آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ , Friday 22 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 17162
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ اردیبهشت, ۱۳۹۴ - ۰۵:۳۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  پکن و بازگشت به پاکستان پس از یک دهه

  آوای شمال/ در سالهای اخیر پکن در حال تبدیل شدن به یک قدرت بی‌رقیب اقتصادی در جهان است، قدرتی نوظهور که رسانه‌های جهان عنوان «اژدهای زرد» را به آن داده‌اند. در این میان، یک کشور دیگر، سایه به سایه چین در حال ارتقای توان اقتصادی خویش و رقابتی خاموش با پکن است. این کشور هندوستان […]

  آوای شمال/ در سالهای اخیر پکن در حال تبدیل شدن به یک قدرت بی‌رقیب اقتصادی در جهان است، قدرتی نوظهور که رسانه‌های جهان عنوان «اژدهای زرد» را به آن داده‌اند. در این میان، یک کشور دیگر، سایه به سایه چین در حال ارتقای توان اقتصادی خویش و رقابتی خاموش با پکن است. این کشور هندوستان است. در کشاکش رقابت پنهان میان دهلی نو و پکن، پاکستان به دلایل متعدد می‌تواند نقش مهمی ایفا کند. اسلام‌آباد چندین دهه است که در جنگی اعلام نشده علیه هند به سر می‌برد. با این حال، روشن است که هرگونه همکاری چین با اسلام‌آباد از سوی رقیب هندی زیر ذره بین باشد. چینی‌ها اعلام کرده‌اند ۴۶ میلیارد دلار در پاکستان سرمایه‌گذاری خواهند کرد که ۳۶ میلیارد دلار آن در بخش انرژی و بقیه در پروژه‌های زیرساختی خواهد بود. در دو دهه اخیر سیاست پکن در تعامل با همه کشورهای هدف، بویژه در جنوب، غرب و مرکز آسیا، نفوذ و سیطره اقتصادی و سپس اعمال و دیکته سیاستهای مورد نظر از این رهگذر بوده است. آنها از پیامد همین رویه، میلیاردها دلار در آسیای مرکزی سرمایه گذاری کرده و به شریک اصلی کشورهای این منطقه بدل شده‌اند، چنانکه اگر روزی اراده کنند قادرند بدون شلیک یک گلوله، دولتهای مورد نظر خود را دچار چالشی جدی نمایند. حالا پکن با همین رویکرد به سراغ پاکستان آمده است. اما چرا پاکستان؟

  جدای از اهمیت پاکستان در رقابت پنهان میان چین و هند که به آن اشاره شد، افراطیون فعال در مناطق شمال شرق پاکستان همواره برای پکن خطری بالقوه محسوب می‌شوند. این مناطق که با استانهای «اویغورنشین» و آشوب زده چین مرزهای صعب العبور، گسترده و غیرقابل کنترلی دارند، همواره نقطه اتکای مسلمانان ناراضی چینی، بویژه در استان «سین کیانگ» بوده‌اند. پکن درصدد است تا با ایجاد یک مسیر اقتصادی فعال از بندر «گوادر» در جنوب غربی پاکستان تا استان «سین کیانگ» در غرب چین، این مناطق دور افتاده را از بن بست تاریخی که دچار آن بوده‌اند خارج سازد.  شدت گرفتن فعالیتهای اقتصادی در آنجا بی‌تردید باعث تقویت حضور نظامی دو کشور در این کوهستانها شده و از بدل شدن این مناطق دور افتاده به حیاط خلوت تروریستها و در نتیجه نفوذ و تردد آنها به مناطق مسلمان نشین چین، پیشگیری خواهد کرد.

  برچسب ها :

  نظرات