آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ , Thursday 12 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 17212
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ اردیبهشت, ۱۳۹۴ - ۰۵:۰۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  ۳ پرواز ناموفق در عرض ۱۰ روز در مازندران/بازی با جان و روان مردم و بهانه همیشگی بدی آب ‌وهوا

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار بلاغ، مسافران شرکت هواپیمایی ماهان که در ساعات پایانی روز دوشنبه ۳۱ فروردین‌ماه قصد ترک مشهد به مقصد ساری را داشتند، در حالی که به آسمان ساری رسیدند، اما به‌دلیل شرایط جوی هواپیما قادر به نشستن در فرودگاه بین‌المللی دشت‌ناز نبود و مجبور شد باری دیگر اوج بگیرد و مقصدش […]

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار بلاغ، مسافران شرکت هواپیمایی ماهان که در ساعات پایانی روز دوشنبه ۳۱ فروردین‌ماه قصد ترک مشهد به مقصد ساری را داشتند، در حالی که به آسمان ساری رسیدند، اما به‌دلیل شرایط جوی هواپیما قادر به نشستن در فرودگاه بین‌المللی دشت‌ناز نبود و مجبور شد باری دیگر اوج بگیرد و مقصدش را به پایتخت تغییر دهد؛ پس از اینکه در فرودگاه بین‌المللی دشت‌ناز هواپیما بدون هیچ مشکل فرود آمد؛ حال مسافران ماندند و مسیر ۲۰۰ و اندی کیلومتری تا شهرستان ساری.

  به لحاظ رفتار حرفه‎ای شرکت هواپیمایی باید با پروازی دیگر مسافران را پس از برون‌رفت مه از آسمان ساری به دشت‌ناز می‌رساند، اما این شرکت مسافران را مجبور کرد که ادامه مسیر را با اتوبوس طی کنند؛ در این میان عده‌ای از مسافران بدون اینکه اعتنایی به شرکت بکنند، خودشان روانه مقصد شدند و عده‌ای نیز منتظر اتوبوس ماندند؛ از آنجایی‌که پایانه استان‌های مازندران، گلستان، خراسان شمالی و رضوی، پایانه تهران‌پارس ـ شرق ـ است، اتوبوسی باید کرایه می‌شد که راننده آن آشنا به مسیر باشد اما باز هم در اوج تن‌پروری و بی‌ملاحظاتی مسئولان شرکت هواپیمایی به نزدیک‌ترین پایانه که پایانه آزادی ـ غرب ـ بود، مراجعه کردند و اتوبوسی را که راننده آن آشنا به مسیر نبود را برای مقصد ساری برگزیدند.

  ۲۷ مسافر و ۳ راننده و شاگرد از مسیر فیروزکوه به سمت ساری حرکت کردند که متأسفانه در منطقه اوریم محور سوادکوه به‌دلیل بی‌احتیاطی راننده و نقص فنی، اتوبوس واژگون شد، حادثه مرگباری رخ داد که ۱۲ کشته و ۱۸ مصدوم برجای گذاشت.

  اگرچه همه نگاه‌ها را به‌سمت راننده، نبود جاده مناسب، ضعف در زیرساخت جاده‌ای، نداشتن ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای مناسب جلب می‌کند، اما نباید از مشکلات جدی که در حوزه فرودگاهی مازندران وجود دارد، غافل شد.

  فرودگاهی که قرار است در روزهای آینده بنا به گفته استاندار مازندران محل فرود هواپیماهای ساری به آستراخان روسیه باشد، در روزهای اخیر به‌دلیل نامساعد بودن شرایط جوی نتوانست پذیرای مسافرانی که از مشهد به مقصد ساری حرکت کنند، باشد.

  ناتوانی در فرود هواپیما طی ۱۰ روز، سه بار در مازندران تکرار شد و آن هم هر سه پرواز، پرواز مشهد به ساری بود، این امری ساده نیست که از کنار آن به‌سادگی می‌گذرند، چون خلبان قبل از پرواز اطلاعات دقیق مسیر راه و محل فرود را دریافت کرده و بعد اقدام به پرواز می‌کند.

  اگر در پرواز اخیر فرودگاه مشهد به ساری و یا در پروازهایی که از مقصد مشهد به نوشهر خلبان از شرایط جوی اطلاع داشت و اقدام به پرواز کرد، نیاز است مسئولان این شرکت‌های هواپیمایی در انتخاب پرسنل خویش بازنگری کنند تا اینگونه جان افراد به بازی گرفته نشود و اگر مشکلی در ترکیب تیم پروازی وجود ندارد، مسئولان فرودگاه استان مازندران و کشور از بروز چنین اشتباهات فاحشی که منجر به ایجاد تنش جدی در جامعه می‌شود، جلوگیری کنند.

  فرودگاه دشت ناز مازندران فرودگاه بین‌المللی است، این موضوع شاید برای ما امری عادی باشد که به‌دلیل شرایط بدی آب‌وهوا هواپیما نتوانست به زمین بنشیند ولی در هیج جای دنیا این موضوع پذیرفته نیست، فرودگاه بین‌المللی باید پیشرفته‌ترین وسایل سنجش هواشناسی را در اختیار داشته باشد.

  در مصاحبه‌های اخیر مسئولان فرودگاهی استان مازندران، متولیان و دست‌اندرکاران افکار عمومی و مردم را به بازی می‌گیرند و به‎راحتی عدم توانمندی خویش در مدیریت را به گردن بدی آب‌وهوا انداخته و تلاش دارند وضعیت را عادی جلوه دهند.

  انتظار این است فرودگاه بین‌المللی دشت‌ناز واقعاً در عمل، شأنیت یک فرودگاه مناسب را داشته تا اینگونه و به‌راحتی متولیان امر نسبت به جان مردم بی‌تفاوت نباشند.

  برچسب ها :

  نظرات