آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ , Monday 22 July 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 17322
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ اردیبهشت, ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۹
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  احتمال رد طرح استانی شدن انتخابات

  آوای شمال/ به گزارش بلاغ، نجات‎الله ابراهیمیان شب گذشته در ارتباط تلفنی با برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری درباره طرح استانی شدن انتخابات، اظهار کرد: شورای نگهبان در این مرحله از فرآیند قانون‌گذاری هیچ دخالتی ندارد و باید منتظر باشیم تا این طرح همه مراحل خود را در مجلس شورای اسلامی طی کند. وی افزود: تنها […]

  آوای شمال/ به گزارش بلاغ، نجات‎الله ابراهیمیان شب گذشته در ارتباط تلفنی با برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری درباره طرح استانی شدن انتخابات، اظهار کرد: شورای نگهبان در این مرحله از فرآیند قانون‌گذاری هیچ دخالتی ندارد و باید منتظر باشیم تا این طرح همه مراحل خود را در مجلس شورای اسلامی طی کند.

  وی افزود: تنها سابقه‌ای که درباره این طرح وجود دارد این است که شورای نگهبان در سال ۸۶ درباره طرح مشابه‌ای اظهار نظر کرده است.

  سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: برخی ایرادات از جمله اصل ۶۵ قانون اساسی و مربوط به تحمیل هزینه‌ها در قالب طرح بود و یا اصل ۶۲ قانون اساسی، بنابراین امکان این که طرح استانی‌شدن انتخابات رد شود وجود دارد.

  این مسئول خاطرنشان کرد: ایرادات دیگری که نقش محوری در اظهار نظر شورای نگهبان داشت مربوط به بندهایی از اصل سوم قانون اساسی به ویژه بند ۸ بود که مقرر می‌دارد مشارکت عامه مردم در تعیین سرنوشت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خویش و بند ۹ و بند پانزدهم این اصل و همچنین اصل ششم قانون اساسی است.

  ابراهیمیان بیان کرد: نظر شورای نگهبان در آن زمان این بود که اجرای طرح استانی‌شدن انتخابات موجب کمتر شدن مشارکت مردم در انتخابات می‌شود.

  وی اضافه کرد: در اصل ششم قانون اساسی هم اتکا به آرای عمومی مورد توجه قرار گرفته است و استنباط شورای نگهبان این بود که اجرای این طرح موجب تقلیل اتکا به آرای عمومی و کاهش مشارکت خواهد شد.

  نوبخت: طرح استانی شدن انتخابات مجلس نیازمند بازنگری است

  در همین حال یکی از مخالفان این طرح دولت بوده که معتقد است این طرح با اشکالات متعددی مواجه است. دراین ارتباط نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز در سخنانی بابیان این‌که طرح استانی شدن انتخابات مجلس نیازمند تغییراتی است، بیان کرد: دولت با کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس موافق است، اما برخی تبصره‌ها و ماده‌های آن باید بازنگری شود.

  سخنگوی دولت تاکید کرد: برخی از استان‌های کشور شرایط اجرای طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی را ندارند.

  معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امیدوارم با اصلاحاتی که در این طرح ایجاد می شود، این اشکالات رفع شود.

  پیش از این حجت الاسلام انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور پس از تصویب آن در مجلس در سخنانی گفت: کشور ما دارای قومیت‌ها، مذاهب و زبان‌های مختلف است که در حال حاضر از تمامی آنها در مجلس نماینده وجود دارد اما ممکن است با تصویب چنین طرحی این وضعیت دچار اخلال شود اما از آن جایی که طرح فعلی می تواند به زعم برخی تحلیل گران درنظام پارلمانی کشور تغییرات جدی ایجاد کند پل ارتباطی بین مردم و حاکمیت قطع خواهد شد و پول‌های کثیف در انتخابات فعال می شود.  

  برچسب ها :

  نظرات