آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ , Friday 22 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 17343
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ اردیبهشت, ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  اصغرزاده به منتقدان اصولگرای نظارت‌های فرا ان‌پی‌تی پیوست/ اصلاح‌طلبان علیه اصلاح‌طلبان

  آوای شمال/ بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است. *** سیدحسن خمینی هم خواستار واکنش خیابانی مردم شد؟! پیرامون […]

  آوای شمال/ بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

  ***

  سیدحسن خمینی هم خواستار واکنش خیابانی مردم شد؟!

  پیرامون خشت کجی که برخی بزرگ‌زادگان می‌گذارند

  روزنامه شرق، در یکی از شماره‌های اخیر خود گزارش داد که سیدحسن خمینی طی یک مصاحبه و در پاسخ به سؤالی در خصوص اطلاعیه منتسب به گروهی در استان گلستان که تهدید به ایجاد حادثه‌ای مشابه شیراز در صورت سفر وی به این استان کرده بودند، گفته است:

  «می‌دانستم که این برنامه وجود دارد و قصد سفر هم نداشتم، اما اگر برنامه سفری بود، با چنین تهدیداتی سفرم را به‌هم نمی‌زدم و مطمئن هستم مردم و علاقه‌مندان امام به‌گونه‌ای هستند که این جریانات افراطی بسیار کم‌عدد را سر جای خود می‌نشانند»

   

  *اشاره آقای خمینی به این مقوله که مردم گروه‌های کم‌عدد مخالف را سر جای خود می‌نشانند! معانی خاصی مثل ضرورت واکنش خیابانی مردم! را به ذهن متبادر می‌کند.

  معانی خاصی که نوستالژی ادبیات علی مطهری در بیانیه‌ها و نامه‌های منتشره از سوی وی پس از حادثه زشت حمله عده‌ای از اوباش به مطهری در سفر به شیراز است.

  مطهری هم در آن بیانیه‌ها از برخورد مردم و طرفدارانش با گروه‌های دیگر سخن گفته بود!

  او در نامه‌ای خطاب به امام جمعه شیراز نوشته بود: اگر مایل به زورآزمایی اجتماعی هستید مخالفان این داعشی‌های وطنی را نیز آزاد بگذارید تا ببینید چه بر سر این اراذل می‌آورند!

  و هم او بود که قبل از آن هم طی بیانیه‌ای متذکر شده بود: به مسئولان استانی و انتظامی شیراز گفتم اگر قرار بر زورآزمایی اجتماعی است بفرمایید تا من هم هوادارانم را به خیابان‌ها فرا بخوانم، در آن صورت این اراذل یک لقمه آنها خواهند بود!

  پر واضح است که تأکید جوانانه رجالی که از فرزندان مقامات فقید نظام جمهوری اسلامی هستند؛ بر مقولاتی مثل «زورآزمایی خیابانی» و «مبارزه‌جویی» و در ادامه «سر جایش نشاندن» و «یک لقمه‌ی چپ کردن»! به هیچ وجه امر پسندیده و قابل دفاعی نیست.

  نظیر همین فرمول‌ها در سال ۸۸ نیز توسط عده‌ای از معاریف جریان سیاسی خاص اجرا شد و صد البته به شکست و خواری انجامید.

  جدای از آنکه بیانیه ادعا شده در سؤالی که از آقای خمینی پرسیده می‌شود از اساس بی‌مبنا و مورد تکذیب بوده و هیچ چیزی توسط ارگان رسمی انصار حزب‌الله در تهران و گرگان در این زمینه بیان و حتی اظهار نشده است؛ اما باید دانست که فرض بر وجود چنین رفتارهایی هم علیه برخی صاحبان تریبون و چهره‌های دیگر، بدترین نوع واکنش؛ اعلام زورآزمایی و رجزخوانی! از سوی همان چهره‌ها و صاحبان تریبون است که صد البته این رفتار به مثابه خشت کجی می‌ماند که جامعه و اذهان عمومی را مشوّش کرده و به سمت رفتارهای ناصحیح سوق می‌دهد.

  انتظار مشخص در این زمینه آنست که برخی چهره‌ها و صاحبان تریبون‌؛ در هنگامه بروز چنین رفتارهایی، به مالک اشتر تأسی کنند و به مسجد رفتن و دعای او در پاسخ به رفتار نابخردانه جوانکی کج‌اندیش را سرمشق خود قرار دهند.

  گفتنیست، موضع اشاره شده از سوی آقای خمینی، به صورت گسترده‌ای مورد توجه محافل جریان خاص نیز قرار گرفته است.

  ***

  حسین موسویان: فراتر از ان‌پی‌تی امتیاز داده‌ایم!

  ایسنا گزارش داد: حسین موسویان، از دیپلمات‌های سابق و عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در دولت اصلاحات اخیراً در یک سخنرانی با اشاره به تفاهم لوزان، گفته است: می‌گویند ما فراتر از معاهده ان‌پی‌تی امتیاز داده‌ایم. من هم قبول دارم اما برای یک بازه زمانی مشخص…دسترسی نامحدود الزامی شده است البته این دسترسی تا زمانی است که اعتماد جامعه‌ بین‌المللی حاصل شود!

   

  *اگرچه مقامات دولت و مذاکره‌کنندگان تیم ایرانی تاکنون از انتشار فکت‌شیت یا گزاره‌برگ ایرانی امتناع کرده‌اند؛ اما در عین حال در صحبت‌های مقامات مذاکره‌کننده و چهره‌های نزدیک به این مقامات گزاره‌های مهمی درباره تفاهم لوزان وجود دارد.

  ضمن آنکه مقامات دولت چندین مرتبه اعلام کرده‌اند که فکت‌شیت ایرانی همان حرف‌هایی است که خود این مقامات درباره لوزان بر زبان می‌آورند!

  پس از این مقدمات لازم به ذکر است که بخش زیادی از انتقادات مطروحه نسبت به تفاهم دولت یازدهم در لوزان مربوط به چرایی پذیرش نظارت‌های فرا ان‌پی‌تی و ابهام در لغو یکجای تمام تحریم‌ها می‌شود.

  دو مقوله‌ای که اولی را حسین موسویان با بیان جمله «من هم قبول دارم»! پذیرفته است و دومی را نیز علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی که چندی قبل درباره کیفیت لغو تحریم‌ها پس از توافق نهایی احتمالی، به العالم گفته بود:‌ «ما تلاش می کنیم به ماه نرسد، اما ممکن است برخی به ماه برسد. مدتی طول می کشد و ما تلاش می کنیم این مدت را کاهش دهیم».

  در کنار این مسائل بحث «کدام تحریم‌ها» نیز مطرح است و اگرچه چهره‌های دولتی علی‌الدوام از چیزی به نام «تحریم‌های هسته‌ای» صحبت می‌کنند اما به نظر می‌رسد انتظار و توقع عمومی حول محور «لغو یکجای تمام تحریم‌ها» شکل گرفته باشد.

  گفتنیست، حسین موسویان در سخنرانی اشاره شده از «لغو تحریم‌های مربوط به هسته‌ای» با عنوان یکی از دو امتیاز بزرگ تفاهم لوزان یاد کرده و این در حالی است که کارشناسان از وجود ۲۸ سرفصل تحریمی پیرامون ایران خبر می‌دهند که فقط ۵ مورد آن مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای است.

  در همین زمینه، مقامات آمریکایی نیز بارها و بارها پس از تفاهم دولت یازدهم در لوزان اعلام کرده‌اند که اولاً تمام تحریم‌ها لغو نمی‌شود، ثانیاً فقط برخی از تحریم‌های هسته‌ای در فرایندی چندماهه تخفیف پیدا خواهند کرد و ثالثاً خواسته‌ی لغو یکجای تحریم‌ها نیز «بی‌معنیست»!

  جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید به تازگی در جمع خبرنگاران؛ گزینه‌ی سوم را با بی‌ادبی اینگونه به زبان راند: «معنی ندارد که ایران بگوید کف خواسته‌های ما، برداشته شدن یکجای تحریم‌ها است. ما قاطعانه می‌گوییم؛ در صورت توافق، تحریم‌ها به صورت مرحله‌ای کم خواهد شد.»

  ***

  اصلاح‌طلبان علیه اصلاح‌طلبان

  ابراهیم اصغرزاده به منتقدان اصولگرای نظارت‌های فرا ان‌پی‌تی پیوست

  شرق گزارش داد: ابراهیم اصغرزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در بخشی از سخنان خود در یک مراسم دانشگاهی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای گفته است: «علم هسته‌ای نباید عقیم شود. همچنین نباید نظارت‌های طرفین مذاکره‌کننده با منافع ملی‌مان در تضاد باشد»

  *دفاع اصغرزاده از علم هسته‌ای و تأکید وی بر ضرورت عقیم نماندن دانش هسته‌ای کشور رخدادی ستودنی است که البته مغایر با دیدگاه‌های اصلاح‌طلبانی مثل صادق زیباکلام و احمد شیرزاد است.

  که اولی در یک سخنرانی، انرژی هسته‌ای کشور را یک «چاه ویل»! برای کشور معرفی کرده است و دومی هم زمانی در یک برنامه دانشگاهی عنوان کرد: «از چاه هسته‌ای آبی برای ایران درنمی‌آید»!

  همچنین اگرچه ابراهیم اصغرزاده در میانه اردوگاه اصلاحات به خودانتقادی و بیان دیدگاه‌های شاذ نسبت به سایر اصلاح‌طلبان نیز مشهور است اما دفاع وی از منافع ملی و انتقاد وی از نظارت‌های فرا ان‌پی‌تی امریست که به یقین می‌توان بیان کرد کلیت اصلاح‌طلبان مبرّز نسبت به آن سکوت اختیار کرده‌اند. (اگر نگوییم عده‌ای از چهره‌های جریان خاص با این نظارت‌ها موافق بوده و حتی از آنها در کنار سایر پیامدهای تفاهم لوزان دفاع کرده‌اند)

  دفاع اصغرزاده از منافع ملی در مقابل نظارت‌های فراهسته‌ای و تأکید اخیر صادق زیباکلام مبنی بر ضرورت انتشار گزاره‌برگ(فکت‌شیت) ایرانی از مذاکرات لوزان (که در یک یادداشت مطبوعاتی منعکس شد) را می‌توان به فال نیک گرفت و امیدوار بود تا انتقادات درست، رخنه‌ای در دیواره‌های سیاست‌زدگی پدید بیاورد و شاهد یکپارچگی چهره‌های سیاسی کشور در بیان برخی مواضع اصولی باشیم.

  گفتنیست بحث نظارت‌های فرا ان‌پی‌تی بر منافع ملی ایران و تأسیسات و سایت‌های ممنوعه، از روز نخست اعلام بیانیه لوزان که این مسئله به نوعی در آن و سپس در فکت‌شیت آمریکایی مورد اشاره قرار گرفت؛ در مظان انتقادات صریح تحلیلگران اصولگرا و خواص دلسوز کشور قرار گرفته است.

  سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، بعنوان یکی از مقامات ذیربط در این زمینه، در یک برنامه تلویزیونی و در پاسخ به سؤالی پیرامون نظارت آژانس اتمی بر هر نقطه دلخواه و مورد درخواست خود در ایران اسلامی گفته است:

  «دشمن می‌گوید توافقمان با ایران بر اساس اطمینان نیست بلکه بر اساس راستی‌آزمایی است اما ما می‌گوییم هرگز بر اساس راستی‌آزمایی با دشمن توافق نمی‌کنیم چرا که بی‌اعتمادی ما به آنها بی انتهاست…اگر بخواهند در این فضاها صحبت کنند، بدانند همه چیز به روز اول خود بازخواهد گشت. جلوی پای دشمن فرش قرمز پهن نخواهیم کرد. ایران، بهشت جاسوسان نمی‌شود…هرکس از این حرف‌ها (بازدید از مراکز نظامی ایران) بزند، جواب آن را با سرب داغ خواهیم داد»

   

  برچسب ها :

  نظرات