آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ , Friday 18 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 17331
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ اردیبهشت, ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۹
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  قضیه یمن نشان داد لیبرال دموکراسی از ارائه طرح‌های بدیل برای اداره جهان ناتوان است/ عدم نوزایی فکری لیبرال دموکراسی برای حل بحران‌ها

  آوای شمال/ علیرضا صدرا عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، پیرامون رفتار متناقض مدعیان لیبرال دموکراسی و رأی اکثریت نسبت به مردم یمن، اظهار داشت: لیبرال دموکراسی را اگر ما تعبیر حاکمیت افراد بر سرنوشت خودشان تلقی کنیم مشکل خاصی ندارد. کما اینکه جمهوری اسلامی ایران نیز بر اساس […]

  آوای شمال/ علیرضا صدرا عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، پیرامون رفتار متناقض مدعیان لیبرال دموکراسی و رأی اکثریت نسبت به مردم یمن، اظهار داشت: لیبرال دموکراسی را اگر ما تعبیر حاکمیت افراد بر سرنوشت خودشان تلقی کنیم مشکل خاصی ندارد. کما اینکه جمهوری اسلامی ایران نیز بر اساس حاکمیت مردم بر سرنوشت خودشان است. مدعیان لیبرال دموکراسی چنین ادعایی را دارند.

  وی افزود: اما مدرنیسم که امروز خود را به عنوان لیبرال دموکراسی معرفی می‌کند یک نگاه ماتریالیستی، اومانیستی و ناچرالیستی (طبیعت‌گرا) دارد که هم تک ساحتی و هم تنازعی است که داروینیسم در درون آن وجود دارد. داروینیسم هم به این معنی است که صلح در داخل و جنگ در خارج، مانند گرگ که در داخل نسبت به بچه‌های خود مهربان است اما در بیرون بسیار خشن و خونخوار است.

  این استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه تهران تصریح کرد: آنچه که امروز ما در جریان یمن مشاهده می‌کنیم اینگونه نیست که آمریکا و اروپا که مدعی لیبرال دموکراسی هستند طرفدار ظالم یا اقلیت هستند، بلکه خودشان ظالمند و خودشان این جریان را به راه انداختند و عربستان این ظلم را به نیابت از آنان انجام می‌دهد.

  صدرا با بیان اینکه آمریکا دیگر این جسارت را ندارد که خود مستقیم وارد درگیری شود، گفت: به همین خاطر آمریکا جنگ نیابتی را به راه انداخته است مانند جنگ نیابتی صدام علیه ما که در آنجا نیز آمریکا شکست خورد.امروز نیز مجبور شد شیوخ مرتجع سعودی را به صحنه بیاورد البته همان بلایی که سر رژیم صهیونیستی در جنگ غزه آمد بر سر شیوخ مرتجع سعودی نیز در یمن خواهد آمد.

  این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران پیرامون عدم نوزایی فکری لیبرال دموکراسی برای حل بحران‌ها در چند دهه اخیر، گفت: با بروز انقلاب اسلامی و شکل‌گیری جمهوری اسلامی این جریانات اسلامی هستند که در حال قدرت گرفتن هستند و امروز تمام تلاش جبهه غرب و سعودی‌ها این است که این جریان اسلام ناب غالب نشود.

  این استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه تهران در ادامه تصریح کرد: ما مشاهده می‌کنیم که اکثر مردم منطقه جمهوری و بعد از آن اسلام را می‌خواهند و نه لیبرالیسم. اساسا لیبرال دموکراسی نه تنها در چند دهه اخیر بلکه از قرن ۲۰ مدل جدیدی برای اداره جهان ارائه نکرده است.

  صدرا با بیان اینکه دیگر در نای غرب آوازی نیست، گفت: بر همین اساس غربی‌ها سعی می‌کنند با خشونت و سرکوب دیگران را مطیع خود سازند. این در حالی است که ما مشاهده می‌کنیم جبهه مقاومت در مقابل آنان ایستاده است.

  وی تصریح کرد: این وضعیت نشان می‌دهد لیبرال دموکراسی از ارائه طرح‌های بدیل برای اداره جهان ناتوان است البته در گذشته ایران اجازه بروز واقعی اسلام را نمی‌داد اما اکنون اسلام خود را بخوبی در صحنه بین‌الملل نشان داده است.

  عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در پایان با بیان اینکه قضیه یمن نشان داد بیداری اسلامی به صورت جدی در جریان است، گفت: سرکوب این جریان توسط شیوخ مرتجع منطقه و استبداد جهانی نه تنها بیداری اسلامی را تعطیل و متوقف نمی‌کند بلکه این جریان را تشدید و تعمیق می‌کند.

   

  برچسب ها :

  نظرات