

  یک زن ایرانی در رالی خاورمیانه

  شنیده شد که به گفته سرپرست فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی لاله صدیق به عنوان یکی ازنمایندگان ایران در این رقابت‌ها حضور دارد و دیگر نماینده ایران حسن اکبرنژاد خواهد بود که آنان را دو نقشه‌خوان همراهی می‌کنند. صیدانلو خاطرنشان کرد: این رقابت‌ها از ۱۶ تا ۱۸ اردیبهشت‌ماه در شیراز برگزار می‌شود و در روز اول ۶ تست سرعت و در روز دوم ۸ تست سرعت برگزار می‌شود که در مجموع مسیر آن ۶۶۰ کیلومتر است. وی ادامه داد: مسیر این رقابت در روز نخست به ترتیب از دروازه قرآن شیراز آغاز و با عبور از شهرهای مرودشت، تخت جمشید، اسماعیل‌آباد، دریاچه آباده طشک، ارسنجـان، ولی‌آباد، روستای میج در پارکینگ تخت جمشید به پایان می‌رسد.

  بدهی چادرملو چقدر است؟

  شنیده شد که مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: میزان بدهی این شرکت بسیار کمتر از رقمی است که دیوان محاسبات و سازمان ایمیدرو مطرح کرده‌اند. محمود نوریان با بیان اینکه بدهی چادرملو در سال ۱۳۹۲ معادل ۵۱۳ میلیارد تومان بوده است، تصریح کرد: تمامی این مبلغ نیز پرداخت شده است و چادرملو هیچ‌گونه بدهی بابت سال ۱۳۹۲ ندارد. وی ادامه داد: این موضوع درحالی است که ایمیدرو میزان بدهی ما را ۹۳۷ میلیارد و دیوان محاسبات ۹۸۱ میلیارد تومان ارزیابی کرده که این میزان ۴۲۶ میلیارد تومان در محاسبه ایمیدرو و ۴۶۸ میلیارد تومان در محاسبه دیوان محاسبات با آنچه چادرملو محاسبه کرده است، فاصله دارد.

  ۱۰۴ میلیون تومان بدهکاری برای کلاس کلمن!

  شنیده شد که ۱۰۴ میلیون تومان بدهکاری برای کلاس رونی کلمن! رئیس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام گفت: پول کسانی که برای شرکت در کلاس رونی کلمن ثبت‌نام کرده بودند، طی ۱۵ روز آینده به آنها بازگردانده می‌شود. فرارو نوشت؛ ناصر پورعلی‌فرد در پاسخ به این سوال که دلایل لغو کلاس‌های آموزشی رونی کلمن در ایران چه بود، اظهار کرد: فعلا چیزی نمی‌دانم و تا دقایق دیگر باید در جلسه‌ای در همین رابطه شرکت کنم. بعد از آن جلسه است که می‌توانم بگویم چه دلایلی وجود داشت که رونی کلمن نتوانست در کلاس آموزشی تدریس کند. وی در پاسخ به این سوال که پول کسانی که برای شرکت در این کلاس‌ها ثبت‌نام کرده بودند اما آن برنامه لغو شد چه می‌شود گفت: فدراسیون بدنسازی لیست ۱۰۸نفره‌ای را از شرکتی که رونی کلمن را به ایران آورده بود گرفته و طبق توافقات انجام شده، شرکت موظف است در ۱۵ روز آینده همه پول‌ها را به کسانی که نام‌نویسی کرده‌اند بازگرداند.

  تریلر ایرانی، سیگار ترکیه را به ترکیه قاچاق کرد

  شنیده شد که ماموران انتظامی ترکیه شهر مرزی ارزروم، از داخل یک دستگاه تریلر ایرانی ۱۲۸ هزار بسته سیگار قاچاق ساخت ترکیه را کشف و راننده این خودرو را دستگیر کردند. فرارو نوشت؛ نیروهای ژاندارمری ترکیه در کنترل‌های جاده‌ای معمول خود در ورودی شهر آشکاله نزدیک ارزروم، به رفتارهای راننده تریلی تحت نظر مشکوک شده و محموله آن را بازرسی کردند. بنابراین گزارش، به دنبال کشف سیگار قاچاق ساخت ترکیه، راننده ایرانی بعد از بازجویی و انتقال به دادسرا، روانه زندان شد. آناتولی توضیح بیشتری در این زمینه نداده است.

  مسمومیت ۴۰ دانش‌آموز در زرند کرمان

  شنیده شد که ۴۰ نفر از دانش‌آموزان مدرسه فرهنگیان شهرستان زرند مسموم و در بیمارستان بستری شدند. معاون فرماندار زرند گفت: این تعداد دانش‌آموز در بیمارستان‌های امام علی (ع) و سینا زرند بستری شدند که شماری از آنان هم‌اکنون پس از بهبودی مرخص شده‌اند و تعدادی هم تحت درمان هستند. علی صادق‌زاده افزود: تاکنون جلسات متعددی در شبکه بهداشت و درمان زرند با حضور نمایندگان آموزش و پرورش و مسئولان بهداشت و درمان برگزار شده و علت این حادثه در دست بررسی است. وی تصریح کرد: در راستای سلامت جامعه حساسیت ویژه‌ای داریم و چنانچه کوتاهی از هر فردی مشخص شود برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

  تمایل اوباما برای مسافرت به ایران

  شنیده شد که روزنامه واشنگتن تایمز در مقاله مفصلی که منتشر کرده است از انگیزه‌های اوباما برای توافق با ایران صحبت کرده و نوشته است که رئیس جمهور آمریکا دوست دارد به ایران برود. انتخاب نوشت؛ طبق گزارش روزنامه واشنگتن تایمز گزارش شده است که اوباما مایل است از ایران دیدن کند. عجیب اینکه آخرین رئیس جمهور آمریکایی که از ایران دیدن کرد جیمی کارتر بود. شاید ریاست جمهوری کارتر به سبب واکنش ناکام آمریکا به بحران گروگانگیری در ایران بهتر از هر چیزی در یادها مانده باشد.

  خریداران موبایل همچنان منتظرند

  شنیده شد که بازار موبایل همچنان در انتظار برای تغییری بزرگ‌ به سر می‌برد. تغییری که هم مردم را ترغیب به خرید کند و هم فروشندگان بازار را به وارد کردن محصولات بیشتر تشویق کند. اقتصاد نیوز نوشت؛ بازار موبایل و سایر کالا‌های دیجیتال همواره تحت تاثیر قیمت ارز، در نوسان است. در شرایط کنونی نیز که با توجه به اینکه بیش از ۱۵ روز از تفاهم صورت گرفته بین ایران و ۱+۵ می‌گذرد، قیمت ارز‌ آنچنان که انتظار می‌رفت کاهش چندانی نداشته و به همین علت خریداران موبایل دست نگه داشته‌اند تا قیمت‌ها پایین‌تر بیاید. البته به علت آمدن مدل‌های جدید برندهای اندکی قیمت کالاهای قبلی کاهش یافته که همین باعث شده خرید و فروش این کالاها اندکی اوضاع بهتری داشته باشد.

  دعوت عجیب داعش از پزشکان غربی

  شنیده شد که داعش با انتشار فیلمی درباره خدمات درمانی بیمارستان ها در اماکن تحت اشغال این گروه تروریستی، پزشکان غربی را به پیوستن به داعش تشویق کرد. فرارو نوشت؛ صفحه های اجتماعی مرتبط با داعش، فیلمی منتشر کردند که هرچند صحت انتساب آن به داعش هنوز تایید نشده است، اما شیوه فیلم‌برداری آن مشابه فیلم‌هایی است که پیش از این، داعش منتشر کرده است. این فیلم تبلیغاتی در بیمارستان عمومی رقه در شهر رقه در سوریه که در اشغال داعش است، فیلم‌برداری شده است. در ابتدای آن یک پزشک، درباره تاسیس وزارت بهداشت در اراضی تحت اشغال داعش صحبت می کند که همه نهادهای درمانی و بیمارستان ها را اداره می کند. در این ویدئو، یک پزشک استرالیایی با معرفی خود با نام «ابویوسف»، ادعا می کند که به منظور «جهاد» به داعش پیوسته است و اکنون در بخش سزارین بیمارستان، به کار مشغول است.

  * ایران

  «نیویورک پست»: جهان به سخنان رهبر ایران گوش کند

  «نیویورک پست» در گزارشی نوشت:« زمانی که آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر عالی ایران سخنرانی می‌کند، جهان باید گوش دهد. وی در مقایسه بارئیس جمهوری امریکا حس دقیق تری در مورد مسیر مذاکرات برنامه هسته‌ای ایران دارد و بر اساس شواهد و قراین صریح تر در این مورد سخن می‌گوید». این نشریه افزود:« ایرانی‌ها توانسته‌اند در مورد همه موضوعات مهم از دولت اوباما امتیاز بگیرند، از ادامه کار چند هزار سانتریفیوژ تا ادامه غنی‌سازی و حفظ سایت فردو که زیر کوه هاست. عقب نشینی اوباما به آخرین سنگر یعنی بازگشت سریع تحریم‌ها در صورت موارد نقض تعهد ایران نیز بی‌فایده است، اما ایران در این صورت می‌تواند به روسیه و چین تکیه کند ».« نیویورک پست»تصریح کرد:« ایران در طی مذاکرات طولانی با غرب سه هدف داشته است: حفظ تأسیسات هسته‌ای اش، سست کردن پایه تحریم‌ها و از بین بردن نظام حقوقی که این کشور را منزوی می‌سازد. اکنون اوباما در آستانه محقق کردن هر سه این هدف‌ها برای ایران است زیرا از نظر وی تنش زدایی با ایران بیشتر از هر چیز دیگری ارزش دارد».

  ارسال محموله هسته‌ای پاکستان به عربستان؟

  یک روزنامه امریکایی از ارسال یک محموله هسته‌ای از پاکستان به عربستان به دنبال افزایش احتمال توافق هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ خبر داد. به گزارش «مهر» «وال استریت ژورنال» نوشت: «کاخ سفید مدعی بود که با حل پرونده هسته‌ای ایران و انجام توافق با این کشور از به راه افتادن یک مسابقه تسلیحاتی جدید در خاورمیانه جلوگیری می‌کند اما باید گفت که چنین مسابقه‌ای به راه افتاده و پاکستان اخیراً یک محموله هسته‌ای را به عربستان ارسال کرده است». به نوشته این روزنامه، «تحویل محموله هسته‌ای به عربستان از سوی پاکستان پس از افزایش احتمال رسیدن ایران و کشورهای ۱+۵ به توافق جامع بوه است». این روزنامه امریکایی توضیح بیشتری در مورد این محموله و اینکه چه تجهیزات و یا تسلیحاتی در آن بوده نداده است. سال گذشته  نیز سایت اسرائیلی «دبکا فایل» ادعا کرد عربستان سعودی از موشکی قاره پیما با برد ۲۶۵۰ کیلومتر و با قابلیت حمل کلاهک اتمی رونمایی کرده است. اسفند ماه سال گذشته نیز فایننشال تایمز از وجود یک تفاهم هسته‌ای غیر رسمی بین ریاض و اسلام آباد خبر داده بود.

  خروج کشتی‌های امریکا و ایران از اطراف  یمن

  سخنگوی« پنتاگون» خبر داد که « کشتی‌های امریکایی و ایرانی درحال ترک کردن آب‌های اطراف یمن هستند». استیو وارن افزود:« «هیچ گونه تماس و رویارویی بین این کشتی‌ها رخ نداد».  سخنگوی پنتاگون ادامه داد: «بهتر است گفته شود تنش‌ها که در اوایل هفته درباره اش بحث می‌شد، درحال فروکش کردن باشد». به گزارش «انتخاب»،  وزارت دفاع امریکا اعلام کرد ناو هواپیما بر «تئودور روزولت» به سمت خلیج فارس بازگشته است درحالی‌که کاروانی متشکل از ۹ کشتی ایرانی نیز به سمت ایران بازگشتند.

  ادعای مقام سعودی: هواپیمای ایرانی مجوز نداشت

  سخنگوی نیروهای عربستان سعودی علت جلوگیری از فرود هواپیمای ایرانی را در صنعا پایتخت یمن نداشتن مجوز عنوان کرد. به گزارش «تسنیم » به نقل از رسانه‌های عربستان، «احمد عسیری» سخنگوی نیروهای ائتلاف عربی به سرکردگی سعودی علیه یمن در واکنش به احضار کاردار عربستان در تهران و ابلاغ اعتراض ایران به اقدام این ائتلاف در جلوگیری از فرود دو هواپیمای ایرانی حامل کمک‌های انسان‌دوستانه برای مردم یمن در صنعا مدعی شد: «ما به این دلیل به هواپیمای ایرانی اجازه فرود ندادیم که مجوز نداشت».

  برچسب ها :

  نظرات